Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » Újdonsült, és tapasztalt...

Újdonsült, és tapasztalt Anyukák! Alvás, evés?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Még kezdő Anyuka vagyok és felmerült bennem pár dolog, kérdés. A Kisfiam 6 hetes, jó gyerek , nem sűrűn sír, de azért nyilván neki is vannak nyűgösebb napjai.


A kérdésem. Honnan tudjam, hogy a Kisfiam miért ébred fel? Mármint, az elöbb is felkelt, odaraktam a kisújjam, hogy éhes-e, de (talán) reflexből is de bekapja. Adtam neki cicit, nem volt sok, 5 perc talán és beájult :)

Honnan tudjam,hogy valóban éhes-e vagy csak nyűgös stb. Adjak neki cumit elöszőr hátha? Mert az az érzésem h túletetem ha mindig cicit adok neki amikor felkel és nyűgös.... szerintetek?


A másik. Szerintetek elrontottuk már most ha csak úgy hajlandó elaludni ha rajtunk van, vagy ha megyek vele alakásban 3 kört? Utána elalszik gyönyörűen, berakom az ágyába és alszik. Éjjel nincs ez, akkor evés, böfi és ágy. Ezt csak nappal csinálja.

Szerintetek el kéne hogy aludjon magától? Hogy berakom az ágyba és elaltatja magát?


Bocs a sok hülyeségért, csak hát na :)


Köszönöm!


2012. nov. 14. 11:59
 1/10 anonim ***** válasza:
Szia! Én is újdonsült anyuka vagyok,a kisfiam 5 hetes :) én ezt az evés dolgot úgy fejtettem meg,hogy ha éhes,akkor nem hagyja abba a sírást. Ha tudod,hogy mennyi időnként szokott kelni és ennél az időnél előbb kel (nem 20 percre kell gondolni,hanem mondjuk egy órára),akkor várj. Lehet,hogy csak megébredt és nem megy neki olyan könnyen a vissza alvás. Az is lehet,hogy csak arra van szüksége,hogy érezze a jelenléted. Én ilyenkor megsimizem,szólok pár szót hozzá és figyelem,hogy hogy reagál. Vészesetben cumit is adok neki,mert valamikor csak ez nyugtatja meg.
2012. nov. 14. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Ja és ne aggódj! Az én babám is így alszik el,hogy kézben van. Bár ő sokszor felébred,ha beteszem az ágyába. Szerencsére éjjel ő sem csinálja ezt,kopkop :) sok sikert,jó babázást!
2012. nov. 14. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Neked is jó babaázást :)
2012. nov. 14. 12:10
 4/10 anonim ***** válasza:
Szia! Mikor 6 hetes volt a babam, akkor mar nagyjabol beallt nala a 3 orankenti eves es ha nyugos, siros lett pl eves elott fel oraval, akkor adtam neki cicit, mert nem evett eleget elotte. Sztem erdemes irkalnod az idoket h nagyjabol mikor eszik. A masik dolog, h nem tudod tuletetni, mert a plusz, amit a pici gyomruk mar nem bir el, az visszajon. Nem rontod el az alvast sem, most ezt igenyli. Nalunk ugyanez volt, kb 6-7 koraig igy aludt el, majd eleg volt neki az is ha melle fekudtem, majd idovel kijottem a szobabol es egyedul is elbirt aludni siras nelkul. Igy kb 2 honapos korara atbirtam a kisagyaba tenni. A lenyeg, h sztem add csak neki amit akar. Pici, majd "leszokik" rolad,de kell meg neki ido h egyedul aludjon el.
2012. nov. 14. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem rontottad el:). Sőt, mindent nagyon jól csinálsz, ügyes vagy:).

Nem teszel rosszat, ha adsz neki cicit:). A csecsemők nem csak akkor szopiznak, ha éhesek, hanem akkor is ha szomjasak(az anyatej először ürülő része híg, szinte vízszerű, a legjobb szomjoltó), vagy "csak" testközelségre vágynak(ami ugyanolyan elemi igényük mint az evés- alvás- ürítés). Ez az ún. komfortszopizás segít a tejmennyiséget fenntartani, hiszen inger a melleknek. Segít egymásra hangolódni, a testkontaktuskor felszabaduló oxitocin hormon miatt. Túletetni nem tudod anyatejjel, hiszen nagyon könnyen és a legnagyobb mértékben hasznosuló táplálék. Ha kicsit többet eszik, akkor ki fogja bukni, remekül megoldotta ezt a természet:). Arra figyelj, hogy ha kábé két órán belül kéreckedne mellre újra, akkor mindig azt a melledet add, amelyikből előzőleg szopozott, jgy a sűrű, zsíros hátsó tejhez is hozzájut, és nem lesz hasfájás sem(mert az első tej laktózdűsabb, amiből ha sokat vesz magához, hasfájást okozhat.

