Kislányom viselkedése normális? Vagy nézessem meg korai fejlesztőben autizmus gyanuval?
Aggódom, mert megváltozott a viselkedese. 15 hónapos. Nem mond semmit csak hogy vau. Nagyon hisztis. Mutogatassal érteti meg magát. Ha nem akar inni, ellöki az üveget és a kezemet. Az autók kerekét szereti pörgetni es azt olvastam, hogy az autizmus egyik olyan jele, amire oda kell figyelni. :(
Minden játékon az a rész érdekli, amit pörgetni lehet. Ez akkor baj?
Nincs semmi baj a kislányoddal, ne aggódj. :) Most ez érdekli, majd elhagyja.
Annyit érdemes tudni, hogy az autizmus nem fejleszthető (pszichológussal beszéltem erről), tehát az időtényező itt nem számít. Nyilván lehet tanítgatni,de van egy plafonja a fejlesztésnek, így értette.
Figyelgesd, de ezek még bőven beleférnek.
jesszus, nem vagy kicsit paramami??? :)
leírod, hogy kommunikál a 15 hósod, hisztizik, tehát próbálja érvényesíteni az akaratát.
mit akarsz még? most fedezi fel a világot, persze, hogy érdekes, hogy pörög az autó kereke!
majd ha 1-2 év múlva lesznek furcsa dolgai, ragaszkodása,nem kommunikál és más emberekkel nem tud mit kezdeni, majd akkor vidd el kivizsgáálásra :)
Szerintem sincsen baj. Kislányod pont abban a korban van, amikor a fejlődés úgymond kettőt előre, egyet hátra fázisban van. Amit eddig megtanult, mintha elfelejtette volna, "visszaesik", de ez csak a memorizálás miatt van, hamarosan visszajön minden, új, más tudománnyal együtt, amit szintén megint úgy fog tűnni, h elfelejt egy időre, de az is vissza fog jönni.
Az autizmus jele nem csal a pörgetés lehet, hanem más egyéb monoton szórakozás, pl cipőfűzőlengetés, falevelek összedörzsölése, ronggyal sikálás, stb. Ezen kívül kerüli a szemkontaktust, zárkózott, nem beszél, vagy nem kommunikál egyáltalán (tehát még mutogatással sem), kirívóan fél az idegenektől (sikítozás, látható rettegés), viszont kiemelkedő tehetség bizonyos területeken (ez majd csak nagyobb korában mutatkozik meg, pl nagyon jól számol, gyönyörűen rajzol, vagy hangról hangra eldúdol reklámokat).
Szerintem a lánykád teljesen normálisan fejlődő csöppség, de ha mondjuk egy éven belül nem mutat változást, akkor esetleg mutasd meg dokinak, de véleményem szerint kizárt, h autista lenne!
# 6: Kérlek, ne írj butaságokat!
Érintett szülő vagyok, és az általad leírtak egyike sem volt igaz a gyermekemre 15 hós korában, sőt, a többsége még most sem, pedig már 7 éves.
Bőven elég egyféle repetitív mozgás egyszerre az autizmus gyanúhoz, pl. CSAK pörgetés, CSAK lengetés. (Néha egyszerre több van jelen, néha csak egy, ez nagyon változó, az elmúlt években összesen 8-10 féle repetitív tünet váltakozott nálunk.)
Nem igaz, hogy az autik kirívóan félnének az idegenektől, néha pont ellentétesen viselkednek, pl. vadidegeneket simogatnak, vagy elegyednek velük hosszasan beszédbe. Mindenesetre a gyermekem még soha nem szorongott és sikongatott idegenek jelenlétében.
A kiemelkedő tehetség is csak bizonyos autikra jellemző, általában a magasan funkcionálókra, Aspergeresekre, ám simán lehet autizmus mellett értelmi akadályozottság is. A szemkontaktus kerülése sem igaz minden autira, vannak, akiknek egyáltalán nem okoz gondot, és vannak, akik felveszik, de nem tartják a szemkontaktust. A beszédfejlődés önmagában nem utal sem autizmusra, sem annak az ellenkezőjére. 3 éves korban, ha a gyerek nem beszél, simán ráfogják az autizmus-gyanút, pedig lehet más oka is, viszont ha jól beszél, akkor a kevésbé hozzáértők kizárják az autizmust - holott egyáltalán nem kizáró tényező. Vannak jól beszélő, verbálisan kiemelkedő autik is.
Tehát a diagnosztikai kritériumok NEM az általad felsoroltak.
