Szerintetek jól csinálom így, vagy ezzel elkényeztetem a gyereket?
8 hónapos, másfél hete veszem rajta észre a szeparációs szorongást. Nem viseli el, ha kimegyek a szobából. A nappaliból tökéletesen lát engem a konyhában (3 méterre van), mégis csak ül a biztonsági rács másik oldalán és ordít, ha otthagyom. Nem mindig, naponta kb. 10 percet kibír, hogy csendben játsszon a rács mögött, amíg én a konyhában vagyok. Korábban nem volt ilyen, egy órát is eljátszott egyedül. Igaz, most is elvan egyedül, amíg én is a nappaliban vagyok. A konyhába nem mindig jöhet ki, mert mászik mindenhová, nem lehet mindig lábalatt. (Szóval nem adhatok a kezébe fazekat meg fakanalat játszani, mert azonnal indul megfogni a sütőt stb.)
Mostanra már úgy csinálom, hogy akkor főzök, mosogatok, pakolászok, meg ilyesmi, amikor itthon van a férjem, és ő bent van vele a nappaliban. Akkor nincs baja a gyereknek. (Amikor alszik, akkor meg azért nem nagyon dolgozhatok a konyhában, mert felébred rá.) A férjem viszont attól fél, hogy így el lesz kényeztetve, mert azt látja, hogy egy kicsit sír, és már megyek is be hozzá a nappaliba. Bevallom, volt már olyan szükséghelyzet, hogy fél órán át hagytam ordítani, mert muszáj volt valamit megcsinálnom, na de ezt idegekkel sem bírnám rendszeresen, plusz nem is akarom. Ráadásul átmeneti dolog (gondolom), remélhetőleg pár hónap, és túllesz rajta.
Szóval szerintetek gáz, hogy az életünket szervezzük át a 8 hónapos fiunk igényei szerint? Őt kellene hozzászoktatni, hogy márpedig ha a konyhában vagyok, akkor is játsszon el egyedül - és mondjuk egy hetes ordítás után már megszokná?
Igen, egyhetes oedítás után megszokná, hogy nem számít, mennyire sír, nem számít, mennyire egyedül érzi magát, akkor sem figyelnek rá, nem elégítik ki az igényeit, tök feleslegesen kommunikálja. Azaz abbahagyja az ordítást. Megtanulja, hogy a szüleiben sem bízhat, nem számíthat rájuk.
Tudnunk kell még, hogy gyermekünk másképp éli meg a világot mint mi, számára sok – nekünk ismerős – dolog félelmetes lehet (ld még: kötődés és mentalizáció). Ezekben a helyzetekben kinevetni, nem komolyan venni gyermekünk félelmét szintén súlyos hiba. Nem mi döntjük el, hogy gyermekünk mit hogyan él meg, a lehetőség azonban mindig ott van: felvenni és megnyugtatni a síró vagy már szavakkal segítséget kérő gyermeket.
Hát gyerekpszichológus nem vagyok de az elkényeztetés szerintem nem itt kezdődik.
Az én babám pont fordítva van. Ha itthagyom a járókában, akkor szépen eljátszik, de ha bejövök, rögtön ki akar jönni.
Nálam ez gond, mert a járóka mellett van az íróasztal és nem tudok máshol tanulni. Szóval csak akkor megy, ha alszik.
Amúgy én is mindig kiveszem, nem bírom hallgatni, ha sír.
Úgy tervezem, hogy ha nagyobb lesz, szépen eémagyarázom, hogy anyának dolga van és majd megérti. Vagy nem, de mindenképp én alkalmazkodom hozzá.
Mi akartuk őt, nem ő minket.
Persze ne hallgass rám és másra sem, tedd azt, amit az ösztöneid diktálnak és biztosan jól fogod csinálni.
Egy kisgyermeket magára hagyni szomorúságában, bánatában, félelmében, fájdalmában nagyon súlyos következményekkel járhat, akkor is, ha másnap ezt még nem látjuk.
Szerintem jól csinálod, ha nem hagyod sírni. Ezzel nem lehet "elkényeztetni". Elkényeztetni akkor fogod, ha később bármit megengedsz neki következetesség nélkül. Itt most nem erről van szó, hanem hogy egy csecsemőnek, aki RÁD számít, megadd a szükséges biztonságérzetet.
ne hagyd sirni semmiképp.probald ugy csinalni hogy kint lehessen veled,az én fiam is amiota mászik kint van a konyhában velem,és jol elvan,kipakolja az edényeket és épp azokkal játszik a legjobbat.had menjen utánnad,nekem sosincs gondom mert jol elvan.ha neki jo nekem jo.nekünk kell alkalmazkodni hozzájuk hisz még olyan kicsik,egy kicsi babának nem szabad sirnia,mindig csak mosolyogni kell,és ha ez némi áldozattal jár hát legyen,
én igy gondolom.
M.
Erről még a szakvélemények is megoszlanak.
A szeparációs szorongás nem azt jelenti,hogy az anyja hiányzik neki,hanem azt,hogy rájött arra,hogy van saját akarata és azt érvényesíteni akarja. Ha a szülő nem bírja hallgatni a sírását,megteszi,amit a gyerek akar,akkor hamar rájön,hogy csak hisztiznie kell,és az történik amit akar.
Ha viszont nem törődik vele,akkor abbahagyja a hisztit,mert nem ér el vele semmit.
Ettől nem fog megrendülni a szülőben való bizalma. Legalábbis akkor nem,ha a szülő foglalkozik vele egyébként.
Nemrégen egy gyermekpszhihológus írásában olvastan ezt az alábbival együtt. Azt tanácsolja a szülőknek,hogy már az első perctől kezdve csak azt tegye a babával,csak azt engedje meg neki,amit később is megtenne,vagy megengedne neki. Elrontani nagyon könnyű egy babát,helyrehozni nagyon nehéz,sokszor majdnem lehtetlen.
Neked kell eldöntened,hogy melyik tanácsra hallgatsz.
Köszönöm szépen mindenkinek! Nem tudom, miért pontozták le az elsőt, én felpontoztam!
Utolsónak: persze, mindig mászkál mindenhová a lakásban, kivéve, ha olyan dolgot kell csinálnom a konyhában, amikor nagyon láb alatt van. Pl. ha húst szeletelek, nem kaphatom el a kezét a sütőtől egy pillanat alatt, mert az én kezemen meg húslé van... Na ez csak egy pici példa, de a lényeg, hogy nem mindig lehet ott. Ha olyat csinálok, amiben nem zavar, akkor ott van; ha átmegyek a hálószobába, akkor a "saját hasán kúszik" utánam, nem viszem ölben, mert élvezi, hogy "száguldozik" a lakásban. :)
Na szóval köszönöm a megerősítéseket és azt is, aki azt írta, hogy megosztja a szakvéleményt is a probléma. Úgy gondolom, nem fogom hagyni sírni, de ha nagyon szükséges, akkor rövid időre mégis. Ilyen heti egynél több úgysem fordul elő, abból pedig úgy gondolom, még nem fog véglegesen csalódni bennem, és megrendülni a bizalma.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!