Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Beöntés lesz a vége?

Beöntés lesz a vége?

Figyelt kérdés
Kislányom 8 hónapos, nagyon makacs székrekedése van, már próbáltam mindent..kamillatea,almalé,rostos gyümölcsök,laevolac szirup se hat, már másfél hete adom neki mégis csak kúppal tud kakilni, nagy erőlködés árán.. még szoptatok, már szinte én is csak rostosat eszek-sok gyümit stb.sokat iszok, itatom szilvalével stb. mégse használ semmi..már nagyon elvagyok keseredve hogy beöntést fog kapni, tud valaki esetleg még valami praktikát? Anyósom a tamarin lekvárt mondta, de nem tudom hogy ilyen pici eheti-e?
2010. febr. 12. 11:27
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Milyen a széklete állaga? Már bocsi a kérdésért, de ha nem bogyós, kemény, akkor más a probléma. Főleg, hogy még szopik is. Adsz neki a szopin kívül más folyadékot? Írtad a rostos gyümölcsöket, de ezeknek a rostját is adod? Én inkább csak a levét adnám, főleg az őszibaracknak. Hány nap volt, amit hagytad kúp nélkül és nem kakált?
2010. febr. 12. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Ha beöntés is lesz a vége amiatt ne aggódj,az én lányomnak 3 hónapos korába adtak és még csak nem is sírt.
2010. febr. 12. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Szia, kemény és elég nagy bogyó- szegény alíg bírja kinyomni- ami gyümit kap: őszibarack,szilva de tegnap pl.hígítottam mandarin levével. Legtöbbször szopizik, de adok neki kamilla teát is, vagy sima forralt vizet.
2010. febr. 12. 11:37
 4/14 anonim ***** válasza:
100%
Te is kaptál beöntést nem?Az abszolút nem fáj.Igaz,hogy jobb lenne,ha természetesen jönne ki,de ha nincs más megoldás... :-(
2010. febr. 12. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Elfelejtettem írni, hogy egy hét is eltelne ha nem kúpoznám meg, de akkor már nagyon erőlködik, és nem tud aludni.
2010. febr. 12. 11:38
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

11:32 vagyok

Próbáld ki az őszibarack levet! Komolyan! Nekünk nagyon bevált!

2010. febr. 12. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
Sütőtök! Nekünk nincs ilyen gondunk, sajnálom szegénykét, de ha kap, utána olyat kakil:)
2010. febr. 12. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
illetve sült tök
2010. febr. 12. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Szerintem a tamarint tuti nem fogja megenni :(Borzasztó az íze,még felnőttnek is.Mi is ezzel a gonddal küzdöttünk,a hashajtók se használtak,végül a mikrorostos biogélt használtuk huzamosabb ideig,és szerencsére kinőtte,minden rendben.De addig,amíg erre rátaláltunk,egy rémálom volt minden nap.
2010. febr. 12. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

Kocsisné dr. Péterfy Hajnal szakgyógyszerész cikke ebben a témában. Szerintem érdemes végigolvasni minden kisbabás szülőnek, mert bárkinél előfordulhat, lehet, hogy a neten is fent van én anno két éve kaptam, amikor a lányomnak voltak ilyen problémái. Sok hasznos információt találhatsz benne.


Székrekedés csecsemő és kisgyermekkorban


Székrekedésről akkor beszélünk, ha kemény a széklet és fájdalmas a székletürítés, függetlenül a széklet gyakoriságától. Csecsemők esetében nagyon változó a székletürítés gyakorisága. Vannak babák, akik naponta többször is kakilnak, míg mások csak 2-3, vagy esetleg éppen 10 naponta.


Ez addig nem tekinthető kórosnak, amíg a székletürítés gond nélkül történik.