Az újszülöttek szoptatásáról egyébként itt olvashatsz:

[link]

www.szoptatasportal.hu

www.lll.hu


Altatás: az emberi újszülött igen éretlen idegrendszerrel jön világra, teljesen normális és természetes ha segítség kell neki az elalváshoz:). Az (el)alvás ugyanis igen bonyolult idegi, agyi folyamat, amire való képesség az idegrendszer fejlődése során alakul ki. Addig is, bármi, amivel segíted őt az elalvásban, jó hatással van ezeknek az idei, agyi pályáknak a kiépülésében:).

2012. nov. 14. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Nagyon, nagyon köszönöm a tanácsokat, igyekszem megfogadni őket, és mindent jól csinálni. A lényeg h most megnyugtattatok :)
2012. nov. 14. 12:25
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem tökéletes.

Én cumit nem adnék, hanem cicit. Túletetni nem tudod.


Még pár hét, és fel fogod ismerni, mikor miért sír.


Aztán néha olyan is, van, hogy sose fejted meg, még utólag se. :o)


3 gyerekes anyuka

2012. nov. 14. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
22%
Lányom is 6 hetes.Szerintem jól csinálod,bár a rajtad alszik el dolog nem túl jó,de ha le tudod tenni és alszik,akkor nem gond az sem.Nekem is első baba ugyan,de ő pl megszokta,hogy ha kicsit sir akkor kézben van.Igy már 2hetes korában megállás nélkül sirt,amig ki nem vettük és nem sétáltunk vele.De ahogy le mertük tenni,kipattant a szeme és orditott.Órákon át simogattuk a fejét,hogy aludjon.Ahogy abbahagytuk megint kipattant a szeme.Hát hagytuk szépen sirni,akármennyire is kegyetlen dolog.10perc után fogta és aludt is.3hetes kora óta ezt csináljuk,mert máskülönben nem tud elaludni és mindig felriad.Egész nap meg ugyebár nem tudunk vele sétálni.3hetes kora óta alszik már este 7-8tól reggel 3-4ig is,utána pedig 4 óránként kel.Illetve 4 óránként eszik,de sokszor ébren van reggel is és délután is 4-4 órát.A lányom éjjel már sirás nélkül visszaalszik,napközben nem mindig megy neki még csendben,de zaj is van meg fény is.Lehet hogy zavarja.Nem tudod túletetni,kijön ami nem kellett volna már neki.
2012. nov. 14. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

""z alvástréningen átesett babák stresszhormonszintje még akkor is igen magas, amikor már látszólag nyugodtan alszanak, vagyis a szülők szerint "megtanultak aludni". Az alvástréning első napjaiban még a szülő is érzékeli, hogy a baba stresszt él át, hiszen a kicsi kitartóan sír a rácsos ágyban. A harmadik-negyedik napon a legtöbb kisbaba már csak rövid ideig tűnik nyugtalannak, majd álomba merül. Ma már, amikor a gyerek megzavarása nélkül is mérhető az egyik stresszhormon (a kortizol) szintje, több kutatás is indult a területen. Így azt is megtudhattuk, hogy a sírás után elalvó csecsemők kortizolszintje továbbra is magas marad, vagyis magas szintű élettani szorongás élnek át, ám az alvástréning hatása elnyomja a szorongás természetes jeleit. Úgy tűnik, a baba nyugodtan alszik. Hogy a tartósan magas kortizolszint milyen hatással van a csecsemő idegrendszerére, egyelőre nem tudjuk biztosan. Ám egyre több adat erősíti meg, hogy azoknak, akiknek csecsemőkorukban magas volt a kortizolszintjük, felnőttkorukban is problémájuk adódik a stressztűrő képességükkel." innen: [link]


"a kortizol nevű stresszhormon még napokkal az elcsendesedés után is dolgozik a sírós babában. Más szóval a gyerek továbbra is boldogtalan, csak „megtanulta” a dolgot kontrollálni, vagyis nem „szól” róla.(...)Ez azt jelenti, hogy a babák nem tanulták meg, hogyan tudnák kifejezésre juttatni félelmüket és diszkomfort érzetüket, a probléma megoldását csak elfedte az altatás." innen: [link]


