Hogyan csináljam?
Fiam 15 hónapos. Mostanában 1 max 2x alszik, cicin alszik el, magam mellé rakom vagy hagyom magamon. Néha én is alszok vele így az az idő kiesik a napomból.
Takarítást napról napra csinálom. 1 napon csak az ablakokat, 1 nap a fürdőszoba stb.
Addig a gyereket hagyom egyedül játszani, mondom neki, hogy pakolja ki a tálakat, mosógépet, adok neki könyveket vagy csak simán nézi amit csinálok.
Főzni is úgy főzök, hogy lassan mindent előkészítek, addig ott van körülöttem. Ha olyat kell csinálni, ami egy kézzel is megy akkor felveszem, nézi mit csinálok de van, hogy hagyom sírni pár percig hiszen nem hadonászhatok egy késsel előtte miközbe egyensúlyozik rajtam. Annyit kibír.
Ezt a kupi dolgot annyira viszont nem tudom megérteni. Lehet nálunk nincs annyit cucc amit szét lehetne pakolni. Néha kipakolja a ruhásszekrényét, kidobálja az összes labdát a medencéből, széthordja a zoknikat, esetleg leszedi az összes könyvet de ezek visszapakolása nettó 5perc így az se baj ha naponta 3x megcsinálja.
Megjegyzem, hogy extra anyás a gyerek, fogzik jelenleg mégse szalad a lakás, de ha szaladna se érdekelne mert ő az első.
Ha ez átmeneti időszak, akkor semmi gond, ha 15 hónapja fennáll, akkor szervezd át a napodat!
Próbáld meg lassan átszoktatni az egyedül alvásra. Nem úgy, hogy bedobod a kiságyba és hadd üvöltsön, hanem szépen fokozatosan, először csak félig csúsztatod le magadról az ágyra, aztán mindig egy kicsit jobban, de még mellette fekszel, majd egy idő után felkelsz mellőle. Ha megébredne, újra álomba simogatod. Ha ez nem opció, akkor az ébren töltött órákat szervezd át: amikor hazaér a férjed, akkor állj neki főzni vagy nagytakarítani. Ha meg kettesben vagytok otthon, akkor lassan haladj a takarítással: ahogy előttem is írták egyik nap ez, másik nap az. Próbáld meg lassan bevonni a gyereket is. Pl. kérd meg, hogy segítsen összepakoli a kockákat és együtt dobáljátok őket bele a dobozba. Persze, ezt most még játéknak fogja felfogni és nyilván nem is lesz tökéletes az eredmény, de jó alapja annak, hogy időben megtanuljon maga után elpakolni. Így együtt is lesztek és a házimunka is lassan halad.
Nem kell mindig tökéletesnek lenni, nem egy magazin címlapján élünk, de a koszba se kell belefulladni csak azért, mert gyerek van a háznál. Itt is van egy egészséges középút.
Ami a férjedet illeti: ha van ereje beszólogatni, akkor legyen ereje segíteni is! Ha hazajön, foglalkozhat a gyerekkel vagy épp megfoghatja a porszívót is. Értem én, hogy ő munkahelyen dolgozik, de otthon neked is van dolgod nem kevés. A férjem sokat segített az elején, aztán szépen belekényelmesedett abba, hogy én otthon vagyok, ő meg dolgozik. Egyszer vágta a fejemhez, hogy miért nem csináltam meg valamit, hisz itthon vagyok, van időm... Na, következő szombaton a matrica gyerekem mellől "szabadnapot" vettem ki: írtam neki egy listát, hogy mit szoktam napközben megcsinálni +a gyerek +játszótér/séta és én szépen elmentem otthonról arra a napra. Ne félj, amikor délután hazaértem, a fele se volt megcsinálva és soha többé nem kritizált. 😂
Valószínűleg az időbeosztással lesznek a gondok, én mondjuk nem lennék rest megkérdezni a barátnőimet, hogy ők mégis hogy csinálják?
