Duci anyukák esetében is kényelmes a mei-tai vagy a csatos hordozó a babának?
Duci anyuka vagyok(100 kg).Második babámat várom és praktikusabb lenne majd hordozni a babámat a babakocsi tologatás helyett.Első babámnál liliputi mei-tai-om volt,de nem szerette.Se mikor pici volt"békatartásban" se mikor nagyobb lett terpeszben.Úgy éreztem a széles csípőm,derekam miatt kényelmetlenül szét kell terpesztenie a kis lábát.De lehet csak én éreztem így...
Most arra gondoltam,hogy inkább kengurút vennék,mert ott a kis lába lefelé lóg.Bár ahogy olvastam kevésbé egészséges a használata mint a mei-tai vagy a csatos hordozóé.
Lehet,hogy a duciság miatt nem tűrte el a nagyobbik babám a hordozást?
Duci hordozó anyukák írnátok tapasztalatokat?
Esetleg milyen hordozót ajánlotok ami gyors,kényelmes és praktikus is.
Köszönöm
Szia!
Én is elülről vagyok 100:), hordoztam a lányomat kezdettől fogva.
Amit biztosan tudnál használni, a nélkül, hogy túl széles lenne a terpesz, valamint egyszerűen s gyorsan, az a karikás kendő:). ZAtán ha megismered/megszereted a kendőt, később, háti hordozáshoz a sima szüvött kendőzést is érdemes lehet megtanulni:). MErt ez az az eszköz, amivel a kicsid terpeszét "fokozatmantesen", a Te testalkatodtól függetlenül tudod "állítani":). És egyáltalán nem olyan nehéz mint látszik, főleg ha keresel segítséget a megtanulásához(hordozós klub, másik anyuka, hordozási tanácsadó...).
De elsőre, ha egyszerűen kezelhető és szabadon állítható hordozót keresel, akkor a karikás kendő a legjobb választás.
Linkelek Neked oldalt, ahol leírják, hogy újszülöttet hogyan lehet karikásban elöl(és csípőn) hordozni:).
és egy cikk, hogy miért érdemes kendőt(vagy kendő anyagú karikáskendőt választani, főleg újszülőttnél)
Nyugodtan kérdezz ha van kérdésed:)!
Én is a karikás kendőt szerettem volna ajánlani, az csípőn hordozva már újszülöttkortól használható és a terpesztésbe sem szól bele. ALapvetően a kendő sem, 120+ férjem elöl és csípőn is simán hordozott kényelemben (neki és a babának is), ő mondjuk hátra nem merte tenni, így ezzel kapcsolatban tapasztalatom nincs.
Ami viszont tuti, h a meitai és a csatos egy újszülöttnek nagyon nagy, valószínűleg a túlterpesztés nem a súlyod, hanem a horodzó kialakítása miatt lehetett és azért nem volt kényelmes a babádnak, mert feszítette.
Az ilyen, szabitt hordozókat ülni, járni tudó babáknak szokták ajánlani inkább..
Ez nagyon érdekes amit írsz,ebbe még nem is gondoltam bele, de tulajdonképpen logikusnak tűnik. Kenguru se az igazi, amiatt amit írtál, tehát lehet, hogy mindenképp kényszermegoldás születik majd.
Most ahogy írok, közben kattogok is a dolgon, legelsőre a csípőhordozás jutott eszembe. Úgy még ha ducibb is vagy, lehet, hogy nem kéne akkorát terpeszteni. Én a helyedben még a mei tai-t próbálgatnám egy picit, aztán kialakul. Csak a kenguruval meg az (is) a gond,hogy nem fogod tundi hátra rakni, tehát elég hamar el jön az a pont amikor már nehéz cipelni
A, megfelelő(!), jól használt(!) kendőben való hordozástól semmi baja nem lesz a babának, sőt:)!
"E mellett a helyes hordozással támogatjuk gyermekünk egészséges fizikai fejlődését is. Hogyan? Milyen hatásai vannak a baba szerveire, szervrendszereire a hordozásnak?
A megfelelő hordozóeszközzel azt testhelyzetet tudjuk előidézni, amelyben a baba ízületei, izmai ellazulnak, így a tehermentesítve a gerincet, és elősegítve a csípőízület egészséges fejlődését.
A babák izomzatának fejlődésére is nagyon jó hatással van a hordozás. A hordozó személlyel függőleges helyzetben való együtt mozgással az izomzatot, a mozgásszerv- rendszert, egyensúlyozó rendszert stimuláljuk, valamint az agyi, idegi összeköttetések kialakulását is elősegítjük. Ennek fontos szerepe van a mozgásformák leképezésében, így nemhogy hátrányos, hanem kifejezetten előnyös lehet a hordozás a gyermek mozgásfejlődését tekintve. Ne felejtkezzünk meg arról sem, hogy a szoros testkontaktus jótékony hatással van a kicsik minden más szervrendszerére is. Az anya, apa légzése, emésztése, szívdobogása- vérkeringése egyfajta ritmikusságot adnak a babának, ezáltal támogatva az ő létfenntartó funkcióit, valamint a felnőtt állandó testhőmérséklete a baba hőszabályozását is pozitívan befolyásolja."innen: [link]
"Az emberi újszülött alkalmazkodván a méhen belüli élethez, korlátozott férőhelyhez, a magzati testtartáshoz hasonló, „C” alakú gerinccel jön a világra. A felnőttekre jellemző „S” alak csak később, a mozgásfejlődés fázisainak során alakul ki; a fej emelésével, az ülés képességével, a járás tudományának elsajátításával. Gerincoszlopuknak nagyon fontos elemei a csigolyák között elhelyezkedő porckorongok, melyeknek feladata a gerincet érő hatások tompítása, az ütődések elnyelése, ami által megakadályozzák a csigolyák sérüléseit. Ezt a feladatukat elhelyezkedésükből adódóan függőleges helyzetben képesek ellátni. Célunk tehát, hogy ezt az élettani formát és funkciót támogatva hordozzuk kicsinket. E mellett, mivel a kisbaba még nem tudja saját súlyát megtartani, ebben is segítenünk kell őt. Csigolyáról csigolyára megtámasztani, elérni azt, hogy a hordozóban ne üljön, hanem „lebegjen”.
