Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Nevvalasztas kulfoldon elo...

Nevvalasztas kulfoldon elo magyarok: Hogy is van ez?

Figyelt kérdés
Kulfoldon elunk, mind a ketten magyarok vagyunk. Tervezzuk a babat, es ha fiunk lesz, olyan nevet szeretnenk adni babanknak, ami nem is letezik, utana neztem, nincs ilyen nev. A nevben semmi kulonos nincs, nem szappanoperabol, vagy mesebol kiragadott nevrol van szo, nincs benne sem x, sem i-nek ejtett y, meg ekezet vagy dupla betu sincs benne, se meg a hangzasa sem kulonleges. A nev egy mar meglevo nev atalakitasa, de nem hasonlit a nevre, nem csak egy hozzaadott betu, vagy ilyesmi. Parom agyabol pattant ki es nagyon megtetszett nekunk. A kerdesem az, hogy ha kulfoldon szulok, itt is maradok, tudom, hogy anyakonyveztetni kell otthon is (mar van egy lanyunk). Itt akar Hocipo is lehet a gyerek neve, de otthon nem, tudom. Szoval az erdekel, hogy eloszor nekem meg kell e kerdeznem otthon, hogy elfogadjak e a nevet, mert gyermekem ugyanugy magyar allampolgar lesz. De semmi papirja nem lesz otthonrol, csak az anyakonyvi kivonat (se tb, se ado, se egyebek). Csinalhatjak e azt, hogy en itt elnevezem valaminek, anyakonyveztetetem, elinditom a magyar anyakonyvezteteset es azt mondjak, hogy ok ezt nem irjak be?
2012. dec. 25. 15:00
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Huha ha magyarországon akarsz olyan nevet adni ami nincs benne a Magyar Akadémiába akkor kérelmezni kell. De mivel külföldiek vagytok pasz. DE szerintem nektek is kérelmezni kel. DE a kérelem utján persze engedélyezik csak ez több hónap amit én nem tudtam és nem adhatam azt a nevet a lányomnak amit szivből akartam : Ayrin :(
2012. dec. 25. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Vegulis atgondoltam a dolgot es eszembe jutott, hogy itt van ket csalad, akikkel nem vagyunk joba, de tudjuk, hogy nekik is mar szuletett gyermekuk. Az egyik csaladnal mind a ket szulo magyar, haza is jarnak. Ivett nevet adtak a lanyuknak, de y-nal irva. A masik csaladnal egyik (apa) nem magyar, ott megint olyan nevet kapott a gyerek, ami nincs benne a magyar listaba, de szinten egy olyan nev, amiben nincs semmi kulonos. Es nem tudok rola, hogy kervenyeztek volna a neveket. Majd valahogy kideritem.
2012. dec. 25. 15:19
 3/11 anonim ***** válasza:
Nem kapja meg szuletes jogan a kulfoldi allampolgarsagot? Mert akkor siman anyakonyvezik Magyarorszagon is a nevet.
2012. dec. 25. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
51%

Mivel magyarok vagytok mindketten, nem

Kapja meg itthon!a gyermek magyar lesz, magyar nevet kaphat!

És igen, mondhatják hogy ezt nem írják be!!!

2012. dec. 25. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Jó kérdés. Szerintem ha mind a ketten magyarok vagytok, akkor nem. Nálunk apa nem külföldi, így tudtuk otthon anyakönyvezni a nevét.
2012. dec. 25. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Én úgy tudom, hogy ha külföldön születik, ráadásul születés jogán a kinti állampolgárságot is megkapja, akkor nem kell itthon kérvényeztetni a nevet. Lányom külföldön született, meg is van a kinti állampolgársága születés jogán és a magyar vér szerint, ezt szerezte meg késôbb. Olyan neve van, ami itthon is létezik, de idegen kiejtéssel írják a nevét (á helyett a, k helyett c). Amikor itthon anyakönyvezték, csak rákérdeztek az anyakönyvi hivatalban, hogy magyarosan írják-e be a magyar születési anyakönyvi kivonatába, vagy úgy, ahogy eredetileg van....az eredeti, idegen írás szerint írták be itthon is.
2012. dec. 25. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Nem írtad, melyik ország. Mert pl. USA, Kanada megadja az állampolgárságot az ott születetteknek, és akkor akármilyen nevet adhatsz neki, abba a magyar állam nem szól bele akkor se, ha itthon is anyakönyvezik. De az európai országok nagy része csak leszármazás útján adja meg az állampolgárságot, vagyis a gyerek teljesen magyar állampolgár lesz, akkor viszont kérvényezni kell az Akadémiánál, de ha nincs benne különleges betű és kiejtés szerint van írva, akkor valószínűéeg megadják.


