8-9 hós baba mit ehet? 1 évre mindent kell ennie, mint mi eszünk, ugyan azt? Most tápszert, tejpép, üveges bébi étel, kuki, keksz (baba és háztartási, meg gyümölcsök. Joghurtot mikortól, és milyet? Miket ehet amit mi si?
Ja, meg tegnap evett egy csomó húslevest. ízlett neki.
És ha ehet joghurtot milyet, A lányom vmelyik nap evett krémtúrót, és adott neki is, nem lett baja. azt lehet? vagy danett? vagy darabosat??? és ha eszi az melyik étkezés legyen? az jó reggelinek vagy 10 órainak?
8,5 hónapos a kisfiam. Tízóraira szoktam adni neki babajoghurtot, vagy natúr joghurtot gyümölccsel, vagy túrót gyümölccsel. Natúr joghurtból danone-t veszek. Activiát ne adj 2 éves koráig, a gyártó nem ajánlja.
Üveges kaját már csak nagyon ritkán adok neki, mert elég gazdaságtalan, inkább én főzök. Azokat szoktam "leutánozni", amiket szeret üvegesből. Ezen kívül szoktam almaszószt, meggyszószt csinálni, ezeket natúr joghurttal habarom be. Ja, és már 7 hónapos kora óta csak villával töröm össze a kajáját, pedig még csak most bújt ki a két első foga. De akkor elcsent tőlem egy darab kenyeret, úgyhogy akkor már megérett a darabos kajákra.
Szép fokozatosan vezetem rá a mi kajánkra, ha olyat főzök, amiből ehet, akkor szoktam adni neki, persze ha nem túl fűszeres, és azóta kicsit sótlanabbul főzök, és nem csinálok semmit csípősre.
Az első szilárd táplálék bevezetése – a gyümölcsök:
Az első szilárd táplálék általában valamilyen könnyen emészthető gyümölcs vagy zöldség szokott lenni. A „szilárd” kifejezés megtévesztő, a baba az első anyatejtől eltérő ízekkel általában szintén folyékony formában (pl. gyümölcslé) szokott találkozni.
Zöldség vagy gyümölcs? Mindkettő mellett szólnak érvek. Van, aki szerint az édes gyümölccsel megbarátkozott baba majd nem akarja elfogadni a zöldségeket, van, aki pedig pont a gyümölcsök „jobb” íze miatt tartja őket alkalmasnak a szilárd ételek bevezetésére. Ami talán döntő lehet, hogy a gyümölcsök állaga könnyebben felhasználható a hozzátáplálás megkezdéséhez.
A fokozatosság elve alapján először csak 3, majd 5, majd több kanállal adj az új ételből, és 3-5 napig ne vezess be mást.
Az első szilárd ételek a déli étkezést követően kerüljenek sorra.
Zsiradék:
Az alapvető zöldségfélék bevezetése után tehetsz a főzelékbe némi olajat. Ennek a zsírban oldódó vitaminok felszívódása szempontjából van jelentősége.
A főzelékek és a második étkezés:
A második étkezés beiktatása a főzelékfélék bevezetésével szokott egybeesni. Az első főzelékféle a krumpli saját főzőlevével alaposan felhígítva.
A megfigyelések megkönnyítése érdekében tedd át a gyümölcsöket egy késő délutáni időpontra, hogy a helyükre kerülhessen a főzelékkóstolás.
A zöldségfélék bevezetésére ugyanaz vonatkozik, mint a gyümölcsökre.
A húsfélék:
Az alapvető zöldségek és gyümölcsök megismerése után jöhetnek a húsfélék. A legkíméletesebb húsétel a csirkemell, a baba sokáig csak ezt tudja megenni – pépesített formában, főzelékbe keverve.
A gabonafélék és a harmadik étkezés:
7-8 hónapos korban felkerülhetnek az étlapra a gluténmentes gabonák (rizs, kukorica). A glutént tartalmazó gabonákat (búza, árpa, rozs) csak egy éves kor után szabad bevezetni, mert allergia esetén súlyos és maradandó károsodást okozhatnak a bélcsatornában.
A gluténmentes gabonákat pehely vagy dara formájában adhatod a gyümölcsökhöz, ezzel sűrítve azokat.
Az így dúsított gyümölccsel beépülhet a napirendbe a harmadik, délelőtti étkezés.
Tejtermékek:
8-9 hónapos kortól be lehet vezetni néhány savanyított tejterméket, a natúr joghurtot és a túrót. A tejtermékek esetében is fennáll a súlyos allergia veszélye, ezért sokan ezt is csak egy éves kor után kezdik el adni.
Allergének és nehéz ételek:
Az apró magvas gyümölcsök, a méz, a tojás, a tejtermékek, az olajos magvak és a nehezen emészthető zöldségek csak egy-másfél éves kor után adhatók.
Egyes nézetek szerint bizonyos ételféleségekkel, mint a tej, még ennél is óvatosabbnak kell lenni, és csak másfél, két, sőt két és fél évesen vezethetők be biztonsággal.
Feketelista:
Vannak bizonyos élelmiszerek, melyeket előszeretettel fogyasztunk – annak ellenére, hogy egészségtelenek, sőt akár károsak is lehetnek. Ezeket 2 éves korig ne adjuk gyermekünknek.
A feketelistások:
cukor, babapiskóta, keksz, ropi, csoki, cukorka
tartósítószert, ízfokozót, mesterséges színezéket, aromát, édesítőszert tartalmazó étel
felvágott, virsli, májkrém, szalonna, füstölt hús, zsír, velő, pacal, köröm
kóla és más szénsavas üdítőital
"A glutént tartalmazó gabonákat (búza, árpa, rozs) csak egy éves kor után szabad bevezetni, mert allergia esetén súlyos és maradandó károsodást okozhatnak a bélcsatornában. " => ???
Mostanában mindenhol azt nyomják, hogy 5 hónaposan kezdjük el bevezetni a glutént, 1-2 éve még valóban azt mondták, csak 1 éves kor után, de most meg mindenhol az van, hogy ha nem vezetjük be időben (fél éves kor környékén), akkor alakulhat ki a lisztérzékenység, stb.
Most akkor melyik az igaz?:-/
Ja a kérdésre:
Az enyém 8 hónapos, kb 2 hete kezdtem el a túrót, meg a joghurtot, babajoghurtot 6 hónapos kora óta kap, 1 hete evett először krémtúrót, és túrórudit, meg kenyeret.
Hozzáteszem, nem akartam még elkezdeni, de ebben a nagy melegben semmit nem akart megenni (se tápszer, se bébiétel, semmi:-S), valamit muszáj volt, hogy egyen, ezért adtam neki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!