A székrekedés tünetei lehetnek:


■újszülött esetében (0-6 hetes kor) napi egynél kevesebb széklet, és a székletürítés nehéz, erőlködéssel jár,

■száraz kemény széklet, amelyet nehezen ürít a baba,

■kemény, kavicsszerű széklet, a baba a bélmozgások idején erőlködik, hasához húzza a lábát, nyögdécsel, és kivörösödik az arca,

■a széklet felszínén kevés friss vér észlelhető (mivel az erőlködéstől kis sérülések keletkeznek a végbélben),

■hasi fájdalmak és ritka, kemény széklet.

Krónikus székrekedésre jellemző még a rossz közérzet, étvágytalanság, és a súlygyarapodás lassulása vagy hiánya. Krónikus székrekedéssel feltétlenül orvoshoz kell fordulni! A kivizsgálást a sebészeti ambulancián kell kezdeni, itt nem csak egy lehetséges alapbetegség meglétét vizsgálják ki, hanem a belek aktuális állapotát is. A széklet felhalmozódása és pangása a vastagbélben ugyanis a bélfal elvékonyodását okozhatja, amelyen keresztül így könnyen átjuthatnak a bélbaktériumok toxinjai, ami súlyos fertőzést okozhat.


A székrekedés okai


Ahogyan béltartalom a belekben előrehalad, a szervezet vizet és ásványi anyagokat vesz fel belőle. Normál állagú széklet kialakulásához elegendő víznek kell maradnia a székletben. Ehhez fontos, hogy legyenek a béltartalomban vízmegkötő anyagok (pl. rostok). Valamint az is, hogy a béltartalom előrehaladását a belek ritmikus összehúzódása és elernyedése segítse, mivel ha lassú az előrehaladás, több idő jut a víz visszaszívására.


A székrekedés, a fájdalmas székletürítés ördögi kört indíthat el: a gyermek visszatartja a székletét a fájdalom miatt, amely így még keményebb lesz, és ürítése még több fájdalommal jár, különösen ha berepedések is keletkeznek a végbél környékén.


A székrekedést kiválthatja:


■váltás az anyatejes táplálásról tápszerre,

■egyes új ételek bevezetése, de a hozzátáplálás megkezdése önmagában is okozhat székrekedést néhány hétig, amíg a bélrendszer hozzászokik az új feladatokhoz,

■alacsony folyadék és/vagy rostfogyasztás

■pszichológiai okok, érzelmi stressz, lehangoltság – ezek az állapotok a bélműködést is befolyásolják, gondoljunk csak a lámpaláz okozta hasmenésre vagy székrekedésre,

■túl korán kezdődött a szobatisztaságra szoktatás.

A székrekedés kezelése


A legtöbb esetben a székrekedés az étrend megváltoztatásával orvosolható. Ehhez egyaránt fontos a megfelelő mennyiségű folyadék és a megfelelő rostbevitel. A rostok a székletben vizet tartanak vissza, így biztosítják, hogy ne száradjon ki. A megnövelt folyadékbevitel pedig fedezi a szervezet egyéb folyadékszükségleteit, így nem a székletből kell vissza szívnia.


Ha gyermekünknél székrekedés alakul ki, igyekezzünk több folyadékot itatni vele, elsősorban vizet, és kevés rostos levet. A rostos leveket frissen készítsük (mivel a készen kaphatók sok hozzáadott cukrot tartalmazna), és ¼ rostos lé : ¾ víz arányban hígítsuk. Ha még pépes ételeket kap, akkor készítsük azokat minél hígabbra.


A rostbevitel növelésére adjunk rostban gazdag ételeket, azaz gyümölcsöket, zöldségeket, reggeli pelyhet, müzlit, és teljes kiőrlésű liszttel készült kenyeret, péksüteményt. Ahol lehet, a gyümölcsöt a héjával együtt adjuk, mivel az több vitamint és rostot tartalmaz, mint a gyümölcs húsa.


Az őszibarack, a meggy, a sütőtök kifejezett székletlazító hatású, ezért érdemes ezeket az étrendbe minél hamarabb bevezetni. Később meg lehet próbálkozni a körtével, sárgabarackkal és szilvával is, melyek szintén hajtanak.