elárulod privibe, mi a név? kíváncsi lettem :)

2012. dec. 25. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Anglia az orszag, de ez mindegy, tudom, hogy magyar lesz a gyerek, mert mar van egy lanyom, ahogy irtam is.


A nevet nem arulhatom el, mivel nem letezo nev, felek, valakinek megtetszik es hamarabb hasznalja mint en. De ennek a nevnek tortenete van, nem engedhetem, hogy mas hasznalja. Ha mi nem hasznaljuk, senki nem fogja. Parom es en, neten ismerkedtunk meg, es eldontottuk, hogy a felhasznalo nevunket fogjuk a gyerekeinknek adni. Lanyom mar megkapta a nevet, s mondhatom, tokeletesen illik ra, el se tudnam kepzelni, hogy masnak hivjak. Nagyon remelem, hogy tortenetunk kerek lesz, es lesz egy fiunk is. Ha nagyok lesznek, majd elmondjuk nekik, miert kaptak azt a nevet, amit kaptak. De ha meg egy lanyunk lesz, van meg lany nev a tarsolyomban, ugyanis 2 lanynev volt, amit fel akartam hasznalni mindig is, de lanyomnal csak egyet hasznaltam fel.

Megigerem, ha felhasznaljuk azt a bizonyos fiu nevet, elarulom, mi volt az, es azutan az hasznalja, aki akarja, parom meg szerintem buszke is lenne ra, ha valakinek megtetszene:D

De a babaproject majd csak marciusban indul, ugyhogy leghamarabb egy ev mulva tudom elarulni a nevet:S

Paromnak is emlitettem a problemat, azt mondja, ha torik, ha szakad, ha fiunk lesz, az lesz a neve, majd megtalalja a modjat, hogy elfogadjak. De tulajdonkeppen szerintem a nevben semmi kivetni valot nem talalhatnak, tok normalis hangzasa van.

2012. dec. 26. 19:35
 9/11 A kérdező kommentje:

A Magyarországon élők névviselését az anyakönyvekről, a házasságkötési eljárásról és a névviselésről szóló 1982. évi 17. törvényerejű rendelet szabályozza. E rendelet 30.§-ának (5) bekezdése kimondja: „Amennyiben a szülők által választott utónév nem szerepel az utónévjegyzékben, a Magyar Tudományos Akadémia nyilatkozik a kért utónév anyakönyvezhetőségéről.”


Ha magyar állampolgárok olyan nevet szeretnének bejegyeztetni, amely nem található meg az MTA Nyelvtudományi Intézet honlapján levő női és férfiutónevek listájában, ezt a nevet hivatalos eljárásban a lakóhely vagy a születés helye szerinti illetékes anyakönyvvezetőnél vagy a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Anyakönyvi Osztályán (levélcímük: 1363 Budapest, Pf. 54.) kell kérvényezniük. Ők továbbítják a kérvényt az MTA Nyelvtudományi Intézetéhez. Itt a nyelvész (pl. névtanos, nyelvtörténész, pszicholingvista, szociolingvista) szakemberekből álló Utónévbizottság szakvéleményt készít a kérvényezett név bejegyezhetőségéről.


Az Utónévbizottság – kizárólag az anyakönyvvezető vagy a minisztérium megkeresésére – az alábbi alapelvek figyelembevételével készíti el szakvéleményét az egyes nevek ajánlásáról.



Alapelvek a kérvényezett nevek jóváhagyására



A névviselésről szóló 1982. évi 17. törvényerejű rendelet 30. §-ának (4) bekezdése kimondja: „Anyakönyvezni a szülők által meghatározott sorrendben legfeljebb két, a gyermek nemének megfelelő utónevet lehet a Magyar Tudományos Akadémia által összeállított utónévjegyzékből.” Erre való hivatkozással fiúgyermek számára csak férfinevet, leánygyermek számára csak női utónevet javasolunk bejegyzésre.