Kérdező: való igaz, hogy az autizmus korai tünetei (alarm jelek) másfél éves kor körül jelentkeznek. HA eddig beszélt, majd visszaesett, akkor az egy figyelmeztető jel (nem feltétlenül autizmusra, de valamire azért figyelmeztet). A pörgetés, a részek iránti érdeklődés is lehet egy gyanújel.
A mutogatáson kívül amire érdemes odafigyelni, az az hogy a szülőt saját maga meghosszabbításaként használja, tehát ha valamit nem ér el, odahúzza a szülő kezét, hogy vegye el neki. Erre érdemes odafigyelni.
Ugyanakkor ennyi idős korban alig van markáns tünet. Csak nagyon enyhe gyanújelek vannak, amik mást is jelezhetnek, nem csak autizmust. A tünetek 4-5 éves kor között erősödnek fel, így csak 5 éves kor után lehet BIZTOS diagnózist kapni, amikor már az is jól látható, hogy a gyermek hogyan viselkedik közösségben. Én érintett szülőként azt mondom, hogy inkább vidd el tízszer feleslegesen szakemberhez, ne hallgass azokra, akik szerint paramami vagy, mert nekem a gyermekem másfél éves korától 5 éves koráig mindenki azt mondogatta, hogy hülye vagyok, túlaggódom, van egy rakás papírom arról, hogy a gyereknek semmi baja (mert alig pár helyen értenek az autizmushoz, akik vizsgálták, kétszemélyes helyzetben vizsgálták, és megállapították, hogy szépen beszél, okos, tehát nem lehet auti... francokat nem lehet).
Ha gyanakszol, vidd! Ártasz ezzel a gyerekednek? Nem! Nem fognak feleslegesen ráaggatni címkéket, ebben biztos lehetsz, max. kaptok egy gyanút, és folyamatosan figyelgetik, aztán ha elhagyja a tüneteket, akkor úgysem adnak végleges diagnózist. Nem osztogatják ám fűnek-fának a diagnózist, ahhoz több szakorvos egybehangzó véleménye kell, alapos kivizsgálás után (de ahogy írtam, 5 éves kor után). Tehát ÉN a mai eszemmel a helyedben elvinném vagy a Korai Fejlesztőbe, vagy most nyílt nemrég a Bethesdának egy korai fejlesztő és diagnosztikai centruma, egyelőre pozitívumokat hallok onnan, szerintem egy próbát megér. Ha meg paramamiznak, ne foglalkozz vele, mert hát ugye kibicnek semmi se drága... én most úgy a paramamizók képébe dörgölném a diagnózisunkat, hogy ha nem ontották volna rám a hülyeségeiket, már régesrégen kaphatott volna a gyerekem fejlesztést, nem pedig akkor, amikor már tényleg komoly gondok voltak! (Persze vannak olyan tünetek, amelyekkel nem lehet mit kezdeni... de mondjuk rohadtul nem mindegy, hogy iskolás korban hol tart nagymozgásokban, finommotorikában, mert ez pl. jól fejleszthető - lett volna, ha nem hajtogatják, hogy paramami vagyok... Most ennek azért isszuk a levét a suliban!)
"Annyit érdemes tudni, hogy az autizmus nem fejleszthető (pszichológussal beszéltem erről)"
Fenéket nem fejleszthető! Azért a pszichológusok sem atyaúristenek, ha nincs konkrét tapasztalatuk autizmusban, akkor pont annyit értenek hozzá, mint a szomszéd Juliska néni. Pszichológusképzésben nincs, vagy alig esik szó autizmusról. Tavaly óta van Magyarországon egyáltalán autizmus szakirány a Bárczin. Jelen pillanatban nagyon kevés helyen van értékelhető tudás ezen a téren (pl. Vadaskert, Bethesda, SOTE). A nevelési tanácsadók, pedagógiai szakszolgálatok, védőnők, gyerekorvosok, stb. kb. annyit tudnak az autizmusról, hogy van. Ez sajnos tapasztalat.
Tele van a "szakma", meg a közvélemény félinformációkkal, tévinformációkkal! Érintettként mindössze annyit szeretnék kérni mindenkitől, hogy ha valaki nem ért hozzá, akkor legalább ne terjessze a téves infókat, mert ezzel nagyon sokat ártanak nekünk, érintetteknek!
Hu, most megjobban beparaztam, mert nalunk tobbszor elofordult a fent emlitettek mellett hogy a jatszo teren idegen felnotthoz odament es az arcat simogatta ;(
Aztan anyamat akit csak hetente egyszer lat, minden atmenet es keres nelkul az arcan simogatja es puszilgatja ;(
A vadaskertbe vinném, arrol jokat hallok
Koszonom a valaszolat,
Es kulon koszonom az utolsonak, aki gondolom az utolso elotti is )
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!