Ha székrekedésre hajlamos gyermekünk, akkor minden nap kapjon a gyümölcs mellett főzeléket is. A főzelékekbe tehetünk egy kevés olívaolajat, ez is lágyítja a székletet.


Vannak ételek, melyek súlyosbítják a székrekedést. Ilyen a fehér rizs, a banán, a tej, az almaszósz és a sárgarépa. Ezeknek az ételeknek a mennyiségét korlátozzuk, vagy teljesen hagyjuk el őket az étrendből. Ugyanez vonatkozik bármely más olyan ételre, amelyre gyanakszunk, hogy székrekedést okozhatott gyermekünknél.


Ha a székrekedést a tápszerre való áttérés okozhatta, akkor próbáljunk ki többféle tápszert is, hátha találunk olyat, amelyet könnyebben emészt meg a kicsi. Adjunk inkább többször kevesebbet a babának, mivel a kisebb adagok kevésbé megterhelőek emésztőrendszere számára.


Nagyobb gyermekeknél a torna, vagy más rendszeres mozgás is segíthet, mivel a mozgás a bélműködést is stimulálja. Kisebbeknél a has rendszeres masszírozása és a tornáztatás lehet jótékony hatású. A hasat körkörös mozdulatokkal, a baba jobb oldalától felfele majd balra lefele haladva simítsuk végig, majd fentről lefele simogassuk. Erőteljesen nyomkodni tilos! A széklet ürítését a lábak hashoz közelítésével, majd nyújtásával ill. felhúzott állapotban való körzésével is segíthetjük.


Ha a diéta nem segít, akkor székletlágyítóra lehet szükség, pl. laktulózt tartalmazó szirupra. A laktulóz a bélben helyileg ható, vízvisszatartó anyag, amely a víz megkötésével lágyítja a székletet. Nem szívódik fel, a szervezettel kölcsönhatásba nem kerül, így huzamosabb ideig is adható. Krónikus székrekedésnél ajánlott a fenntartó adagot alkalmazni, mindaddig, míg nem rendeződik a probléma. Ha a szirup adása mellett már hosszabb ideje van normális széklet, meg lehet próbálni elhagyni 1-2 napra, de ha ezalatt nincs széklet, akkor folytassuk az adagolást.


Végső esetben, ha valamilyen okból előfordul, hogy fájdalmas székletürítés várható, látjuk, hogy gyermekünk erőlködik, szenved, glicerin kúppal segíthetjük a széklet kiürülését. A glicerin helyben, a végbélben lágyít és síkosít, így megkönnyíti a széklet kicsusszanását. A kúpot helyezzük fel, majd szorítsuk össze a baba fenekét pár percig. A kúpot ne alkalmazzuk rendszeresen, mivel hozzászokhat a szervezet, és később sem tud majd segítség nélkül kakilni a baba, de vészhelyzetben jó megoldás a fájdalom enyhítésére. Hőmérővel, tollal vagy bármilyen hasonló tárggyal ne akarjuk segíteni a széklet ürülését, mert sérüléseket, repedéseket okozhatunk a végbélen, és itt is fennáll a hozzászokás veszélye.


Amennyiben több napig nincs a gyermeknek széklete, és egyik sem használ a fenti módszerek közül, puffadt a hasa, görcsöl, fájlalja, keressük fel a sebészeti ambulanciát vagy ügyeletet, ahol beöntést kaphat, ill. ahol a korábban említett kivizsgálást megkezdhetik, amennyiben szükséges.


Ha a szobatisztaságra nevelés során alakul ki székrekedés, akkor várjunk még egy ideig a bilire szoktatással, térjünk vissza a pelenkához. Ha pszichés okok állnak a háttérben, akkor az okokat kell elsősorban megszüntetni, feldolgozni, ám a fenti kezelési módok addig is jó szolgálatot tehetnek.

2010. febr. 12. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!