Kisbabáknak (10 hetes) hogyan kell elkészíteni a teát?
Indoklást több helyen is találhatsz. Nekem itthon megvan Guóth-Gumberger - Hormann: Szoptatás c. könyve, amiben ugyanazok vannak leírva, amiket mi is felsoroltunk feljebb (kis gyomor, helyfogalalás, nem elegendő mell-inger, esetleg cumizavar stb.). Ezek biztosan fenn vannak pl. a Liga honlapján is, max. kicsit szétszórva (de van fenn kereső).
Az alapból megterhelt emésztés Rózsa Ibolya IBCLC honlapjáról származik, igaz, ott ez a korai hozzátápláláshoz kapcsolódik. (Hogy miért nem ajánlott a csak tápos babákat is 6 hó előtt etetni.) De a folyadékokhoz is elmondható ugyanez, mégha ezek nem is terhelik annyira az emésztést, mint a tehéntej.
A lemosódó védőrétegről hirtelen nem találtam leírást, de az is lehet, hogy ezt a szopis szakmai levlistán írták korábban. De biztosan emlékszem rá, hogy van ilyen összefüggés, és ezen túl logikus is.
Amit te írsz az "evés utáni evésről", gyakori ellenérv, de nem helytálló. Az anyatej összetétele egyrészt teljesen más, mint a tehéntejé (ezért nem is célszerű a mi tejivásunkhoz hasonlítani), másrészt folyamatosan változik, de ezt szerintem te is tudod. Viszont pontosan ezért, bármikor is kezdesz el szoptatni, először mindig híg elsőtej jön, ami szinte olyan, mint a víz (illetve magas a tejcukor tartalma, ami étvágyhozó, ha épp). Ezért van az, hogy a szomjas babák előszeretettel szopják ki ezt a részt; az én lányommal is megesett nyáron, hogy mindkét mellből szopott, de csak az elejét. De ha a baba éhes is, tovább szív és ekkor ürül a hátsó, zsíros tej; de ha nem, akkor abbahagyja. - Aki csak és igény szerint szoptat és nem ad folyadékot, az pontosan láthatja ezt a különbséget. A babák szuperül tudják szabályozni a saját szomjukat/éhségüket és így a tej összetételét is.
Konkrétan ezért van az, hogy nem javasolt a baba itatása. Én mondjuk emellé még azt is oda szoktam gondolni, hogy ha annyira kellene az a víz, akkor az egyik mellünk biztosan vizet termelne, nem? :) Mert a Természet (legalábbis szerintem) eléggé tudja, mi a tökéletes... Tudom, elég buta indok, de akár lehet benne igazság is.
Szia!
Nagyon nehéz ez a kérdés, hogy adj folyadékot vagy sem a babádnak. Nekem most lesz 4 hónapos a harmadik kisfiam. Sajnos első perctől kezdve nem akar szopizni /császáros baba/, így lefejem a tejet. Kb. 1 hónapja pótolnom kell tápszerrel, mivel nem tudok annyit fejni már, hogy neki elég legyen. Most is szoktam cicire tenni, de kb fél óra alatt max 10 milit szopizik, vagy semmit. Utána sírás ha rögtön nem ehet Sokmindent kipróbáltam de sajna nem működik semmi. Mivel nagy melegek vannak, így én adok neki vizet. Teát még nem adtam eddig. Bár a víz sem jön be mindig neki, így van mikor belecsempészem az anyatejbe. Mondják, hogy a tej eleje a folyadék és ez elég a babának, de nálam ez nem kivitelezhető. A lefejt tej összekeveredik. Melyik belőle az innivaló és melyik az ennivaló? Ráadásul az én tejem elég sűrű, tápláló. Így én adok neki folyadékot, ma pedig megpróbálkozok a teával is.
A fejéshez annyit lehet javasolni, hogy aki rendszeresen fej, az idővel látja, megtanulja, hogy kb. mikor kezd sűrűsödni a teje fejés közben. Ha ilyenkor megszakítjuk a fejést és a hátsó tejrészt új pohárba fejjük, akkor elvileg kivitelezhető az "innivaló" és "ennivaló" külön elrakása.
De ez nyilván megint egy kicsit macerásabb és nincs is rá feltétlenül szükség, csak egy lehetőség. (A korababáknak szánt anyatej fejésénél szokott erre szükség lenni, csak ott pont a hátsótej összegyűjtése a fontos, hogy jobban hízzanak a picik.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!