18 hónapos baba szavakat mond (elég sok mindent megnevez) de mondatokat csak 2 szavasakat, azt is inkább csak összeteszi - ez így szokott lenni?
igen :) persze elég nagyok lehetnek az egyéni eltérések, 1 éves kor körül vannak az úgynevezett szómondatok, amikor az adott szót mondatként használja a gyerek, tehát formailag szó, de funkcionálisan már mondat, ezek szituációtól függően többfélét is jelenthetnek (pl cica: amikor meglátja a cicát és rámutat: ott egy cica, de ha otthon a játékospolcán látja a plüsscicát és mondja hogy cica akkor mondjuk azt akarja hogy add neki oda a cicát stb).
Másfél éves kor körül az egyszavas mondatok összekapcsolásával 2-3-4 szavas mondatok alakulnak ki, a kulcsszóstratégia is finomodik, nő a szókincs is. Ezt követően jelennek meg az igék-állítmány-tárgy stb, persze túlsúlyban maradnak jó darbig az igék és a főnevek, a melléknevek majd 3 éves kor tájára bővülnek ki érdemben és a toldalékolást is ekkortól alkalmazzák jól (többnyire).
a szótöredékes beszéd is elég gyakori ebben az életkorban, nem kell tőle megijedni.
amit tehetsz és ezt általánosan értem a kommunikáció kapcsán, hogy helyes ismétléssel javítod őt, pl mondja, hogy iszi! erre te: inni kérsz? szeretnél vizet inni, igen? (itt várhatod is a megerősítését...) tessék itt a poharad. finom volt a víz?... most ez csak egy sarkított példa volt, remélem érted a lényeget: nem szabad ráhagyni, hogy félszavakkal/mutogatással megértesse magát, mert ha activity-vel eléri amit akar, akkor ergo nincs rákényszerülve a helyes kommunikációra, majd hülye lesz törni magát :)
Jó részletesen leírtad, köszi :)
Már csak azt mondd meg, légyszi, pontosan mennyire lehet "nagy eltérés" a kicsik között?
Közben jött még válasz.
Ilyeneket sokat használ, hogy megnevezi magát/vagy anyukáját/állatot, és kommentálja a cselekedetet.
meglehetősen nagy lehet, ezért is van az a köztudatban, hogy jajjhátfiúráérmég. Van némi alapja, nevezetesen az agy és az idegrendszer biológiai érése eltéréseket mutat a nemeknél, de ez azért lehet becsapós, mert vannak a fiúknál "koránérők" és a lányoknál is "későnérők". Van valami statisztikai számszerűsége de nem tudom pontosan, hazudni meg nem akarok, de az biztos, hogy ÁTLAGOSAN lányoknál 1,5 év, fiúknál 2 év az élettani korhatára a megkésett beszédfejlődésnek.
Az is megfigyelhető és tanulmányok igazolják, hogy a legtöbb gyereknél a mozgás és a beszédfejlődés párhuzamosan történik (idegrendszeri érés és kölcsönhatás alapján), de eredményiben egymást felváltva mutatkozik meg. A szülő ebből ált-ban azt tapasztalja, hogy amikor meglódul a mozgásfejlődés, megtorpan a beszédfejlődés és felváltva. Amikor a kommunikációs készségeiben újakat mutat a gyerek és rohamléptekkel fejlődik, olyankor a mozgásában nem jelenik meg lényegi új momentum, tehát mintha váltogatnák egymást. Egyébként a súly- és hosszfejlődés is összekapcsolható ezzel egyes tanulmányok szerint (ugye a legtöbb gyerek érezhetően hízik-nyúlik periodikusan).
de csak hogy személyes példákat is hozzak:
az unokahúgom 4 éves koráig a kezdeti gügyögős szakaszt követően egy mukkot sem szólt! Hordták fűhöz-fához, vizsgáltatták hátha szervi oka van, de nem, elkönyvelték, hogy pszichésen gátolt (igaz is volt szegénykénél). Aztán egyszer csak odaállt anyukám elé és közölte ,hogy "keresztanyukám, menjünk hintázni a játszótérre!" és onnantól kezdve tökéletesen beszélt, hibátlan nyelvtanisággal és kiejtéssel!
A fiamnak egy éves kora körül lódult meg a szókincse ( 10 hósan mondta ki az első tudatos szavait), másfél évesen 2-3-4 szavas mondatokban beszélt, teljes szavakat használt, de rosszul ragozott, ez összefügg azzal, hogy oxigénhiánnyal született, emiatt beszédritmus- és hangképzési problémái is vannak többek között( nem csak kommunikációs téren részképességzavaros).
A lányom nagyon fejlett kommunikációs téren. Meglehetősen korán mondott szavakat (le szoktak hurrogni hogy na peeersze, pedig minek hazudnék, kijutott nekem a másik végletből is, bár ne így lenne!), 7 hósan 10 szavas aktív szókincse volt, egy évesen két tagmondatos mondatokat használt, másfél évesen mondókázott-énekelt-kommunikált folyékonyan! Ez bőven megelőzi a korosztályos átlagot ,csakis azért írom le, hogy lásd, mekkora elképesztő eltérések lehetnek gyerek és gyerek között, nem pedig dicsekvésből.
Az én fiam 20 hós pont ma, egyenlőre ennyit mond: apa, autó, papa, bumm. Állathangokat néhányat utánoz: háp, röf, vau.
Én nem vagyok kétségbeesve, hogy le van maradva, majd eljön az ideje. Tudtommal 2-3 éves kor között kezdenek beszélni a gyerekek, úgyhogy nem aggódok ezen.
21 hónapos kisfiam csak szavakat használ, nagyon ritkán rak össze szavakat egymás után. Ami most eszembe jut: apa dolgozik-apapa gogo, a kisfiam így mondja. :)
Tudom, hogy sok gyerek ilyen idősen már jobban beszél, mondatokban, de én nem aggódom, így is igyekszik, egyre több szót mond ki rendesen, majd alakul.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!