Örökölheti-e a baba a gilbert-kórt (máj enzim hiány), ha az egyik szülőnek ilyen betegsége van?
Nekem 16 éves koromban diagnosztizálták ezt a betegséget. Azelőtt nem voltak soha gondok a májenzim értékekkel.
Amikor a fiam született, besárgult, volt fény alatt is, de csak rövid ideig, 1 nappal tovább bent kellett ez miatt maradnia megfigyelésen, de nem volt olyan vészes, nem volt olyan nagy mértékű a sárgaság, csak elhúzódott. 1 hónapos volt, mire átment rajta.
Születés után más betegségek miatt voltak vérvételei, de egyiken sem volt gond a májértékekkel.
Egyébként úgy olvastam, hogy örökölhető. De nem biztos, hogy öröklődik is.
Köszönöm a válaszaitokat! ezek szerint jó esélyem van rá, hogy jobban be fog sárgulni a kisbabám a kelleténél:S Azért félek ettől nagyon, mert abban a kórházban, ahol szülni fogok, nincs intenzív osztály, ahol ezeket a problémákat kezelik és félő, hogy el fogják vinni tőlem egy másik kórházba. Ezt nem szeretném. Kék fényes inkubátor viszont van.
Kedves válaszoló! A te babádnak mennyi ideig kellett kék fény alatt lennie? Azért tudtad szoptatni és veled lehetett a kórházi szobában?
Egy ismerősöm és a férje is gilbert kórosak, már 1 éves a kislányuk de úgy néz ki ő nem örökölte. Makk egészséges. Nem biztos, hogy a te babád örökölni fogja, de nem tudom mekkora rá az esély,
Bár most azt olvastam, hogy általában tinédzser korban veszik észre.
2-es vagyok, csak pár órát volt fény alatt és szabad volt szoptatnom. Csak mondták, hogy nem hozzák ki, hanem nekem kellett bemennem szoptatni a csecsemő nővérekhez. És akkor ugye szóltak, hogy beteszik fény alá. Aztán jött be a szobatársam, aki épp visszavitte az ő fiát a csecsemős nővérekhez és mesélte, hogy egy kisbaba nagyon sír a fény alatt. Eltelt egy kis idő, erre jött a nővér a fiammal, aki piszkosul sírt, néztem is, hogy hát ugye szóltak, hogy nem hozzák, hogy akkor mi történhetett, hogy mégis hozták. És közölték velem, hogy anyuka, nyugtassa meg a fiát, mert egyszerűen nagyon sír. Hozzáteszem, ahogy a kezembe fogtam, egyből abba is hagyta a sírást.:) Szóval az én fiam volt a fény alatt, aki annyira sírt.:) És azért írtam, hogy nem volt annyira nagyon sárga, mert miután megnyugtattam, utána visszavittem és másnap már csak délelőtt volt fény alatt, délutánra már ki is került onnan.
Egyébként a férjemnek nincs ilyen betegsége, viszont ő babakorában több napig feküdt kék fény alatt és az idő alatt anyósomnak nem is volt módja szoptatni.
Szóval attól még hogy nincs ilyen betegség a családban még lehet, hogy besárgul. Nagyon sok baba besárgul születés után.
És tényleg, nálam is csak 16 éves koromban diagnosztizálták. Pedig előtte is vettek tőlem többször vért, mivel gyerekkoromban 3-4-5 éves koromban is volt több műtétem, de akkor még rendben voltak a májértékeim.
Szóval én azt mondom, hogy ha gyerekként nem is jön elő, de később még előjöhet.
De igazából semmi teendő nincs a betegséggel, ez nem egy olyan betegség, amit úgy különösen kezelni kéne.
Nagyon köszönöm, hogy ilyen hosszasan válaszoltál:) Örülök, hogy nem kellett sokáig távol lenned a kisbabádtól.
Tudom, hogy nem igényel különösebb kezelést, csak jobban oda kell figyelni az életmódra, a férjemnek is kb. 18 éves kora körül derült ki. Azt olvastam valahol, hogy családon belül halmozódik ez a "betegség", ezért félek attól, hogy a kisbabánk is nehogy örökölje.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!