Felvesz-letesz módszerrel próbáljam megtanítani 9 hós kislányomat, hogy ringatás helyett egyedül aludjon el?
Ami nálunk bevált: Nappali alvásnál kezdetem: Lefeküdtem mellé, és nem vettem fel, simogattam, de nem ringattam, nem szoptattam, amikor tudtam, hogy nem éhes.
Így is sírt egy picit, de nem vészes. Amikor ez már ment, el tudott aludni egyedül , csak úgy, hogy mellette voltam, akkor beraktam a kiságyba.
Jött az éjzsaka, este ugyanígy altattam, éjjel magam mellé vettem, és szépen aludtunk együtt, nem kellett neki a cici. Ez nálunk átmeneti megoldás volt, addig, amíg már tényleg nem evett éjjel. Így egyre kevesebbet simogattam, beszétem hozzá altatásnál, amikor ment már, hátat is tudtam fordítani, így aludt el.
Ekkor jött az, hogy a kiságyba tettem, ott aludt el, eleinte mellette voltam, majd egy pár nap, és szépen elaludt egyedül.
Éjjel még hetekig kelt, akkor odavettem, nem beszéltam hozzá, hátat fordítottam. Majd ez is elmaradt.
Ez kb. egy hónap volt, de nagyon megérte.
Amióta egyáltalán nem eszik éjjel, azóta alszik egész éjjel. Már két éves, nincs gond.
Szóval nálunk ez jött be, szép fokozatosan átszokott.
Akik szopiznak nagyon hozzászoknak a közelséghez, nem fogod tudni egyik napról a másikra leszoktatni az éjszakai evésről, és a ringatásről. Kitartás.
Nem baj, ha éjszaka cicizik, ez még 9 hósan is normális. Nem "kell" átaludnia az éjszakét semekkora babának, ez élettanilag nem megalapozott elvárás.
Nem próbálnád meg, hogy melletted alszik? Így nem kell ringatni, kivenni, betenni, belealhattok mindketten a cicizésbe, és nyugodt éjszakéitok lennének. Az én fiam sajnos nem cicizik, fejem neki, de az együttalvás bevált, amikor már semmi más sem. Ha lefekszem melléje és úgy teszek, mint aki álmos, mint aki alszik, akkor rövid időn belül ő is elalszik, én pedig kiosonhatok.
Az éjszakai szopizásoknak is megvan a maguk élettani szerepe az újszülöttkoron túl is. Egyrészt ezek a fölébredések szintén védenek a hirtelen csecsemőhalál ellen, mivel tagolják az éjszakai alvást. Ezen kívül 3 hónapos kor után gyakran előfordul, hogy a babák számára nappal túl érdekes a külvilág, elvonja a figyelmüket a szopizásról. Viszont éjjel, az ingerszegény környezetben csak a szopizásra tudnak koncentrálni. A külvilág ingerözöne által keltett feszültségre is jó gyógyír időről időre meggyőződni róla, hogy anya megnyugtató közelsége mindig rendelkezésre áll. Nem is beszélve olyan fájdalmas állapotokról, mint pl. a fogzás időszaka vagy betegség, amikor a szopizás és az anyatej fájdalomcsillapító hatása segít az alvásban. Az anyuka oldaláról pedig a tejtermelés fönntartásában, fejlődési ugrások idején a több tej termelésére való átállásban segít az éjszakai szoptatás.
Lényeges még szólnunk a szoptatással való elaltatásról. Az anyatej olyan anyagokat tartalmaz, melyek a babát ellazítják, elálmosítják, illetve a szopizás során a baba szervezetében is szabadulnak föl ilyen anyagok. Vagyis maga a természet rendezte úgy, hogy az anyatej, a szoptatás mintegy természetes altatóként szolgál. Nagyszerű eszköz arra, hogy nyűgös, álmos kisbabánkat bárhol megnyugtassuk, elaltassuk. Ráadásként az anyuka szervezetében is képződnek a szoptatás alatt ilyen anyagok, ezáltal pl. az éjszakai etetések után könnyebben, gyorsabban álomba merülhetünk békésen szuszogó kisbabánk mellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!