Tényleg ennyire sok anyuka akarja/fogja hozzátáplálni a babáját már 4 hós kortól, vagy a kérdések fele csak provokáció?
Nem vagyok sem maradi, sem vaskalapos. Fiatal, értelmes, normális és laza anyukának vallom magam.
Két gyermekem van, mindkettő tápszeres (egyikük 2,5 hós korától volt az, a kisebbik 4 hós korától, sjanos tej elapadás miatt).
Mégsem kezdtem el hozzátáplálni csak azért, mert a boltokban a babakaják nagy részére az van írva hogy 4 hós kortól lehet.
Lehet hogy lehet, de minek???????????
Ha nem érzékeny és nem allergiás akkor nem lesz belőle baj, de ha igen akkor kifejezetten rosszat tesz az anyuka. Minek ilyen pici babát hozzátáplálni/kóstoltatni?
Én elhiszem hoyg aranyos a kanalazós, maszatos baba, de én úgy érzem nagyon elszalad a ló egyesekkel.
Félreértés ne essék,ez csak szubjektív magán vélemény. Szerintem a 4 hó korai.
Vajon ennek ellenére tényleg ennyire sok anyuka mégis elkezdi???
Néha az az érzésem, amikor a milliomodik "mit adjak vagy adhatom-e 4 hós kortól" kérdést olvasom egy nap alatt, hogy ez az egész csak provokáció, hogy egyesek ugorjanak a témára. Vagy rosszul érzem?
Azt gondolom, hogy a dolgok mögé kell nézni.
Lehet, hogy valaki jókedvéből kezd korán hozzátáplálni, de sokan valamilyen nyomós oknál fogva.
A mi példánk: 5 hós korától sem a tejet, sem a tápszert nem fogadta el a fiam. Ennek már voltak előjelei, ezért 4 hótól kóstoltattam.
Valamivel meg kellett etetnem, a doki így is azt mondta, gyorsítsak a tempón egy kicsit, mert hát éhen nem maradhat.
Pedig hidd el, úgy terveztem, hogy 1 éves koráig szoptatom.
Miután már eldőlt, hogy kisbabánk szopik és csak anyatejhez jut, vagy tápszeres pótlást is kap, vagy csak tápszert, megvan az első kiindulási alapunk.
De ide beszúrnék egy gondolatot. Vajon a tápszerek megjelenése előtt mi történt azokkal a kisbabákkal, akiknek édesanyja nem tudott megfelelően szoptatni? Talán mind meghaltak? Nem, én személyesen is ismerek egy, ma már 85 éves idős hölgyet, akinek szükségleteit nem fedezte édesanyja teje. Ő életét a vele egynapon született kisborjúnak köszönhette, aki nagymamájának istállójában látta meg a napvilágot. Ún. frissfejős tehéntejet kapott, amit a borjú is szopott. De manapság a tehéntej ellenesség a hivatalos álláspont, a "divat", olvassunk csak el egy-egy tápszergyártó cég szóróanyagát, erre valamikor azt mondták, hogy az öndicséret bűdös.
Ma már egyre többet hallani a kecsketejről is. Kezd újra népszerű lenni, igaz elsősorban a tudatosan táplálkozók körében. Többen kimondottan gyógyulási szándékkal fordulnak hozzá. Különböző megbetegedéseknél használják mint alternatív terápiát, s allergia esetén kimondottan hatásos. Nemcsak a parlagfűvel etetett kecske teje jó hatású az arra allergiások számára, hanem általában mindenféle allergiás megbetegedésre. Mégis miért itt említem meg. Mert pár hónapja magam is megismerhettem egy kedves családot, ahol szoptatási nehézségekhez a tápszerek okozta erős hasfájás is párosult. Náluk megoldást a kecsketej jelentette. A kisfiú 1 hónapos kora óta azon nőtt fel, s most már boldog totyogó. Ez annak is köszönhető, hogy az anyatej és a kecsketej nagyon hasonlatos.
Ezek alapján létezik a hivatalos álláspont külön tápszeres, külön vegyesen táplált és külön anyatejes babák részére.
Így tápszeres és vegyesen táplált babáknál 4 hónapos kortól el szokták kezdeni a hozzátáplálást, anyatejes babáknál pedig 5 hónaposan, de féléves kortól mindennkép ajánlják. Sőt 6 hónapos kortól már a gabona (glutén) és hús fehérjék adását is javasolják.
