Fogyókúránál a szénhidrátbevitelre vagy a kalóriabevitelre kell figyelni? Teljesen összezavarodtam!
Kedves előző!
"A rengeteg fóka- és bálnazsírt fogyasztó eszkimók" életvitele, környezete nem igazán egyezik a te helyzeteddel. Én, vegán sportoló napi 400g szénhidrátot eszem, minimális zsírt, és 100-200g fehérjét. A szénhidrátok látják el elsősorban az agyat, több energiát nyújtanak, mint a zsírok, így pl a sportolóknak kedvezőbb sok szénhidrátot enni. De fogyókúrnál csak a kalóriadeficit számít, más nem.
Ez így részben igaz, ugyanis ha teljesen mindegy lenne, megehetnénk napi 2tábla csokit és fogynánk, hisz 1100kcal. Viszont az egészségedre menne+izomból fogynál, stb.
Mindkettőre figyelni kell: makrókra, kalóriadeficitre egyaránt és a MINŐSÉGRE is. Hogy azt a minimális kalóriát normális ételekből vigyük be, így nem maradnak ki a mikrók, ásványi anyagok sem.
Kedves #2-es!
Nem igaz, hogy a szénhidrátok több energiát biztosítanak,mint a zsírok,lévén egy gramm ch 4 kcal-t,egy gramm zsír 9 kcal-t tartalmaz. Másrészt az agy nem csak a szénhidrátot (cukrot) tudja hasznosítani,hanem a ketontesteket,amik a zsíranyagcsere melléktermékei. Ezek alacsony inzulinszintnél termelődnek. Pl. Éhezés, alacsony szénhidrátbevitel vagy pl. a ketogén diéta esetén, ahol nagyon alacsony a ch,viszont magas a zsírbevitel.
A kérdésre válaszolva, én nem számolok kalóriát,ch-t ill. fehérjét,zsírt viszont igen (tehát a makrotápanyagokat).Nekem így egyszerűbb.
A kalóriadeficit szükséges a fogyáshoz, így arra fontos figyelni, akár úgy, hogy számolod a kalóriát, akár úgy, hogy a makrókat számolod (ha már számolsz, érdemes a makrókat) - persze a legjobb, ha nem számolsz, mert az szerintem nem embernek való, csak automatikusan jól eszel, de ez nem mindenkinek megy...
Ami az agyat illeti, a legtöbbeknél szénhidráttal működik, de a legnagyobb része ketontesteket is fel tud használni. Egy kis része nem, annak mindenképpen glükóz kell, valami 20-50 gramm naponta, de ehhez sem kell szénhidrátot enni, mert a test legyártja fehérjéből is, sőt egyes zsírsavakból is képződik glükóz bizonyos körülmények között.
Sokaktól olvastam már, hogy kell a sok ch, nos, ez nem igaz, rengetegen élnek életmódszerűen akár napi 5 grammal és nem igazán halnak bele vagy betegszenek meg... :) De a tapasztalat mellett a tudomány is megerősíti, hogy a szénhidrát nem esszenciális tápanyag, ez akkora tény, hogy nemcsak a ketogén oldalak írják le, hanem minden normális oldal, ahol erről van szó. Alapdolog, nincs rajta mit tagadni. Ez nem jelenti azt, hogy egy adott embernek jó a kevés ch. Ki ilyen, ki olyan. Van, akinek nagyon rossz a kevés ch, a teste természetesen elműködik vele, de ő enervált, rossz a közérzete s utál is úgy enni... Nincs gond sem a napi 5, sem a napi 1000 gramm szénhidráttal, ha az adott embernek az jólesik és elhasználja jó célra.
Természetesen nem mindegy, milyen szénhidrátról van szó... Kristálycukor, búzaliszt, banán, sárgarépa, zab... Nem kicsit másak.
Ki kell tapasztalni, hogy mennyi szénhidráttal tudunk jól fogyni. Nekem alapvetően mindegy, deficit kérdése, de sok ch mellett igen nehéz deficitet tartanom, több okból. Egy időben lehetetlen volt. Úgyhogy a hozzám hasonlóknak jobb erősen lecsökkenteni a szénhidrátot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!