Kórházban megtehetik, hogy kiküldik a szülőt, míg a gyereket vizsgálják (vért vesznek tőle, katéter. Stb. )?
Betegjogi törvényben kerestem, de erre nem tér ki.
Sógornőm mesélte, hogy kiküldték őket, míg a 8 hónaposnak vénát szúrtak, az ajtó előtt kellett hallgatniuk ahogy a pici negyedórán át üvölt (nem bírták megszúrni).
Normális eljárás ez?
Tud vki törvényi hivatkozást?
Hasonló esetben bent lehettem, a baba is jobban tűrte.
Csak a szakszemélyzet emberségén múlik vajon a dolog?
Vagy hibát követtek el a sógornőmék esetében?
Nincs törvény rá, de szerencsére egyre több helyen már megengedőek a szülőkkel szemben, hogy ott legyenek a gyerek mellett, mert sokszor jobban tudják kontrollálni a gyereket, mint a személyzet.
Nem olyan gyakori egyébként, hogy a szülő valóban akadályoz (a szülő hisztériásabb, kötözködik, nem működik együtt) - természetesen ez utóbbi esetben ki kell küldeni.
Nagyon kár hogy nincs törvény rá.
Sógornőm okos, értelmes, nem fél a tű/vér látványától, látott már rosszabbat, mint egy fejvéna, biztos hogy valódi segítség lett volna, nem akadályozó tényező.
Ezt el is mondta, mégis kiküldték.
Most mennek vissza a már azóta egyévessel és előre "retteg", hogy "joggal" kiküldik, míg a gyereket vegzálják (sokkal könnyebben megnyugtatható is lenne utána is, ha az anyja vele lehetne).
2 csecsemőosztály van a kórházban (2 év alattiak tartoznak oda), az egyiken megengedők, a szülőt partnernek tekintik (mi azon voltunk), a másik helyen nem.
Ez a magyar egeszsegugy. Magyar emberek dolgoznak benne, ami sulyosbitva van azzal, hogy egyaltalan nem keresnek penzt, embereket kell toleralniuk es 48 oraznak. Szerinted ebbol hogy sulne ki jo?
Arra pl van torveny, hogy adozni kell a jovedelmedbol, megis viragzik Magyarorszagon a halapenz-ipar. Ha van torveny arra, hogy bemehetsz a gyerekkel, de kikuldenek, mit teszel. Elmesz a betegjogi kepviselohoz az eset UTAN. Vagy leginkabb semmit, mert felsz, hogy megbosszuljak a gyereken.
Arra sincs torveny, hogy a ferfi nem szulo, megis anyukak alhatnak a gyerekkel a korhazban es se a gyerekorvos, se a vedono nem nez a ferjemre soha, ha a gyerekrol beszel. A Gyedes apukakat meg korberohogik, hogy nem ferfi. Pedig nincs torveny ra, hogy a ferfi nem szulo.
Szar, szar, szar. Tudom. De jó lenne már elindulni a fejlődés útján.
Az emberség viszont nagyon nem kellene, hogy pénzkérdés legyen. Egy épületszárnnyal odébb ugyanannyi fizetésért is normálisan viselkednek. Más az osztályvezető, ennyi a különbség.
Egyébként a "csak anya a szülő"-t mi is megtapasztaltuk. Amikor mi voltunk kórházban az apja be se jöhetett a szoptatós anyukákra hivatkozva. Kár hogy aktuálisan senki nem szoptatott az egész osztályon, mind tápszeres baba volt.
Csak tudnám mit csinálnának egy pl.: özvegy apukával. Ha nincs nőrokon vagy barátnő, akkor a gyerek egyedül kénytelen bent lenni, hiába biztosítja a törvény hogy az egyik szülő a gyerek mellett lehet, mert apuka nem nő...
Ha a szülő hátráltatja a gyerek kezelését, megfelelő ellátását akkor eljárhatnak így. A fiatalkorú is kérheti, hogy a szülő ne legyen bent vizsgálat közben, ezt is tiszteletben tartja az orvos.
Egyébként kiskorú mellett joga van ott lenni a szülőnek, főleg ilyen rutin kezelések mellett. Egy többórás műtét nyilván más tészta.
De, van rá törvény, Eü. törvény:
11§, (4) A kiskorú betegnek joga van arra, hogy szülője, törvényes képviselője, illetőleg az általa vagy törvényes képviselője által megjelölt személy mellette tartózkodjon.
De 15-ös, tudsz hivatkozást?
Mert itt szó nem volt hátráltatásról, mégis kiküldték.
A gyereket így is, úgy is le kell fogni, ezt vállalta is az anya, mégse tartottak igényt rá.
