Titeket is zavar, ha gagyogva beszélnek a babátokhoz? Lehet valami következménye ennek?
Anyósom, ha beszél a fiamhoz, mindig gagyog. Például: " Ude nem voltál lossz baba? Ne lágjad a kisz kezeckéd" Meg hasonlók.
Férjemnek szoktam mondani, szóljon rá, de csak nem hagyja abba. Azért zavar, mert én úgy gondolom a beszédfejlődésében kárt tesz ezzel. Anyósom azt az érvet hozza fel, hogy még csak 6 hónapos, nem most tanul beszélni.
Engem is zavar, viszont sokan észre sem veszik, ösztönösen így beszélnek. Anyukámra szóltunk rá nemrég, és tagada, hogy selypített volna...
Egy ismerősöm 6 éves fia nagyon beszédhibás. Nemrég született kistesó, és az anyuka észrevette, hogy gagyogva beszél a gyerekhez. Most azon gondolkozik, hogy talán emiatt lett ilyen beszédhibás a nagy. De ott az anyuka gagyogott, az azért más, mint ha néha beszélnek így a gyerekhez.
nagyon zavar, nem feltétlenül a beszédfejlődés miatt (bár én sokat voltam a nagyszüleimnél, akik tájszólásban beszélnek pl, és úgy tanultam meg szavakat, ahogy ők használták)
inkább azért, mert a babánkkal a kezdetektől fogva úgy beszélünk, mint egy kicsike családtaggal, aki mindent ért, de (még) nem tud válaszolni :) És másokkal sem beszélek így, szóval ne
Pár percért még nem szoktam szólni, de utána igen, ha bunkóság, ha nem (főleg, mert általában azok csinálják, akik tényleg sokat vannak a fiammal)
Dehogy tesz rosszat a beszédfejlődésnek! Eleve általában igaz, hogy amit az ember ösztönösen csinál (igen, az ember ösztönösen máshogy beszél egy babával) az nem tesz rosszat, hanem általában pozitív szerepe van.
A beszédtanulás szempontjából fontos szerepe van a dajkanyelvnek! A baba szavakat majd később tanul, de a hangképzés alapjait most... A dajkanyelv pont ezt túlozza el azzal a fura, buta hangsúllyal.
Idézet egy cikkből:
"Természetesen az is nagyon sokat számít, hogy a jó édesanya rengeteget beszél a gyermekéhez, és egy olyan speciális nyelvet használ, amely kifejezetten segíti a hallórendszer fejlődését és a beszédreprezentáció kialakulását: ezt úgy hívják, hogy dajkanyelv. Ennek a különleges nyelvnek a szerepe egészen lenyűgöző. Ahányszor csak a dajka-nyelvvel foglalkozom, mindig rácsodálkozom, hogy mi mindent tud. Aki egy csecsemőhöz beszél, az általában eltúlozza a hangsúlyokat és az intonációt, megnyújtja a szavakat és nagyobb szüneteket tart köztük, megemeli a hangmagasságot, sokkal zeneibb és érzelemtelibb nyelvet használ, mint egyébként. A dajkanyelv egy másik fontos eleme, hogy a szavak sokszor ismétlődnek, többféle variációban fordulnak elő. Mindez tulajdonképpen amolyan nyelvkarikatúra, ám ha ez a fajta interakció hiányzik, akkor nem rakjuk le rendesen az alapokat, az idegtudomány nyelvén fogalmazva: nem teremtjük meg azt az optimális ingerlési helyzetet,"
4-es vagyok.
Amit az idézet írt, az biztosan igaz, tényleg így beszél az ember ösztönösen. De ez a hangsúlyokra, a beszéd tempójára, hanglejtésre, hangmagasságokra vonatkozott, nem pedig a selypítésre, raccsolásra. Erre is igaz lenne?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!