Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Betegségek, oltások » Dongaláb - ti hogyan döntenétek?

Dongaláb - ti hogyan döntenétek?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


A férjemmel kisbabát tervezünk. A gond csak az, hogy ő nagyon súlyos dongalábbal született. Tudom, hogy ma már nagyon hatékonyan lehet kezelni, ő is nagyon jó terápiát kapott annak idején, pedig akkor még gyerekcipőben (haha...) járt ez a dolog itthon eléggé. Viszont ő tényleg egy extrém eset, csak 12 éves kora óta tud ortézis nélkül járni, most viszont megy, biciklizik, túrázik mint bárki, de vannak napok, mikor mankóval tud csak menni, mert fáj a műtétek helye.


Van rá esély, hogy a babánk is örökölni fogja ezt rendellenességet. Számomra a párom egy egészséges ember, de tudom, hogy romalni fog az állapota és látom azt is, hogy annak ellenére, hogy irigylésre méltóan teljes életet él, sportol, vezet, kirándul vannak korlátai is.


Elmondta, hogy gyerekkorában nagy fájdalmai voltak, kiközösítették és ő nem ezt a jövőt szeretné a gyerekének. Azt is tudjuk, hogy előbb-utóbb neki sem lesz könnyű. A helyzet romlani fog és szinte biztos, hogy állandó segédeszközre szorul majd.


Nálunk a családban még senki nem született ilyen betegséggel. Nincsen testvérem, de az unokatestvéreim és az ő gyerekeik is teljesen egészségesek. A férjem bátyja él együtt még ezzel az elváltozással, de nála sem ennyire súlyos ez az állapot.


A párom szerint el kellene gondolkodni az örökbefogadáson inkább. Számomra nincs "saját" meg "fogadott" gyerek, az örökbefogadott gyermekünk is a minénk lenne - de azért jobban örülnék, ha "természetes" úton csinálhatnánk végig ezt a dolgot.


Tudom, hogy ez nagy felelősség, mert most azt látom, hogy a férjem közel egészséges, és könnyű azt mondani, hogy ennél sokkal rosszabb állapot is van. Ha viszont a gyermekünk is örökli ezt az állapotot, neki nyilván nem vigasz, hogy az egészséges édesanyja azt mondja, hogy "Lehetne rosszabb is."


Tudom, hogy annyiből könnyebb lenne, hogy rendelkezésre állnak kezelések és van egy apja, aki minden nehézség ellenére is teljes értékű életet él. Abban is biztos vagyok, hogy mind a ketten minden lelki és fizikai segítséget megkapnának tőlem. De nem szeretnék mind a kettőjüknek fájdalmat okozni.


Van esetleg, aki hasonló helyzetben van, akár érintettként, akár szülőként? Ti hogyan döntenétek?


2020. júl. 6. 20:44
 1/8 anonim ***** válasza:
Emiatt nyugodtan szülhetsz. Ha például vak lenne, azt megérteném, hogy nem ajarnál.
2020. júl. 6. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
84%

Ha kezelhető, javítható vagy kordában tartható betegség, akkor bevállalnám.

Annyi fórum van, hogy biztos akad olyan közösség is, ahol hasonló gyerekekkel összejárhattok.

Na meg annyi "megbélyegzett" gyerek van, hogy ki se fog tűnni. Nem bunkózni szeretnék, de régen nem voltak kimondva az SNI, Autista stb.

És mostanában nagyon sulykolják az elfogadást, főleg gyerekkorban.

2020. júl. 6. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
2-es, igen, egy kicsit én is így vagyok vele, persze a férjem nem ezt élte meg gyerekkorában. Szoktam mondani, hogy ez nem a kilencvenes évek eleje...
2020. júl. 6. 20:56
 4/8 anonim ***** válasza:
A dolgok nem változnak. A gyerekek mindig csúfolni fogják egymást. De ezt már megműtik, és kész is.
2020. júl. 6. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
90%

Dongalabas gyerekem van,mi nem tudtuk előre, hogy az lehet, a családban nem volt rá példa. 100%-ban kezelhető rendellenességrol van szó, amit ma már babakorban kezelni tudnak (ponseti a kezelési módszer neve, a férjed generációjában még nem ez az egyébként leghatekonyabb kezelés volt elterjedve). Mire járni kezd a baba már semmi sem fog látszani a lábán, minden szempontból teljes életet élhet. Van több szakmailag nagyon profi orvos Magyarországon, aki ért a kezeléséhez.


Szerintem emiatt nem vállalni gyereket, egyaltalan nem indokolt. Szerintem mindenkeppen érdemes belepnetek a ferjeddel a Facebookon a "Dongaláb... Azok a csodálatos lábikók" csoportba. Bármilyen felmerulo kérdésben segítenek.

2020. júl. 6. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
28%
Hát én biztos nem szülnék ilyen háttérrel, nem akarnék direkt így kics*eszni a gyerekemmel, hogy esetlegesen ezen a tortúrán keresztül kelljen mennie, mint amin a férjednek.. Márpedig elég nagy rá az esély. Nálam maradna az örökbefogadás.
2020. júl. 6. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
87%

A férjed sajnos azert ment keresztül azon a tortúran, amin, mert akkor még nem létezett ennyire hatékony kezelési módszer, mint most. Ma, ha az elejétől kezdve egy jó orvos kezeli a megfelelő módszerrel, elenyeszo az esélye, hogy bármilyen felnőtt korra is kiterjedő negatív hatása legyen a dongalabnak.


Viszont egy örökbe fogadott gyerek teljes genetikai állománya zsákbamacska, sosem lehet tudni hogy milyen testi, lelki örökséget hordoz, illetve maga az örökbefogadasi procedura, és az örökbefogadas tényének a megfelelő kommunikalasa a gyerek felé, is egy olyan nehéz szülői kihívás, feladat, amihez képest a dongalab kezeltetése szinte elenyésző nehézség.

2020. júl. 6. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Amit még lehet tanácsolni, hogy mielőtt döntenétek, hogy vállaltok-e babát, hogy genetikussal, és ortopéd orvossal is konzultaljatok, hogy milyen esélyek, milyen kezelések lehetnek.
2020. júl. 6. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!