2. Minden utónevet a kiejtésének megfelelően a mai magyar helyesírás szabályai szerint kell bejegyezni. Erről az 1982. évi 17. törvényerejű rendelet 27.§ (2) bekezdése így rendelkezik: „A név anyakönyvezésénél a magyar helyesírás szabályai az irányadóak.”


3. Az ősmagyarnak tartott utóneveket csak akkor ajánljuk bejegyzésre, ha hiteles írott források alapján meggyőződünk arról, hogy a név a középkorban valóban használatos volt személynévként, vagy a népköltészetben, illetve a klasszikus irodalmi művekben keresztnévként szerepelt. A név ajánlásakor a név jelentését is figyelembe vesszük. Ha olyan régi névről van szó, amelynek jelentése hátrányos lehet a viselőjére, azt nem javasoljuk (pl. Nemél, Halaldi, Sánta, Nyomorék).


4. Magyar nyelvű irodalmi, művészeti alkotásokban szereplő írói fantázianevek bejegyzését akkor javasoljuk, ha a név a magyar és az európai névkultúrának megfelelő valamelyik típust képviseli.


5. Idegen nyelvű irodalmi, művészeti alkotásokban szereplő írói fantázianevek bejegyzéséhez akkor járulunk hozzá, ha a név külföldön már önálló személynévként használatos.


6. Az idegen nyelvi eredetű újabb utóneveknek a magyarban meglevő, már meghonosodott megfelelőit ajánljuk bejegyzésre, ha vannak ilyenek (pl. Casper helyett Gáspár, Chatarina helyett Katalin).


7. Ha valamilyen idegen nyelvből vagy kultúrkörből választott névnek nincs magyar megfelelője, abban az esetben javasoljuk a bejegyzést, ha a név valamely nyelvben, kultúrában, vallásban hiteles módon igazolhatóan valóban használatos, és a jelentése a magyarban nem pejoratív és nem sértő (pl. Rima, Dajna). Fontos szempont, hogy a kérvényezett névről egyértelműen el lehessen dönteni, hogy női vagy férfiutónévről van-e szó.


8. Az újonnan alkotott köznévi eredetű fantázianevek önálló utónévként való bejegyzése akkor jöhet szóba, ha a név a magyar és az európai névkultúrának megfelelő típusokat képviseli (ilyen például a nők esetében az újabb virágnevek női utónévként való használata az ókori hagyományoknak megfelelően).


9. A névrendszerben meglévő nevek különböző alakváltozatai (pl. becéző formái, rövidült alakjai) abban az esetben javasolhatók bejegyzésre, ha annak már vannak hagyományai a névkincsünkben. A meglévő nevek túlzott becéző formáit a bizottság nem javasolja (pl. Icuska, Katácska, Loncika, Misike, Gyuszkó).


10. Nem javasolunk bejegyzésre földrajzi névként, márkanévként és művésznévként használt alakokat (pl. Gyimes, Benetton, Zséda).


11. A köznévi eredetű és jelentésű fantázianevek esetében csak akkor javasoljuk a név bejegyzését, ha annak jelentése később nem lehet hátrányos a név viselőjére (pl. Felhő, Zápor, Csibécske), illetve ha a köznévi alak történetileg beleilleszthető névkultúránkba.


12. Ha egy már anyakönyvezett név bejegyzését kérik más helyesírással:


a) a már bejegyezhető nevek esetében akkor javasoljuk a név újabb írásváltozatát, ha arra találunk analógiát más nevek esetében (Bora – Bóra, Zora – Zóra, Annabel – Annabell, Izabel – Izabell);


b) ha a kért bejegyzési forma megfelel a magyar kiejtésnek, illetve az alakváltozat bizonyíthatóan levezethető egy alapnévből (Milla – Mila).


A női – férfi rokon nevek esetében támogatjuk annak a névalaknak a bejegyzését, amelyik a névpár közül nem szerepel a bejegyezhető nevek listáján.

Nem javasoljuk az olyan név bejegyzését, amely hangzásában, jelentésében a gyerek személyiségfejlődésére nézve a későbbiekben káros lehet, amely miatt később csúfolhatják, kiközösíthetik őt.