"Ha egy kisbabát letesznek, és nem veszik fel, amikor sír, azzal azt tanítják neki, hogy ő nem fontos, a jelzései sem fontosak, nem érdekesek és egyáltalán nem érdemes szólnia, ha valami baja van. Azt hiszem világos, hogy ez hova vezethet. Valóban megtanulja a kicsik nagy része néhány nap alatt az új „rendet”, a kérdés az, hogy valóban ez-e a cél. Sok szülő értetlenül áll később a két-három, vagy hat-nyolc, tizenkét-tizenhat éves gyermeke ellenszenve, idegensége és agresszivitása előtt. Sajnos a szülők nem hozzák összefüggésbe azt, ami pedig nyilvánvaló. Ahol hiányzik a csecsemőkori ősbizalom, ahol nem alakul egészségesen a kötődés, ott bizony később is nehézségekre lehet számítani. A korai kötődésnek nevezett kapcsolat ugyanis éppen az első években épül ki a gyermek és gondozója (édesanyja/édesapja) között. Minél többször kap jelzéseire, éjjel és nappal egyaránt, megfelelő választ, minél inkább kielégítik alapvető szükségleteit, annál inkább biztonságban érzi magát, annál inkább lesz bizalommal a külvilág és gondozói felé.(...)" innen: [link]

"Azt gondolom, hogy _direkt_ sírni hagyni nem jó a babát, természetesen, főleg több gyerek mellett kivédhetetlen, hogy néha sírdogáljon, de nem hiszem, hogy a mennyiség meghatározható lenne, hogy ennyi még nem árt, annyi meg már igen. Talán ami erre válasz, hogy mennyi ideig, az az, hogy a lehető legkevesebbet:).

"Hogyan helyes tehát? Minden esetben azonnal fel kell venni a síró csecsemőt, vagy akár várhatunk is olykor? Erre, sajnos, nincs egyértelmű válasz. Érdemes azonban végiggondolni néhány dolgot, mielőtt kialakítjuk a saját stratégiánkat.

Dr. Sears amerikai gyermekgyógyász professzor, a La Leche Liga tudományos tanácsadója és nagycsaládos apa külön könyvet szentelt a nagyobb törődést igénylő - többemberes - kisbabáknak és szüleiknek. (Sajnos magyarul még nem olvasható.) Sears kiemeli a biológiai kapcsolat szerepét. Tudniillik sem a védőnő, sem a gyermekorvos, és egyetlen szakértő vérében sem indul el a hormonképződés, amikor meghallják a síró gyereket. "Nincs még egy ehhez fogható hang a világon, amely olyan erős érzelmeket váltana ki az édesanyákból, mint a sírás. Az apák füléhez könnyebben eljut az a tanács, hogy hagyják sírni a gyereket, mert bennük nem indul el ez a biológiai reakció" - írja.

A sírás nem egyszerűen zaj, hanem a csecsemő valamilyen szükségletének jelzése, állítja a professzor. A kisbaba számára ebben az életkorban ez az egyetlen kommunikációs eszköz. Csak így tudja "elmondani", hogy valami nincs rendben. Nagyon fontos, hogy "gondozója" jól értse a jelzéseit, csak ebben az esetben ismeri fel, hogy mit kell tennie. Sears szerint éppen ezért a sírásnak "hatékonynak" kell lennie. Elég sürgetőnek ahhoz, hogy kiváltsa az édesanyából, illetve a gondozóból a gyerek megnyugtatásához szükséges reakciót. De mégsem olyan erősnek, hogy úgy érezzék, tehetetlenek, és végül magára hagyják a kicsit. A folyamatosan síró baba ugyan kezdetben erős érzelmeket válthat ki a szülőkből, később azonban annyira nyugtalanítóvá válhat, hogy egyszerre nem tudnak mit kezdeni vele. Amikor ez történik, az a szülő-gyerek kapcsolat zavarára utaló fontos jel.

