Nyűgös a babám nappal! Evési problémák?
Első nekifutásra egyáltalán nem ritka, amiről írsz, és nem is abnormális, úgyhogy nyugodj meg! :)
Tudd, hogy a mellen elalvás élettani dolog, nem a te babád működik rosszul! Számos oka van, amiért ez történik és ezt nem kell mindenáron megakadályozni, sőt. (Persze vannak olyan esetek, amikor indokolt lehet az ébresztgetés, pl. sárguló, aluszékony, lassan gyarapodó babánál, de ha ezek nálatok nem állnak fenn, akkor általában nincs rá szükség.)
Ugyanakkor, nyilván neked azért okozhat néha gondot, ha a babád mindig bealszik rajtad; de erre van pár olyan javaslat, ami neked ugyan segít, viszont nem akasztja meg a Természet menetét. Az egyik ilyen a fekve szoptatás. Ha nem vagytok bukós típusok, nyugodtan szoptasd őt gyakran fekve; így, miután bealudt, te gond nélkül el tudsz mellőle menni, nem kell őt mozgatnod és így nem fog felébredni. Merthogy a mozgatáson kívül részben azért is ébrednek szopi után vissza, mert hirtelen megszűnik a testmeleg, testközelség, amit nyilván szeretnének visszaszerezni. :) (Persze a biztonságra nagyon ügyelj!)
A másik lehetőség pedig - bár időigényes, de idővel megtérül -, hogy kivárod, amíg a babád teljesen elalszik. Viszont erről azt kell tudnod, hogy újszülötteknél ez akár 45-60 percig is eltarthat, ugyanis az ő alvási ritmusuk (idegműködésük) nagyban eltér a felnőttekétől. Mi szinte rögtön mélyalvásba jutunk, ők viszont csak nagyon lassan; ha pedig ez alatt a felszínes szakasz alatt bármi is megzavarja őket, rögtön felébrednek. Tehát, összességében azt mondhatjuk, hogy jobban járunk, ha kivárjuk, amíg a baba rendesen bealszik (és nem mellesleg közben több "felvonásban", de valószínűleg ki is szopizza a számára szükséges tejadagot), mintha egyéb módszerekkel siettetnénk ez elalvását. Amit a fenti élettani okok miatt nem is igazán lehet...
Beindult már rendesen a gyarapodása? Vagy milyen okból méricskéled szopi körül? Mert ez csak ritkán szükséges, viszont mindkettőtök életét megnehezíti...
Ha aggódsz a bukás miatt, akkor az elején mindenképp figyeld, hogyan reagál a fekve szopira. Mondjuk ha nem méred (mozgatod) őt fölösben szopi előtt-után, egyáltalán, nem fogod ilyenkor piszkálni, akkor kisebb lesz az esélye, hogy bukik. De tegyél azért a feje alá pelust, oldalt fekve hagyd ott és támaszd ki a hátát, hogy ne guruljon el, hogy ha mégis visszajön valami, az szépen kifolyjon a szája szélén. És persze ne hagyd őt sokáig magára, időnként mindenképp nézz rá, akkor is, ha jól beválik majd ez a gyakorlat.
Igen, ez a másik oldal véleménye, akik általában sose próbálták a mellen altatást.
Mindegy, nem mennék most ebbe bele, mert nagyon messzire vinné a témát, de ezeknek a félelmeknek a nagy része alaptalan, illetve simán megelőzhető. Úgyhogy nem kell ezen már előre görcsölni.
A muszáj megtanulni elaludni-val pedig csak az a gond, hogy mivel az újszülött természetes módon nem tud magától elaludni, meglehetősen értelmetlen ennek a tanításával próbálkozni, legalábbis újszülött korban biztosan. (Részben pl. azért is, amit az alvási ritmusról írtam.)
Kérdező, ha bővebben érdekel a dolog, szívesen mesélek erről privátban, illetve ajánlhatok neked olvasnivalót is, ami nagyon jól összefoglalja, amit a babák alvásáról (és az ehhez való helyesebb hozzáállásról) tudni érdemes.
Én sem vitázom, csak én pont nem támogatom a Suttogót, mert elég sok gond(om) van vele és az elgondolásával. Én kötődős anyuka vagyok, ez eléggé más hozzáállás, mint a Suttogóé.
Szerintem nem baj, ha mindketten leírtuk, amit gondolunk, majd a Kérdező eldönti, merre próbálkozik először. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!