A fenti alapelvek kizárólag a Magyarországon született, itt élő magyar állampolgárok névkérelmeire vonatkoznak. Ezek a szabályok nem érvényesek az olyan esetekre, ha valamelyik szülő nem magyar állampolgár, illetve ha a szülők vagy a névkérelmező valamelyik, hazánkban nyilvántartott nemzeti-etnikai kisebbséghez tartozik.


Ez utóbbi esetekre az alábbi szabályok vonatkoznak:


· A nem magyar állampolgárságú szülők esetén a nevek anyakönyvezésére az 1982. évi 17. törvényerejű rendelet 30.§ (7) bekezdése vonatkozik: „Amennyiben a szülők vagy azok egyike nem magyar állampolgár, az anyakönyvvezető a gyermek utónevét a születési anyakönyvbe az érintett nem magyar állampolgárra irányadó szabályok szerint is bejegyezheti.”


· A nemzeti-etnikai kisebbséghez tartozók névválasztását az 1982. évi 17. törvényerejű rendelet az alábbiakban szabályozza:


30/A. § (1) A nemzeti-etnikai kisebbséghez tartozó személyek gyermeküknek nemzetiségüknek megfelelő utónevet is adhatnak, valamint kérhetik saját utónevüknek a megfelelő nemzetiségi utónévre történő javítását, továbbá joguk van családi és utónevüknek anyanyelvük szabályai szerinti anyakönyvezéséhez.


(4) Az érintett kérésére a név anyakönyvezése két nyelven történik.


30/B. § (1) A választható nemzetiségi utóneveket az érintett országos kisebbségi önkormányzatok által összeállított nemzetiségi utónévjegyzék tartalmazza.


(2) Az utónévjegyzékben nem szereplő nemzetiségi utónév anyakönyvezhetőségéről az érintett országos kisebbségi önkormányzat – a megkereséstől számított 15 napon belül kiadott – állásfoglalása az irányadó.



A megfogalmazott alapelveket az MTA Nyelvtudományi Intézetének Utónévbizottsága 2010. március 1-jétől alkalmazza a szakvélemények elkészítésekor. Ezzel egy időben az ajánlható női és férfiutónevek listája felülvizsgálatra kerül, majd rendszeresen frissül.


Ezt talaltam az MTA oldalan, a fent emlitett szabalyok megfelelnek, illetve nem egeszen fedik az en esetemet. Ez nem egy koznev (felho) es nem is becezese egy mar meglevo nevnek (Katika) Egyertelmuen el lehet donteni rola, hogy fiu nev, nem hinnem, hogy jobban lehetne csufolni, mint barmelyik masik nevet, es a magyar helyesiras szabalyainak megfelel, ahogy leirom, ugy ejtem ki.

A vegen megjegyzi, hogy ezek a szabalyok csak az otthon szuletettekre igaz...stb stb...de akkor rank milyen szabalyok vonatkoznak?

2012. dec. 26. 19:55
 10/11 anonim ***** válasza:

Magyar állampolgár vagyok, gyermekem született az Egyesült Királyságban. Milyen állampolgárságra jogosult?


A magyar állampolgár szülő gyermeke születésétől ugyancsak magyar állampolgárnak tekinthető, függetlenül attól, hogy külföldön született. Formálisan ez a külföldi születés magyarországi anyakönyvezésével, kerül megerősítésre. A külföldi születés magyarországi anyakönyvezése a Nagykövetség konzuli osztályán vagy magyarországi anyakönyvvezetőn keresztül kérvényezhető (ld. Konzuli ügyek / Anyakönyvezés).


Amennyiben az egyik szülő nem magyar állampolgár, a gyermek a szülő állampolgársága szerinti másik ország állampolgárságára is jogosult lehet. Ez a külföldi állampolgár szülő saját államának jogszabályaitól függ. Brit és magyar szülők esetén a gyermek magyar-brit kettős állampolgár lehet.


A brit állampolgárságra jogosult lehet továbbá a gyermek abban az esetben, ha a magyar állampolgár szülők legalább öt éve az Egyesült Királyságban élnek jogszerűen. A brit állampolgárság megszerzésének pontos feltételeiről a Home Office (UK Border Agency) ad felvilágosítást ( [link] ).

2012. dec. 26. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!