Eredmény: végig üvöltő gyerek (egyébként jól tűr minden kezelést, ha ott vannak a szülei) és utána is kín volt megnyugtatni, míg máskor elég felvenni hozzá.
16,
de ez nem csak arra vonatkozik, hogy anyaszállón vagy a szobában vele legyen? Most egy ismerős egészségügyissel beszéltem, ő azt mondta, ők így értelmezik, hogy kezelésre ez nem vonatkozik.
Az 5-ös szakaszban a szülő nőnél rendesen hangsúlyozzák, hogy folyamatosan vele lehessen. A kiskorúnál nem így írják.
Jó lenne egy betegjoggal foglalkozó.
A kapcsolattartás joga
11. § (1) A (2)-(7) bekezdésekben foglalt jogokat a beteg a fekvőbeteg-gyógyintézetben meglévő feltételektől függően, betegtársai jogainak tiszteletben tartásával és a betegellátás zavartalanságát biztosítva gyakorolhatja. Ennek részletes szabályait - e jogok tartalmának korlátozása nélkül - a fekvőbeteg-gyógyintézet házirendje határozza meg. A házirend a (2)-(7) bekezdésekben foglaltakon túl további jogokat is megállapíthat.
(2) A beteg fekvőbeteg-gyógyintézeti elhelyezése során jogosult más személyekkel akár írásban, akár szóban kapcsolatot tartani, továbbá látogatókat fogadni. A beteg megtilthatja, hogy a gyógykezelésének tényét vagy a gyógykezelésével kapcsolatos egyéb információt más előtt feltárják. Ettől csak a gondozása érdekében, közeli hozzátartozója vagy a gondozására köteles személy kérésére lehet eltekinteni.
(3) A súlyos állapotú betegnek joga van arra, hogy az általa megjelölt személy mellette tartózkodjon. Cselekvőképtelen beteg esetén a fenti személy megjelölésére a 16. § (1)-(2) bekezdésében meghatározott személy is jogosult. E bekezdés alkalmazásában súlyos állapotú az a beteg, aki állapota miatt önmagát fizikailag ellátni képtelen, illetve fájdalmai gyógyszerrel sem szüntethetők meg, illetőleg pszichés krízishelyzetben van.
(4) A kiskorú betegnek joga van arra, hogy szülője, törvényes képviselője, illetőleg az általa vagy törvényes képviselője által megjelölt személy mellette tartózkodjon.
(5) A szülő nőnek joga van arra, hogy az általa megjelölt nagykorú személy a vajúdás és a szülés alatt folyamatosan vele lehessen, a szülést követően pedig arra, hogy - amennyiben ezt az ő vagy újszülöttje egészségi állapota nem zárja ki - újszülöttjével egy helyiségben helyezzék el.
(6) A beteget megilleti a vallási meggyőződésének megfelelő egyházi személlyel való kapcsolattartásnak és vallása szabad gyakorlásának joga.
(7) A beteg - törvény eltérő rendelkezése hiányában - jogosult saját ruháinak és személyes tárgyainak a használatára.
"Most egy ismerős egészségügyissel beszéltem, ő azt mondta, ők így értelmezik, hogy kezelésre ez nem vonatkozik. "
Ez az, hogy ők értelmezik maguknak. Kiskorú, pláne ennyire pici mellett 24 órában joga van ott lenni a szülőnek.
Kivételt képez, ha karanténba kell tenni fertőzésveszély miatt (erre szinte alig van esély, ebola vagy hasonló durvaságnál van ilyen protokoll), vagy ha életmentő beavatkozásról van szó és a szülő jelenléte veszélyeztetné az ellátás sikerességét. Egy vérvételnél ez nem áll fenn.
Tehát, ha pl. autóbaleset után intubálják, újraélesztik, stb a gyereket, akkor a szülő jelenléte zavarhatja az ellátást(kerülgetni kell, esetleg kiborul), olyankor igen, kiküldhetik. De amint nincs életveszélyben és nem ugrál egy fél orvoscsoport körülötte, azonnal visszatérhet a szülő.
Igen, harmadik eset, amikor a szülő viselkedése másokat veszélyeztet, akkor is kitehetik.
Minden más esetben joga van ott lenni. Erélyesnek kell lenni, mert az eü-ben sajnos hajlamosak alsóbbrendűként kezelni a "civileket".
Nálunk a bevált szöveg, ha bármivel uramkodnak: "Igen, mi is egészségügyisek vagyunk, tudjuk, hogy nem így működik, ne vitatkzzunk tovább." Ez a varázsmondat, mert hirtelen mindenki rohadt segítőkész lesz, aki 2 perce még erősködött valamin.
De a "jogász vagyok" is működik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!