Amit én látok olyan ismerősnél akinél káosz uralkodik, hogy annyira eluralkodott rajta hogy ki se tud törni, azt se tudja hol kezdje, mert kupi van az összes szobában, úszik minden, és valószínű amúgy sincsen sok mindennek alapból helye. Pl a gyerekkel sok játék kerül a lakásba viszont tároló nincs hozzá. Én pl csak annyi játékot engedek be a lakásba amennyit el tudunk pakolni, többet nem. De ilyenek a ruhák is, nincs több ruha amíg nincs hely, vagy ha 1 jön 1 megy is. És így járok el mindennel, konyhai eszközök, étel, könyvek, tisztító szerek. Nem szabad felhalmozni sok cuccot, és ami nagyon fontos az a sűrű selejtezés. Én minden hónapban selejtezek valamit, minden szobába szekrénybe benézek olykor-olykor és kegyetlenül irtok mindent amire nincs szükség. És akkor ha mindennek meg van a helye, nincs is sok cucc akkor annyival egyszerűbb a takarítás, a polcokat egy mozdulat letörölni, porszívónak zsinór nélkülit ajánlok, azt könnyű kikapni és már tolni is pikk pakk meg vagy vele. Minden reggel egy vödör friss víz a felmosáshoz.
Amit én még csinálok az a szoros napirend. Persze vállalható mennyiségben, de legyen valami amihez tudod tartani magad különben teljesen kicsúszik a kezedből az irányítás. Legyen fel is írva ne csak fejből menjen, mert azt könnyű elfelejteni. Nekem pl reggeli rutin a szemetet levinni, de azt este már kirakom az ajtó elé, hogy ne a lakásba büdösödjön, és mivel kint van, amikor megyünk sétálni nincs is elfelejtve. Akkor minden reggel megnézem mit tudok berakni mosni, szinte mindennap van egy adag így nem dolog, ezt is van hogy este bekészítem a mosógépbe. Amíg meg jövök megyek a lakásba mindig nézem hogy na mit lehet bepakolni a mosogatógépbe, mit lehet visszarakni a helyére. Este a konyhában mindig letörlöm a pultot, és elpakolok, a másnap így annyival egyszerűbb. Mindennap felporszívózok minimum a konyhában, mondjuk nekem egyszerű, mert kicsi a lakás, de nektek is a sűrűn használt könnyen koszolódó helyeket érdemes, pl konyha, nappali. És a konyhát sűrűn felmosom, mindennap legalább egyszer, meg az előszobát miután a cipőt levettük.
Aztán a főzés dolog valóban nehéz dió, be is kell valljam nekünk az nehezen ment. Próbáltam úgy időzíteni, hogy amikor alszik akkor, de néha nem sikerült, és ilyenkor beraktam a pihenőszékbe, babakocsiba, járókába (mondjuk nekünk nincs járóka, csak kiságy) és hagytam sírni… tudom hogy rossz, de enni kell! És ilyenkor próbáltam nem a legbonyolultabb ételeket főzni, hanem olyat ami el van magába ( paprikás krumpli, levesek, szószos tésztafélék valami gyors csirkemellel).
Ami még nagyon megütötte a szemem, hogy napi 2x kell a picivel aludj, gondolom mert magától nem tud. Én erre pici korától kezdve figyeltem, hogy jó alvási rutint alakítsunk ki és magától aludjon el, sajnos nálatok nehezebb lesz egy rossz szokásról lejönni, de nem lehetetlen. Ajánlom a Suttogó titkai könyveket, mert nekem nagyon sokat segítettek, nagyon megosztó anyák körében, de én nem tudok rosszat mondani róla csak jó tapasztalataim vannak a sajátomnál is meg ismerőseim körében is akik az ő módszerét használják.
Remélem tudtam segíteni neked, és nem rosszból írtam ezeket, kérlek senki ne vegye rossz néven, tényleg csak segítségképpen akartam írni, hogy tudj meríteni 1-2 dolgot ha neked is tetszik!