Haladjunk lefelé, következzen a medence és a csípő!
Gerincünk összeköttetésben áll a medencénkkel, csípőnkkel, tehát ezek helyzete közvetlenül hatással van rá(lásd ábra).
Ha a baba medencéje előre billen, lehetővé téve a térdek magas felhúzását. a gerincoszlop is szépen gömbölyödik, valamint a csípő is tehermentes, optimális pózban helyezkedik el. Ezekből következik tehát, hogy hordozáskor arra kell törekednünk, hogy a pici lábait köldökmagasságban felhúzva, nagyjából 90 fokos szögben terpesztve kössük magunkra gyermekünket. Ebben a testhelyzetben a baba izomzata, ízületei ellazultak.(...)A helyes babahordozás következő kritériuma az alátámasztás.
Képzeljük el, hogyan szeretnénk eltölteni akár csak pár percet, órát: egy pár centiméter széles gerendán ülve, szabadon lelógó lábakkal, teljes súlyunkat ágyékunkon hordva…Vagy pedig egy széles, térdtől- térdig érő szövet székben, amelyben súlyunk szépen eloszlik, tehermentesítve ezzel az ágyékunkat, gerincünket. Amennyiben a második lehetőséget választotta, Kedves Olvasó, bizonyos, hogy kisbabáját is hasonló körülmények között szeretné tudni. A jó hordozóeszköz tehát a mellett, hogy a fent leírt testtartást lehetővé teszi, egyúttal a babát térdhajlattól térdhajlatig teljes szélességben alátámasztja.
A feszesen, megfelelően szorosra kötött kendő körülöleli a babát, segítségével gyermekünk szinte „lebeg”, miközben az anya, apa is helyes testtartása is lehetővé válik.(...)Főleg a háti hordozás kapcsán - de sokaknál már a hordozós korszak elején - szóba kerül, hogy talán nem kendőben, hanem más eszközben kéne a babát hordozni. Elsősorban a kenguru, a mei tai és a csatos hordozó(SSC) azok, amelyeket számításba vesznek a szülők. Röviden vegyük sorra, hogy vajon megfelelnek- e ezek az eszközök arra, hogy babánkat a megfelelő testtartásban tudjuk hordozni.
Elsőként nézzük a kengurut. A legtöbb kenguru üleprésze igen keskeny, ebből adódik, hogy nem teljesülhet a széles alátámasztás, a kicsik súlyukat az ágyéki részen viselik. A lógó lábacskák sem az előbb leírt csípőfejlődésnek kedvező lábtartásban helyezkednek el. A legtöbb kenguru anyagából adódóan nem öleli szorosan körbe a babát, tehát nem nyújt megfelelő támasztékot a gerincének sem. Ezért a kicsik vagy összecsuklanak bennük, ülnek a hordozóban, ezzel megterhelve a gerincoszlopot, vagy pedig, ha szorosra húzzák őket, akkor szinte rápréselődnek a hordozó felnőtt testére, ami miatt hátuk kiegyenesedik, esetleg még homorú tartást is felvehet. Egyik életkorban sem javaslom tehát a kenguruk használatát.
Következő említett eszközök a mei tai- ok és a csatos hordozók. Ezeknek derékpántja fix, ezáltal a baba terpeszének fokát is nagyban meghatározzák, így nem támogatják a helyes csípőfejlődést. Ezért a mei tai- ok és csatos hordozók használatát csecsemők esetében nem ajánlom, csak akkortól javaslom, mikor a kicsi már önállóan ülni vagy járni tud.
Az a hordozóeszköz tehát, amellyel újszülött kortól tipegő korig teljes biztonsággal hordozhatunk, a szövött kendő, vagy a kendőanyagból készült karikás kendő. Ezek helyes használatát ha elsajátítjuk, biztosak lehetünk benne, hogy babánkat úgy hordozzuk, hogy testi fejlődését is támogatjuk."innen: [link]
Ha logikusan belegondolok, akkor pont, hogy nem...
Nem összegörnyeszti a gyereket, hanem egy ideális pozíciót vesz fel a gerince,hasonlót, mint az anyaméhben. Ezzel szemben pl. a kenguru rendellenes módon "egyenesíti" ki a baba még nem nyílegyenes gerincét. (nem akarom lehülyézni a gyógytornászt, de feltételekkel kezelem amit mond, lehet, hogy nem a babák a szakterülete, lehet, hogy egyszerűen nem tanulnak hordozásról az iskolában)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!