Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Babák » 8 és fél hónapos fiam nem...

8 és fél hónapos fiam nem akar kúszni, mászni, csak üvölt a földön, mert állni akar! Mit tegyek?

Figyelt kérdés

sziasztok! a kisfiam minden lehetőséget megragad, hogy felálljon (pl. ha felemelem ölbe, rögtön kitámaszt a lábával, nem akar leülni), viszon nem tud még előre kúszni sem a földön. csak fekszik a földön és bármit csinálok (hívom, játszanék vele stb.) csak sír keservesen. játékokkal sem tudom motiválni :(

kétségbe vagyok esve, nem bírom már hallgatni az üvöltést! de ugye nem szabad "álltatni", mert még nem tud magától felállni és félek, hogy így mászni, kúszni sem fog rendesen.

Szerintetek mit tegyek?

A válaszotokat előre is köszönöm!


2009. jún. 25. 12:13
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
szerintem semmi baj nincs. ha állni akar álljon. vannak akik felcserélik a sorrendet és majd ezután fog kezdeni kuszni mászni. az üvöltetésnek nincs értelme. attól még feláll szuperül fog kuszni meglásd! csak nyugi és hagyd hagy csinálja amit Ő szeretne!
2009. jún. 25. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A barátnőm babaája dettó, elkezdett járni és akkor kezdett el mászni. Ha nagyon idegesít vidd el gyógytornászhoz, hátha levan tapadva valami izmocska és esetleg az fáj neki.

Ez kicsit hosszú lett de hátha segít. Én a mobilommal csalogattam azt nagyon megakarta szerezni és az enyém először hátrafelé kúszott.

A kúszás segítése:


Előkészítés: A kúszáshoz elsősorban a felsőtest izmait kell megerősíteni, amely jó esetben már az átfordulás előtt megkezdődik (lásd: átfordulás). A konkrét mozdulat előkészítése a nyúlással történik. Fektessük a babát hasra, és tegyünk elé egy számára vonzó játékot!

Tornáztatás: A szabályos kúszás ellentétes kéz-lábmozdulatokkal történik. Ha erre nem érezne rá magától a baba, tornáztathatjuk. Fektessük hanyatt, és karját-lábát mozgatva énekeljünk, mondókázzunk neki! Ez azért is hasznos, mert ha netán kimaradna a kúszás, a tornamozdulatokkal valamennyire pótolni lehet az ellentétes végtagmozgások agyra gyakorolt hatását.

Csalogatás: A kúszás előhívására szintén alkalmas a tárgyakkal való csalogatás. Helyezzünk a baba elé egy játékot úgy, hogy ne érje el! Ha ezt már könnyen megszerzi, lehet fokozni a dolgot azzal, hogy madzagot kötünk a játékra, és mindig egy kicsit odébb húzzuk. Ennél a megoldásnál ügyeljünk arra, hogy időről-időre mégis elérje a tárgyat, nehogy elkeseredjen és feladja!

Lábtámasz: Ha nehézséget jelent a kitett tárgyak megszerzése, támasszuk meg a baba talpát a tenyerünkkel, hogy eleinte onnan tudja eltolni magát a játék irányába!

Felfedezés: A baba töltse a lehető legtöbb időt a talajon! Helyezzünk köré néhány érdekes játékot, melyek arra ösztönzik, hogy megszerezze őket. Az ingergazdag környezet fokozza felfedezőkedvét, és motiválja az elindulást.

Lejtő: Ha van rá mód, alakítsunk ki lejtős felületet, amin lefelé még eredményesebb lehet a kúszás gyakorlása! Miután ezt úgyis csak felügyelet mellett szabad végezni, bármi megfelel a célra, megemelt asztal, vasalódeszka, pad, stb.

Akadálymentes környezet: A kúszás gyakorlásához nagy tér kell. Lehetőleg távolítsunk el a baba közeléből minden olyan dolgot, amiben megkapaszkodva idő előtt felülne, felállna!


