Miért is káros a tévé a babáknak?
Ha rákeresel a neten, azonnal ezer helyen látod, hogy a csecsemőkre húúú de káros a tévé. Tudja valaki, hogy pontosan milyen következményekkel jár (azaz mi a kár), és miért káros? Az utóbbi azért lenne érdekes, mert ha a "villódzás", "agresszió", "megterhelő zajok" miatt káros, akkor ugye a különböző babatévék (pl. Duck TV) műsora egy modern készüléken (nem CRT ami vibrál) totál ártalmatlan kellene, hogy legyen. Esetleg nem lenne rossz valami igazi tanulmány, ha tud valaki, mert az "azt mondta a védőnő" nem válasz arra, hogy pontosan MI a káros benne.
Vagy van valakinek egyéni tapasztalatok a babaműsorokkal? Nézte a gyereketek? Ha igen, mennyit? Az enyém 3 hónaposan imádja, ezért érdekel, hogy mennyire engedhetem... :)
Szerintem ebben a cikkben nagyon részletesen és érthetően le van írva, hogy mi a gond a tévézéssel, hogyan hat a fejlődésre.
Nekem egy éves a fiam, nem "tévéztettem", és mivel mi felnőttek is csak esténként, célirányosan nézzük a tévét, így háttérzajként sem megy soha a lakásban. Az eddigi össz tévézése kimerült abban, hogy néha vendégségben szólt a tévé, ill. megnéztünk már 1-1 youtube-videót a Maszkabál-sorozatból, de ott is inkább a zene érdekelte, a képi része nem nagyon.
De én azt hiszem, egy elég szigorú nézőpontot képviselek. Nem azt mondom, hogy a fiam nem fog egy-két éven belül meséket nézni, mert biztosan fog, de szerintem egy csecsemőnek semmi szüksége nincsen rá.
enyém nézte nagyon picinek is, talán 2-3 hónaposan. nem baba tv-t, hanem a Mónika showt :D
azért annál károsabb nem igen van, de imádta, le tudtam zuhanyozni, tehát hétköznap 10 percet nézte :D
aztán mikor nagyobb volt, olyan 1 éves korától, sokszor kapcsoltam be a tv-t csak egy kis alapzaj miatt, nekem hiányzott a nyüzsi, ezzel pótoltam :)
de nem igazán érdekelte, a reklámoknál megállt, bambulta majd ment tovább.
most 6 éves, még mindig nem igazán van oda a tv-ért, este vacsinál nézheti, akkor sportot néz, ennyi :)
viszont barátnőméknél nem megy a tv, epis a kisfia és kihozhatja a rohamot a villódzás. azért ez elgondolkoztató.
még egy gondolat, nem csak a régi tv-k vibrálnak. úgy keletkezik a kép, hogy kisülések hozzák létre a felvillanó fényeket
Ez Vida Ágnes, pszichológus blogja. Elég érthetően írja le az okát, hogy miért ne nézzen tv-t egy baba.
Jó, h belinkelted, köszi. A gond, hogy itt is indokolatlan, sőt téves megállapítások vannak, sorolom.
1. Az teljesen egyértelmű, hogy a gyereknek alapvetően nem a tévé kell és hogy foglalkozni kell vele, nem lerakni a képernyő elé. Ha ez viszont megvan, akkor az agyat éri megfelelő mennyiségű és minőségű inger, ha ehhez jön valamennyi tévé mikor már egyébként csak visítani vagy aludni akar, akkor miért is árt a tévé?
2. Érdekes, azt mondani, hogy azért terheli meg az idegrendszert, mert sok ingert hordoz... Normál műsorra ez lehet igaz, de ha valaki látott már babaműsort, akkor tudja, hogy nem ez a helyzet.
3. Azt hiszem, a német tanulmányt egy metatanulmányban én is láttam, az extrém sok tévéről beszél és nem mondja, hogy MIÉRT kisebb a szókincsük. Szerintem simán hihető, hogy nem a tévé nézése miatt kisebb a szókincsük, hanem azért, mert mást se csinálnak csak tévét néznek. Ettől még nem a tévé káros, hanem a normális élet hiánya... :) Btw, más tanulmány meg azt mondja, hogy pont hogy nagyobb a szókincsük... Persze egyik sem mutat ki szignifikáns eltérést.
Ez alapján levonni a cikk végi következtetéseket elég érdekes. Pl. az 1 évig ne nézzen semmilyen tévét elég hasra ütés alapúnak tűnik. Miért 1 év? Miért nem 2 év? Más weboldalon 2 év a limit.
Még mielőtt bárki bármit félreért, nem nézetjük a gyerekkel a tévét sokat. Annyi van, hogy mikor már nagyon a végét járja alvás előtt, nézi egy 10-15 percet naponta kb. 3x, akkor is szigorúan babaműsort és nem tervezzük, h ez nőjön. Lehet, h ezzel ártunk, pont ez érdekel, hogy így van-e.
Nézd, a belinkelt két cikk elég egyértelmű, de ha nem hiszel a nálad sokkal okosabbaknak, akkor úgy is a saját véleményed alapján fogod csinálni.
Nyílván nem lesz semmi kimutatható baja, ha csak keveset tévézik, viszont ugyan így hasznára se válik, de könnyű rászokni szülői oldalról is, hiszen végre nyugton van a gyerek.
Nekem ilyen problémám nincs, mert amúgy is rühellem, ha feleslegesen megy a tévé, tehát a gyereknek se kapcsolom be. Ha kéthetente egyszer mégis leülünk kikapcsolódásként valami természettudományos adót nézni, attól még nem zárom el a gyereket a másik szobába, viszont ő se foglalkozik a tévéműsorral. Ez másfél éve már működik. Lesz épp elég bajom a tévézés korlátozásával akkor, amikor már a szociális kapcsolataiban fogja akadályozni, ha nem tud hozzászólni a kurres gyerekeműsorokról szóló beszélgetésekhez az oviban... :( Akkor majd meg kell találnunk az arany középutat, addig viszont semmi értelme a tévézésnek.
Ahhoz pedig megint csak nem kell biológusnak lennünk, hogy belássuk, hogy az ember szemét nem arra tervezték, hogy órákon át mereven bámuljon egy két dimenziós fényforrást. Persze ez is hozzá tartozik a modern életünkhöz, de lesz még része benne éppen eleget muszájból is. Ilyen pici korban még más dolga van a gyereknek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!