Mikor és hogy derült ki, hogy babátok, gyereketek tejérzékeny?
Szia! Bocs, hogy offolok egy kicsit, nekem nem "tejérzékeny" a fiam, viszont volna egy kis pontosító kérdésem:
Mire is gondolsz pontosan? Tejfehérje allergiára vagy tejcukor érzékenységre? Mert nagyon nem keverendő a kettő dolog.
Kiderülni ezek a dolog általában úgy szoktak, hogy van valamilyen rá jellemző tünet(ek), amit anyuka vagy gyerekorvos észrevesz, aztán tovább lesz küldve gasztroenterológiára, és a szakorvos bizonyos vizsgálatok alapján (vagy kisebb korban esetleg csak a tünetek alapján) megállapítja a diagnózist.
1-es vagyok
Csecsemőkorban, kisdedkorban általában a tejfehérje allergia a gyakoribb. Ilyenkor a tejtermékekben lévő kazein nevű fehérjére az immunrendszer allergiás reakcióval válaszol. A tejcukorérzékenységtől a legjobban talán a bőrtünetek megjelenésével lehet a legjobban elkülöníteni. Ez lehet ekcéma, vagy atópiás bőr, vagy kiütések. De ezen kívül emésztési panaszokat is okozhat: hasfájás, hasmenés, hányás, gyakori bukás. Ha már régebb óta fennáll a dolog, akkor károsodhat az allergia miatt a bélnyálkahártya, emiatt nem megfelelő a felszívódás, vagyis a súlyfejlődés sem kielégítő.
A tejcukorérzékenység viszont nem allergia, hanem egy enzim hiányáról van szó, ami miatt nem emésztődik meg rendesen a tejcukor, emiatt elég sok hidrogéngáz termelődik a belekben, mert a tejcukor magától kezd el erjedni. Ez puffadást, teltségérzést okoz, illetve hányást (babáknál gyakori bukást), és hasmenést. Mivel a kicsi babák még nem tudnak beszélni, ezért elég sírósak lehetnek a hasfájás miatt. Az első három hónapban könnyen előfordulhat még az is, hogy az emésztőrendszer éretlensége miatt nem emésztődik meg rendesen a tejcukor, és ezek a babák általában nagyon hasfájósak. Nekik szokott segíteni pl. a colief, vagy a Lactase Comfort.
Létezik veleszületett laktázenzimhiány, de ez nagyon ritka, ilyenkor is már pár napos kortól a nagyon erős hasfájás a tünet, puffadás, esetleg bukások.
Amúgy ez inkább felnőttkorban gyakoribb, és ilyenkor csak kevesebb az enzim, vagyis egy bizonyos toleranciaszint, ami mindenkinél más, van aki meg bír inni akár 2 dl tejet is tünet nélkül, van aki még fél decit sem. Viszont ilyen esetben a feldolgozott tejtermékeknél kevésbé jön elő tünet, mert kevesebb bennük a tejcukor (pl. sajt, túró, joghurt)
Ha tejfehérje allergiáról van szó, akkor minden tejtermék tünetet okoz, mert mindegyikben van bőven fehérjetartalom, vagyis ilyen súlyos esetben se sajtot, se tejfölt, se túrót stb nem lehet enni, de még csokit se, és még sok mást, amiben lehet tejfehérje.
A lényeg igazából, hogy ha gyanú van, akkor beszélni kell a gyerekorvossal, ő ad beutalót a gasztroenterológiára, és ott kivizsgálják a gyereket (mondjuk bizonyos korig nem nagyon tudják vizsgálni, maximum a tünetek alapján tudnak ítélkezni). Vagy előfordulhat, hogy a gyerekorvos ír fel valamilyen speciális tápszert, diétát ír elő, és azt kell figyelni, hogy a tünetek elmúlnak-e, majd egy bizonyos idő után, újra bevezetni a tejtermékeket, és figyelni hogy visszajönek-e a tünetek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!