- Próbáld a házimunka nagy részét akkor megcsinálni mikor fent van a gyerek, akár együtt. Ha nehéz eset és nem tudsz tőle porszívózni, felmosni tedd bele a babakocsiba és told magaddal oda ahol épp csinálod a dolgod, közben énekelj neki, mond neki épp mit csinálsz, adj játékot a kezébe vagy valami nasit ami leköti.
- Főzésnél, ha macerás a kaja, akkor előtte este készülj el. Én is múltkor altatás után kiültem a nappaliba a Tv elé aztán 2kg gombát megpucoltam, egy megváltás volt így a másnapi főzés.
-Ha hisztizik főzés közben néha-néha vedd fel, mutasd meg mi készül, hogy készül, persze csak ha nem veszélyes dolgot csinálsz.
Én heti 1x porszívózok, felmosok. Törölgetés havi 1-2, de nem egyszerre mindenhol. Gyerek játékait heti 1x takarításkor összepakolom, azon kívül amikor szükséges, de szerencsére külön van a szobája ahol ezek vannak, sokszor csak becsukom az ajtót ha vki jön. Wc-t heti 1x kivakarom, fürdőt havi 1-2 de az akkor nagytakarítás. Konyhát épp ahogy igényli. Mosni heti 5-6 mosás, ebben benne a heti 1 ágyneműhuzatok, gyereké és miénk is. Heti 5x edzek 30-50 percet gyerek szobájában, amíg ő játszik. Közben énekelek neki stb, persze nem mindig bírja. Egyszer alszik a gyerek, de szintén ő is rajtam, így akkor én is pihenek. Próbálok mindent délelőtt elintézni, hogy délután csak a fiamé legyek. Hetente 4x főzök kb.
Ja és van egy kutyánk. Edzés közben ő is bent a szobában, gyerel nagyon élvezi. Ő a mi “bébiszitterünk”.
Igazából a párod egy pöcs. Igaz az enyém reggel 5-től este 6-ig gürizik, de pl ő a boltozást elvállalta, meló után ha kell vmi beugrik, nekem ez már nagy segítség, hogy nem a gyerekkel kell intéznem délelőtt, így megspórolok minimum 1 órát! A többit viszont próbálom magam. Sokáig volt, hogy amíg nem 16 hós volt a fiam, hanem pl csak 6, akkor a párommal hétvégente együtt takarítottunk, de elegem lett, mert nem akartam elcseszni azt az időt, amit a családdal együtt tölthettem volna, ezért úgy voltam vele ez nem mehet így tovább. Kezdtem ráérezni az alternatívákra, mit hogyan tudnék könnyebben, úgy hogy a gyerek se visítsa át az egészet. Szerintem ő is kezdi megszokni ezeket a napi rutinokat, így kevesebb a hiszti. Persze minden nap van nála, de nem olyan mélységekben mint anno. Ha elfogadsz egy tanácsot, próbáld meg minél előbb elkezdeni és hozzászoktatni, hogy anyának dolga van, amiket sajnos muszáj intézni. Előbb-utóbb könnyebb lesz, meg ő is nagyobb lesz aztán tud segíteni is és így máris jobban el fogja tudni viselni.
Az lemaradt, de ha még nincsen és megengedhetitek magatoknak, akkor gépiesítsétek a házat. Mosogatógép, szárítógép..
Illetve a konyhán hagyj neki olyan szekrényeket, polcokat amiket kirámolhat, addig is lekötik a fakanalak, tésztaszűrők, éthordók stb.
Most mi lepontozni való van azon amit írtam? Tippeket adtam illetve saját tapasztalaton alapuló, hogy igen meglehet mindent oldani. Mi ezzel a gond?
#16,17
Köszönöm mindenkinek a tippeket, megpróbálom alkalmazni is őket.
Mindenkinek ment a zöld pipa :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!