Teljesen természetes, ha olykor úgy érezzük, elegünk van, és nem segítünk azonnal a gyereken. Ez egyfajta egészséges önvédelem. De ha már tehetetlennek érezzük magunkat bömbölő csecsemőnk mellett, akkor érdemes szakemberhez fordulni.(...)- Nagyon egyéni, hogy melyik édesanya meddig képes szorongás nélkül sírni hagyni újszülött csecsemőjét. A kisbaba még nem tudja szabályozni az érzéseit és indulatait, azt később a szüleitől tanulja meg. Amikor sírni kezd, ezeket az elmei erejű indulatokat, feszültségeket mozgatja meg az anyában is, ezért lehet ez a "zaj" ennyire sürgető és nyugtalanító - vallja Halász Anna, az Ego Klinika pszichológusa. Még a leghiggadtabb nőket is pánikba ejtheti a kicsi sírása. A mamák ösztönösen érzik, hogy gyerekük az idő előrehaladtával egyre több frusztrációt bír ki (amikor a vágyai, szükségletei nem elégülnek ki rögtön), sőt egészséges fejlődése érdekében szüksége is van bizonyos korlátokra.

Nagyon nehéz azonban megmondani, mi az elégséges, hol van a határ. Azt régóta tudjuk, hogy a hosszan tartó elkülönítés - amikor a csecsemő és édesanyja nem lehetnek együtt - mennyire káros. Nagyon romboló volt régen az a kórházi gyakorlat is, hogy a kicsikkel nem lehettek együtt a szüleik, például egy mandulaműtét idején (amely akkoriban ötnapos kórházi kezelést jelentett). A lélektani következmény egyértelmű: a gyerek kötődési képességei sérülnek. Felnőttkorára kapcsolatai nem lesznek tartósak és kiegyensúlyozottak, érzelmei pedig szélsőségessé válnak, indulatos és agresszív lesz. Az elkülönítés azonban nemcsak a gyerek idősebb korában okozhat lelki sérülést, hanem már rögtön a születése után is. Mi, felnőttek azt gondoljuk, olyan kicsi még, hogy biztosan nem fog emlékezni arra, mi történt vele újszülöttkorában. Holott minél kisebb a gyerek, annál hamarabb eshet apátiába. Valóban nem emlékezik még a szó köznapi értelmében, de viselkedését az átélt élmények megváltoztathatják, kiábrándultabb lehet, gondozóinak hosszan tartó hiánya érzelmi elszegényedést válthat ki.(...)az a felfogás, hogy a gyereket azonnal fel kell venni, az édesanyában bűntudatot gerjeszthet, mert erre a körülmények, a testvérek, a háztartási teendők miatt nem lehet mindig képes. Ha azonban a bűntudat a legfontosabb oka annak, hogy a gyereket felvesszük és megvigasztaljuk, akkor nem találtuk meg a sírás igazi okát. A bűntudat mögött sokszor tudattalan harag áll, haragszunk a gyerekre azért, mert a saját vágyaink tökéletesen háttérbe szorultak. Ilyenkor igyekszünk tudatosítani az édesanyákban ezt az érzést. Segíteni próbálunk érdekeik és igényeik összeegyeztetésében, de végül is együtt kell megoldást találniuk. Nyugtalanságunkat, fáradságunkat gyakran tudattalanul is közvetítjük. Nemrégiben járt nálam egy édesanya - meséli a pszichológus -, aki sírósnak hitt gyerekét hozta el hozzánk. Beszélgettünk, és a kicsi egyszerre valamiért fölsírt, mire az anya idegesen ringatni kezdte. A baba erre még jobban ordítani kezdett, hiszen ő az ideges ringatást érzékelte, és azt, hogy az anyja valójában nem értette meg őt. Ettől mindketten egyre nyugtalanabbak lettek. Az ördögi kört azonban nem is olyan nehéz megszakítani. Sikerülhet, ha a szülő rájön, hogy valami más probléma áll a sírás hátterében, mint amit ő eredetileg feltételezett, vagy ha észreveszi, hogy a gyerek sírósságát fokozza az ő nyugtalansága.(...)"innen: [link]

2012. nov. 14. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
2(!!!) hetes korban nem azert sir a baba, mert a szulo szerint fel lett "szoktatva". 3 honapos(!!!) korban tudatosul bennuk, h a sirassal celt ernek el, ergo ha sirnak, anya v apa kiveszi oket! De nem 2 hetes korban. Az ilyen anyukak irjak majd ki, h "miert hisztizik a 2 honapos gyerekem". Fogalomzavar is van itt azert. De igyvan... persze... neveljuk meg a 2(!!!!) hetes babankat, aki nem reg meg egy volt velunk, h elszakadjon tolunk, csak h ne kelljen vele foglalkozni.
2012. nov. 14. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!