Ezzel szemben olyan ajánlások is elérhetőek, a szoptatás népszerűsítő oldalakon, melyek babák 6 hónapos koráig kizárólagos anyatejes és, vagy tápszeres táplálást írnak elő. Itt a hozzátáplálás kezdetét úgy 8 hónapos korra teszik, de 1 éves kortól már javasolják.
Hogy mikor kezdjük el rajtunk áll. Figyeljük gyermekünket, vegyük észre mikor kész a hozzátáplálásra. A másik szempont mi magunk vagyunk. A kisbabák életében hozzávetőlegesen 2 és 6 hetes korban, illetve 6 hónapos korban van egy ugrás, amikor megnő hirtelen az étvágyuk. Ha ezt a szükségletet ki tudjuk elégíteni 6 hónapos korban is szoptatással és úgy döntünk, hogy még nem kívánjuk megkezdeni a hozzátáplálást, megtehetjük.
Üdv: Védőnő Esztergomról
Én is azok közé tartozom, akik elkezdték a hozzátáplálást 4 hónaposan, méghozzá mindkét gyereknél.Csakhogy értsd, miért is:
A férjem súlyos laktózérzékeny.Első babám 4 hetesen kórházban kötött ki.Spec tápszert kapott.Második babámat 4 hónapos koráig tudtam szoptatni, de sajnos nála is jelentkezett a laktózérzékenység.Ő is kap tápszert.Egész napom azzal telik, hogy valahogy beletukmáljak abból a borzalomból legalább fél litert (egész nap).Magyarul muszáj valamit még ennie, mert mióta a tápszert kapja, leállt a hízásban.Az anyatejtől viszont nagyon jól fejlődött.
Tehát van, akinek megvan rá az oka, és nem provokációból eteti a babáját tápszeren (anyatejen) kívül mással is.
4 hónapos volt a lányom, mikor elkezdtem a hozzátáplálást. 3 hónapos koráig szopizott, aztán tápszeres lett. Folyton szorulása volt, sokat sírt, szélcsöveztem, pocak masszázs, köménymag tea, semmi nem segített, ezért elkeztünk gyümölcsöt eszegetni. Kb 1 hét alatt megszűntek a panaszok.
16 hónapos már, semmi baja, ügyesen eszik kanállal, napi 2x még kap tápszert, vagy tejet, mindent elfogad, nem válogat, simán elfogadja a darabosat, a pépeset, mindent. Barátnőm 8 hónapos koráig szoptatta a lányát, akkor kezdte a hozzátáplálást. 1,5 éves volt a kislány, mikor eljutottak odáig, hogy nem cumisüvegből itta a hígított bébipépeket. 2 éves volt a gyerek márciusban, és most kezdi megismerni a darabos ételeket. Na szerintem ez sem teljesen normális dolog.
most lehet, h 10 korai h.tápl.-ból 1 erős indokkal történik, 9 azonban passzióból, csak úgy, mert a védőnő v gyerekorvos ezt tanácsolja.
egyetértek a kérdezővel, oltári nagy hiba az indokolatlan túl korai h.tápl.!!! súlyos gyomor- és bélpanaszok, felfújódás, hasfájás és székrekedés koronázhatja. arról nem is beszélve, h a 4hós milligrammot is alig emészt meg a kanalas ételből, ahogy bemegy, úgy jön ki, és miközben a baba látszólag megeszik 150-200 g kanalast, alig hízik valamit.
a tápszeresnek a gyomra MÉG GYENGÉBB, mint az anyatejesnek, úh. tápszeres esetében még 6 hósan is lehetnek gyomorproblémák.
tessék utánaolvasni!
Te ezt hol olvastad kedves okostojás utolsó!
Nekem 4hónapos a babám.Már kóstolt almát, barackot és sütőtököt...és megyek tovább a kóstoltatással MERT:
Iszonyú székrekedéses a babám.A tápszere is speciális Novalac IT. Sajnos 2hós korától tápszeres és ezzel együtt székrekedéses is.Ti tudjátok milyen az amikor nem tudsz segíteni a szenvedő babádon aki már kb.4-5napja nem kakilt??Egyetlen megoldásnak a hozzátáplálás bizonyult.Láss csodát ha nem is minen nap de másfél naponta kakil az én drágám.Semmi hasfájás.Mosolyogva nyammogja a pépeket.Ő is boldog és én is az vagyok.Ennyi!!!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!