Szules ota iszonyuan faj a hatam plane ejszaka, elfog valaha mulni?
Tobb fele oka lehet, en eloszor megprobalnam a szules utanra javasolt tornakat, a gerincoszlop melletti izmok megerositeset, es elgondolkodnek, hogy jo-e az agymatrac (nem tul oreg/deformalodott/tul puha-tul kemeny/godros-pupos/akarmi)
Vanak, akik szerint lelki okai vannak - ebben en nem annyira hiszek, de, ha minden reggel aldozol ot percet arra, hogy nyujtott terddel megerinted parszor a bokadat, mar az is fog segiteni kb tiz nap utan. Jobbulast!
Sok nőnek meggyengülnek vagy akár szét is válnak a hasizmai (pláne többedik) terhességnél, ami így nem tartja a derekat, plusz a hormonok miatt lazábbak az ízületek, előre húz a has... Ha pl. sérved lett, akkor a masszázs nem fog segíteni, az inkább az izomgörcsökre hat.
Menj el reumatológiára (háziorvosi beutaló, időpontkérés). Ha alaposak, elküldenek tovább röntgenre vagy MRI-re, mert igazából biztosat csak akkor tudnak majd mondani (ha nem küldenek, szerintem kérd). Egyik sem fáj és gyorsan megvan, de ha szoptatsz, érdemes lefejt tejjel előre készülni. Akut helyzetben csak a szigorú fekvés, gyulladáscsökkentő gyógyszer használ. Aztán továbbküldhetnek mindenféle fizikoterápiás kezelésre is, de hosszú távon általában csak az egy életen át tartó, rendszeres gyógytorna bármilyen hátproblémára a megoldás (hacsak nem muszáj műtét, de azt "csak" a fájdalom miatt még sajnos nem érdemes kockáztatni). Ha van TB-d, mindez ingyen van. Ha még nem fáj annyira, hogy megoldd a többkörös orvoshoz jutást, és belefér a büdzsébe, akkor meg legalább keress egy tapasztalt gyógytornászt (esetleg olyat, aki manuálterápiát is végez), ha gyerek mellett csak úgy megoldható és nagyvárosban laksz, talán találsz olyat is, aki házhoz megy.
Amit addig általánosságban tehetsz:
- ha rá tudsz beszélni valakit a gyerekvigyázásra, próbáld ki, hogy egy napig csak fekszel, lehetőleg az oldalon és tényleg max. pisilni kelsz fel (kis pihenőt hagysz a nyomott idegnek)
- háton fekve nyújtózkodás naponta többször, váltott ill. egyoldali karral-lábbal
- háton fekve, lábak talpon, többször a derék leszorítása hasbehúzással
- ha hason fekszel, tegyél kispárnát a hasad alá (bordák-csípő közé)
- ha háton fekszel, tegyél nagypárnát a térded alá
- próbálj oldalt fekve aludni derékszögben felhúzott lábakkal (kb. "stabil oldalfekvés" póz), ha inkább az egyik oldalra fáj a hátad, akkor a másik oldaladra feküdj, ha úgy jobb, tegyél nagypárnát a két térded közé
- ne emelj, ha muszáj, próbáld guggolásból vagy lábbal alátámasztva. Sose emelj törzscsavarással, pl. oldalról előre (babakocsi, fürdetés, teregetés helyzeteknél tipikus)
- ne hajolj, helyette guggolj le vagy térdelj mellé
- kerüld a hosszas álldogálást (pl. mosogatás, hámozás, kevergetés, fogmosás ülve)
- sétálj rendszeresen, de minél kilépősebben és közben húzd ki magad (hasat be, vállat hátra), ne hordj magassarkút és táskát (ha muszáj, hátizsák)
- ne ülj sokat, de ha ülsz, dőlj hátra vagy támaszd meg magad, lábad-törzsed derékszögben legyen. Nagyon jók az instabil ülőalkalmatosságok (pl. dinamikus párna, labda).
Összességében főleg mozogj vagy ha nem, feküdj, de kerüld a sok ideig tartó statikus függőleges helyzeteket. Számolj azzal, hogy tornával is jó pár hónap, akár egy év is kellhet, amíg megerősödnek a mély hasizmok (felülés tilos) és hátizmok, hogy újra fájdalommentesen tartani tudják a derekadat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!