Paleolit dietaban mit lehet enni, es mit kell teljesen kizarni, mit lehet mertekkel?
Köszönöm.
Nem nagyon tudok idöt szakitani kisgyerekek mellett erre, persze fontos lenne. Azt hittem, elelmiszerek felsorolasa az egesz.
Egy oldalon talaltam valamit: fogyasztasra nem ajanlott zöldsegek/hüvelyesek/ gabonak. Csak ennyi lenne???
Mintha valaki itt azt irta volna, tejtermek sem, feldolgozott elelmiszer sem...
Ezért kell elolvasni a Szendi könyvet, vagy külföldi könyveket, vagy minimum informálódni a tények-tévhitek.hu oldalon.
Tejtermékeket, gabonákat, magas ch tartalmú és magas lektin tartalmú növényeket biztos hogy nem kéne enni. Ugyan úgy ahogy gyógyszerekkel sem kell túladagolni magunkat :)
TaplalkozasHarcmüves, irtam, ha lenne idöm, megvennem es olvasnam, de jelenleg nem tudok ra idöt forditani. Plane, ahogy neztem a tenyek-tevhiteken a sok "rizsat" rola, ami persze fontos, de nekem a kerdesem szempontjabol lenyegtelen (hogy melyik elelmiszer miert nem egeszseges, a sok betegseg, amiböl felgyogyultak...stb), ezekre egyszerüen nincs idöm, csak egy felsorolas-szerü valamit varnek, indoklas se fontos. Ezek utan tervezem megvizsgalni, erdemes-e vele most vagy kesöbb majd egyszer jobban foglalkozni, vagy tudom-e csinalni mas etkezesi megszoritasok mellett, es ha igen, akkor tudom, mennyire kell idörendben elöre tennem. (Ha igen, akkor majd valoszinüleg receptkönyvet is megvennem.)
Szivesen varlak a masik kerdesemnel is: "Paleo, szoptatas es varandossag, etelallergia, epedieta, savszegeny dieta mennyire összeegyeztethetö?"
Várunk a paleós FB csoportba, ott rengeteg gyakorlatias kérdésre könnyen választ kaphatsz.
Összeegyeztethető, nagyon pozitív élményekkel számolt be paleós kismama, illetve több is, meg persze tudományosan megközelítve is jónak kell lennie a paleónak várandósság alatt, szoptatáshoz stb. :)
Na jó, akkor megpróbálom összefoglalni.
A paleo táplálkozásban kizárásra kerülnek a gyulladáskeltő, megbetegítő élelmiszerek. Ilyenek a cukrozott, finomított szénhidrátok, gabonák, krumpli, kukorica, rizs.
A hüvelyesek, tejtermékek (mindenek megvan a magyarázata miért).
Ezen kívül csak az állati zsírok fogyasztása ajánlott, kivétel legfeljebb az oliva és a kókusz zsír.
Mind-mind a testben létrejövő gyulladások csökkentésére irányul, így védve ki az elhízást, cukorbetegséget, rákot...
Itt egy interjú Dr. Tóth Csabával, ez nem túl hosszú
Köszönöm az összefoglalast (kar, ha ez igy együtt nem megtalalhato a paleolit oldalon), riportot is, meghallgattam. Majd legközelebb a facebookon megnezem a csoportot.
"A mi genetikai allomanyunk gyakorlatilag a husnak, a tojasoknak, feherjeknek (...), allati zsiroknak a feldolgozasahoz alkalmazkodott" - a riportbol. Akkor nekem miert van a disznohusra kimutatott allergiam? Soha eletemben, tehat gyerekkent is mindig hanyingerem volt a disznoölesek szagatol is, mindig gondot okozott.
A leirtakbol mondjuk tejtermekkel eddig sem nagyon"mergeztem magam", ha ez "mereg", mert gondolom, gyulladasokat okoz. (Kisgyerekkortol allergia.) Ezek alapjan az allati zsirok fogyasztasat nem tudom, hogyan tudnam megoldani?? Ugyanis az egyetlen, amit ismerek, a disznozsir. Sosem föztem vele, es gyerekkent anyu sem, viszont most, ha a gyerekekkel anyosomekhoz megyünk, ö sok mindent disznozsirral föz. Nekem egyszerüen azonnal hanyingerem tamad, nem is kell mondani, hol a disznozsir, igy az a tanyeron marad. Pl a hazi reteshez mindig disznozsirt hasznal (vaj/margarin helyett), egyszerüen nem tudom megenni. Most hetvegen az egeszben, hej nelkül sült krumpliba alig, hogy beleharaptam, maris hanyingerem tamadt, ugyanis disznozsirral volt leöntve. Mindig csak oliva-es kokuszzsir eleg draga lenne, raadasul a ferjem nem nyitott ilyesmire, pl olivaolajnak "nem szereti az izet", neki akkor külön kell csinalni, a gyerekeink meg az ö peldajat is ugyanugy atveszik, tehat igy (idöben is) meg egy ideig megvalosithatatlannak tünik.
Egyebkent nem szedek semmilyen gyogyszert, 5 eve garantaltan egy szemet sem szedtem, de korabban sem volt jellemzö meg alkalmi gyogyszerszedes sem (fej-fogfajas...stb).
Sok vitamin készítmény hasznos.. :)
Hozzá kell szokni a dologhoz. Azért legyen egy cél, tanuljunk meg állatokat, állati tápanyagokat enni. Én nem mondom hogy könnyű, nagyon sok emberrel tartom a kapcsolatot, és hallom/olvasom a történeteiket mennyire nehéz volt megszokni a húsevést, értem én hogy ez egy komoly és nehéz dolog. Időt kell hagyni rá. Találni kell olyan husit, halat, amit tudsz enni. Tényleg kreatívan, minden jó! Máj, tojás, tepertő, bélszín, szalonna.. nem sorolok fel sok mindenféle vad szárnyasokat.. Találd meg mi jó Neked, csak legyen cél hogy ilyen ételekre térj át, és pár év alatt nem igaz hogy nem fog sikerülni :)
Köszönöm!
"Máj, tojás, tepertő, bélszín, szalonna.. vad szárnyasokat..."
Szep kis felsorolas! :) Ezekböl tojast eszek, bar ritkan. Csak fötten es sülttojast. (Fött tojas kenyerkrem reszekent is...stb).
Husokbol csak csirkemellet es pulykamellet, heti 2-3-szor. Beleertve a vajas kenyeren a pulykasonkat.
A többit majdnem 40 evig nem ettem, mert nem erzem jonak, vagy kihanytam...stb, hogyan lehet ezt eröltetni, megszokni, es egyaltalan: miert, ha nem esik jol???
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!