A mászás segítése:


Előkészítés: A mászás előkészítése tulajdonképpen a helyes kúszás elsajátítása. Ezen kívül szükséges a végtagok és főleg a felsőtest megerősödése. Ezt a célt szolgálja az, amikor a baba négykézláb rugózik és hintázik. Ha úgy érezzük, hogy az izomerő gyengesége miatt nem indul be a mászás, talicskázhatunk úgy, hogy a baba elé teszünk egy játékot, megfogjuk a csípőjét vagy a combját, és így segítünk neki elindulni a cél felé. A mászáshoz megfelelő egyensúlyozásra is szükség van. Ennek fejlesztésére szintén alkalmas a nagy labdán való hasaltatás (persze a babát közben végig fogva).

Gördeszka: A mászás legfontosabb eleme az ellentétes kéz-lábmunka. Ha a babát az akadályozza a mászásban, hogy még nem bírja el saját testsúlyát, gyakorolhatjuk az alternáló mozgásokat úgy is, hogy ráfektetjük a gördeszkára, amin tudja magát hajtani. Mivel a legtöbb családban nincs gördeszka, helyettesíthetjük azt a baba hasa-mellkasa alatt átvetett hordozókendővel vagy lepedővel.


Az ülés segítése:


Előkészítés: Az ülés feltétele a törzsizmok megerősödése és az egyensúlyérzék fejlődése. (Ezeket lásd: az átfordulás előkészítése.) Bár a legtöbb baba féléves kora előtt még nem tud ülni, 4 hónaposan már elkezdhetjük – éber állapotban – félig ülő helyzetben utaztatni a babakocsiban, és ha hajlandóságot mutat rá, rövid időre kitámaszthatjuk szintén félig ülő helyzetben nézelődni. Teljesen felültetni azonban addig nem szabad, amíg ezt ő maga nem kezdeményezi, mert az izmok megfelelő támasztóereje nélkül a gerincen kóros elváltozások jöhetnek létre (pl. gerincferdülés).

Kétkezes játék: Az ülés egyik lényege a két kéz felszabadulása, ezáltal pedig a szem-kéz koordináció fejlődésének megindulása, ezért fontos, hogy a baba elég ideig üljön. Ezt legjobban izgalmas, figyelemfelkeltő, szórakoztató kétkezes játékokkal érhetjük el.

Ülés nagy labdán: Az ülés biztonságát fokozza, ha nagy labdára ültetjük a babát, a csípőjénél megfogjuk, és így rugóztatjuk, döntögetjük, vagy görgetjük előre-hátra. A feladat még élvezetesebb, ha éneklés, mondókázás kíséri.


Az állás segítése:


Előkészítés: A baba már 5-6 hónaposan képes kitolni magát, ha a hóna alatt megtartva a térdünkre állítjuk, ennek ellenére ne akarjuk állítani, amíg ezt ő maga nem kezdeményezi. A törzs és a láb izmai az előző fejlődési fázisok során fokozatosan teszik képessé a babát a felegyenesedésre. Ha ez mégsem elég, tornával, rugózással segíthetünk.

Kapaszkodók: Ha a baba már megfelelően elsajátította a mászást és rendszeresen játszik ülve, visszacsempészhetjük a környezetébe azokat a tárgyakat, amelyekben megkapaszkodva állásba tudja húzni magát.

Csalogatás: Ahogy az az eddigiekben is nagyon motiváló volt, úgy most is beválhat a kedvenc játékkal való csalogatás. Tegyük jól láthatóan a kisasztalra, és idővel szinte biztosan fel fog kapaszkodni, hogy elérje.


A járás segítése:


Előkészítés: Nem sokkal a felállás után a legtöbb baba elkezdi a bútorokba kapaszkodva emelgetni a lábait. Ahhoz, hogy állásból elinduljon, a kellő izomerő mellett megfelelő koordinációs készségre is szüksége van. Ezeket a már korábban leírt módokon gyakorolhatjuk.

