Aki nem tehéntejet, hanem junior gyermekitalt adott a babájának meddig kapta azt? és mikor váltottatok tejre?
Igen én is ugy gondoltam hogy hogy 1,5éves koráig tejital..aztán próbálkozok a tejjel:)
de azért várom a többi tapasztalatot is:)
Köszönöm
Kisfiam szombaton lesz 15 hónapos.
1 éves kora után kapott tejitalt, kb. 1 hónapig, aztán fele tej-fele tejital, 13 hónapos korától pedig csak tej.
Vashiányosan esznek a magyar kisgyermekek
A tanulási nehézségek kialakulásáért is felelős betegség megelőzhető lenne
A Magyar Gyermekorvosok Társasága 2010-ben megvizsgálta az 1-3 éves magyar gyermekek táplálkozási szokásait. A hiánypótló felmérésből az derült ki, hogy a szülők számos táplálási hibát követnek el a fejlődés szempontjából kritikus második és harmadik életévben, ez pedig visszafordíthatatlan egészségügyi következményekkel járhat. A korosztály táplálásának egyik legnagyobb hiányossága az, hogy a szellemi fejlődéshez elengedhetetlen vasból messze nem fogyasztanak elegendő mennyiséget.
A Magyarországon hiánypótlónak számító városi reprezentatív felmérés során táplálkozási naplókat vizsgáltak, amelyből kiderült, hogy a magyar lakosság köztudottan rossz táplálkozási szokásai már 1-3 éves korban is tetten érhetőek.
Túl sok a só és a cukor
A felnőttek étrendjébe illeszthető, de ennek a korosztálynak még nem ajánlott feldolgozott élelmiszerek (például felvágottak, sajtok, kenyérfélék) fogyasztása miatt a gyermekek a maximálisan ajánlott sómennyiség (nátrium) négyszeresét eszik meg egy nap, ez pedig zöld út a későbbi magas vérnyomás és a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásához. Hozzáadott cukorból is sokat kapnak a kicsik. Megdöbbentő adat, hogy szinte nincs olyan 1-3 éves gyerek, aki a vizsgált 3 nap alatt ne evett volna édességet, sőt közel 70 százalékuk naponta legalább 2 alkalommal kap valamilyen cukrozott élelmiszert.
Vashiányos vasgyúrók
Az 1-3 éves gyermekek táplálkozásának egyik legnagyobb hiányossága az, hogy a szellemi fejlődéshez elengedhetetlen vas hiányzik az étrendjükből. A kicsik több mint 80 százaléka nem kapja meg a napi szükséges 8 mg mennyiséget, sőt háromból egy gyermek táplálkozása vashiányos, hiszen ennyien kapnak az ajánlott kritikus alsó határértéknél is kevesebb vasat. A vas hiánya befolyásolja a szellemi fejlődést, viselkedési zavarokat okozhat és állhat későbbi rossz iskolai teljesítmény hátterében is.
Prevenció szükséges
A vasszint utólagos kezeléssel ugyan helyreállítható, de a vashiány következményei visszafordíthatatlanok lehetnek. Egyetlen megoldás a csecsemő- illetve a kisdedkori vashiány megelőzése. A probléma gyökere abban rejlik, hogy az 1-3 éves gyermekek már a felnőttek étrendjét fogyasztják, amely a fejlődő szervezet számára megfelelő tápanyagokat nem jó arányban tartalmazza. A korosztály számára a vasban dús táplálkozás kulcsa a zöldségek, a vörös húsok és a máj fogyasztása. A menü összeállításakor figyelembe kell venni, hogy a köztudottan sok vasat tartalmazó növényekből (pl. spenót, brokkoli, lencse) magas rosttartalmuk miatt kevés vas szívódik fel, ezért óriási mennyiségeket kellene elfogyasztani belőlük a vasszükséglet biztosításához. A felszívódás már hatékonyabb az állati eredetű élelmiszerek (vörös hús, máj, baromfi, hal stb.) esetében.
A helyes étrend összeállítása nehéz feladat, ráadásul ebben az időszakban a gyermekek nagy része „rosszevő”, a megfelelő tápanyagbevitel érdekében érdemes a korosztály számára gyártott termékek fogyasztását javasolni. A tehéntej magas (kazein domináns) fehérje - és nátrium tartalma miatt ebben a korban megterhelheti a kisgyermek veséjét. Alacsony zsírban oldódó vitamin- és vas tartalma miatt nem alkalmas a vasban dús étrend részét képezni. Ezért a tehéntej bevezetését érdemes akár 3 éves korig is kitolni, hiszen a tejalapú gyerekitalok alkalmasak a tehéntej helyettesítésére: a gyerekek életkorának megfelelően módosított tehéntejet, esszenciális zsírsavakat, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak. Optimális arányban tartalmazzák a gyermekek számára fontos tápanyagokat, a vas megfelelő felszívódása pedig hozzáadott C-vitaminnal biztosított. A kiegyensúlyozo tt tápanyagbevitelt segítő termékek ajánlása megoldást jelenthet az hiányállapotok kialakulásának megelőzésére.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!