Táncolás: A járás egyik fontos eleme a testsúly váltakozó, ritmusos áthelyezése az egyik, majd a másik lábra. Erre a legélvezetesebben „táncolással” vezethetjük rá a babát. Álljunk mögé, fogjuk meg a kezét (akár finoman érintkezhetünk is vele, hogy érezze a mozgásunkat), és éneklés közben dülöngéljünk jobbra-balra! A papák számára is mókás játék lehet, ha a baba rááll a lábára, és így együtt dülöngélnek-lépegetnek.

Vezetés: Az anyák általában ösztönösen alkalmazzák ezt a módszert, amikor a baba kezét fogva sétáltatják. Ha ennél biztosabb tartásra van szüksége a babának, fogjuk meg a csípőjét, és így lépegessünk vele.


Mikor kell szakemberhez fordulni?


Ahogy írtam, az otthoni gyakorlás csak az alapvetően normális fejlődésmenetű babáknál lehet eredményes, súlyosabb problémák esetén azonban szakemberhez kell fordulni. Mi az, amire a szülőknek figyelniük kell?

2009. jún. 25. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ez a vége:

Az 5 hónapos babák már biztosan fel tudnak támaszkodni hasalásból. Problémát jelez, ha eközben nem nyitják ki a tenyerüket, illetve ha szinte állandóan ökölbe szorul a kezük, valamint nem kezdik megfogni a tárgyakat. Szintén szakember segítségére van szükség, ha a baba egyik vagy mindkét oldali végtagját hanyagolja.

A 6 hónapos babák megkezdik a helyváltoztató mozgások valamelyikét. Innentől kezdve egyre nagyobb a különbség fedezhető fel a gyerekek fejlődésében. Problémát jelez, ha a baba a 6. hónap végéig egyik irányban sem kezd el forogni, ha a 8. hónapban nem kúszik, és 18 hónapos koráig nem indul el.

2009. jún. 25. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Látom, nem egyedi eset a lányom. Pont ezt a kérdést akartam én is feltenni.

8 hónapos, nem kúszik, nem mászik. Ellenben állandóan ülne, állna. Ha megkapaszkodhat vmiben, simán felhúzza magát ülésbe, állásba. Ha a talpát támasztom sem kúszik, inkább fordul. :(

Engem is aggaszt. Védőnő szerint mászni ráér még. Elvileg 8 hónaposan kúsznia kéne, mászni pedig 10 hónaposan. Azt mondta, motiváljam játékkal, segítsem kézzel. Nálunk egyik sem jött be. Szerdán megyünk vissza hozzá, ha nem mond mást, elmegyünk tornára.

2009. jún. 25. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Lehet, nálunk is torna lesz a vége...

mondjuk a forgást se siette el, aztán egyszer csak elkezdte. már akkor is frászt akartam kapni.

de azt sem szeretném, ha tényleg valami kisebb izomletapadás miatt nem fejlődne úgy, ahogy kellene én meg csak várjam a produkciót...

2009. jún. 25. 13:46
 6/7 anonim ***** válasza:
Szerintem,semmi baja!Az Én Kisfiam 12 hós.10 hós koráig a forgáson kívül semmit nem csinált.Már Én is majdnem frászt kaptam.10 hósan felült,rá 2 napra felállt,rá 1 hétre elindult.Most 12 hós és most már szalad szinte stabilan,most kezdett el kúszni mászni.Mászni is csak annyit,amíg oda nem mászik valahova,ahol fel tud állni.
2009. jún. 25. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm Neked is! a védőnőm is azt mondta ma, hogy szerinte sincs semmi baj. valószínű előbb feláll, aztán kezd mászni. nyugtatott, hogy ne aggódjak, ügyes a babám.

próbálkozom minden esetre motiválni a földön...

2009. jún. 26. 13:59

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!