Mit csináljak, ha megvontam magamtól majdnem minden szénhidrátot, és félek visszaépíteni az étrendembe őket?
1,5-2 hónapja heti ötször edzek, emellett nagyon keveset eszem, ez is majdnem mind zöldség és gyümölcs. Tudom, hogy a szervezetemnek szüksége van a szénhidrátra, azonban mindenféle lisztet (igen, a zablisztet és egyéb magliszteket is) kipucoltam az étrendemből, semmilyen kenyeret nem eszem, semmiféle rizst, burgonyát, stb.
Reggelire, fél 7 körül szoktam enni zabkását, 11 körül 1 almát vagy körtét, ebédre (3 óra tájékán) salátát hússal, majd edzés után (7 körül) fehérjeturmixot. Eddig 6 kilót fogytam, viszont nagyon félek, ugyanis rengeteg helyen olvastam, hogy ezzel, ha nem eszek szénhidrátot vagy csak nagyon keveset, nagy károkat tudok okozni magamban. Most azonban már fogalmam sincs, hogyan építsem őket vissza az étrendembe, és hogy egyáltalán miket. Félek, hogy amint elkezdenék újra pl. barna rizset enni, híznék. Azt pedig nagyon nem akarom.
Előre is nagyon szépen köszönöm a segítséget.
17/L
Nem is eszel olyan kevés szénhidrátot :D Persze ez szénhidrátszegény étrend, szó se róla, de azért jócskán vannak emberek, akik ilyen szénhidrátbombákat nem esznek, mint Te ;)
Nem igazán okoz kárt a szénhidrátmegvonás, elég sokan csinálják 10 vagy több éve és semmi bajuk. Én sehol sem olvastam, hogy baj lehetne belőle (amennyiben az ember olyan, mert van, aki nem működik kevés szénhidráttal. biztos megszokná, hisz a szénhidrát nem esszenciális tápanyag - ez akkora tény, hogy mindenféle hozzáállású oldalak leírják -, de ez csak túlélés lenne, nem optimális vagy kellemes), azt annál inkább, hogy miért jó a durván szénhidrátszegény étrend... Persze egyes oldalak túlzásba viszik a piedesztálra helyezését, ami nem helyes, hisz különbözünk és a szénhidrát nem rossz (persze nem mindegy, mely forrásról s mekkora mennyiségről van szó).
A kalóriadeficit hizlal, nem a szénhidrát megemelése. Én sosem híztam, ha megemeltem a szénhidrátot (mondjuk a 4-6-szorosára), de a kalóriadeficit maradt, inkább tovább fogytam, pont abban a tempóban, mint előzőleg (azért biztos van, akinél bekavar a szénhidrát. nekem nem teszi, csak általában éhes leszek tőle, ezért is kell lent tartanom életmódszerűen). Ahogy ez várható is.
Ha emeled a szénhidrátot, a másik 2 makrotápanyag pedig marad, akkor több kalóriát viszel be s a kalóriaegyenleg dönt, hogy hízni fogsz-e. De miért ennél többet, mint amire szükséged van? (Ha te is illogikusan megéhezel a szénhidráttól, akkor inkább te se egyél belőle sokat.)
De amit írtál ételt, az nem tűnik soknak. Úgy értem, kevésnek tűnik, bizonyára tempósan fogytál. Viszont a súlytartáshoz sokkal többet ehetsz ez esetben :) Ki kell tapasztalni, mennyi fér bele :) Ne félj, ellenőrizd, mi történik s ha elkezd felkúszni a súlyod (ennek egy része víz is lehet ám, szénhidrátemelésnél ez várható, ezzel az első napokbeli súlygyarapodással nem kell foglalkozni), akkor visszafogod, ennyi.
szénhidrát nem esszenciális tápanyag
na ne röhögtess....és akkor mi az a fehérje, vagy a zsír? gondolkozz és olvass utána dolgoknak kedves utolsó, mert fényévekre vagy az igazságtól sajnos.....
az összes kb 18 billió testi sejted egyetlen üzemagyaga a szénhidrát, amit /persze ketózis alatt szöveti fehérjéből /értsd izom / is vissza tud nyerni, de ez ugyerbár mondanom sem kell, hogy nem kívánatos dolog.
a kérdezőnek:
számoltad már hogy ez mennyi kalória és szénhidrát egy nap? pontosan grammra szoftverrel? meglepődnél, nem olyan kevés ch ez, /nem is sok, de függ azért ez a napi aktivitásodtól, menyit és mit sportolsz/.
A zabkásában ,az almában,a körtében,és a saliban is van .
Én csak annyit tudok,hogy 1,5 éve nem eszek se rizst,se semmilyen lisztet ,krumplit kb heti egyszer,és még élek :D
Még sosem számoltam ki mennyit hozok össze zöldségekből és/vagy gyümölcsből,de elég sokat össze lehet. Ha ketózisban lennél,azt éreznéd .
#3: Te olvass utána, ez akkora tény, hogy nem is láttam még oldalt, ami tagadná, persze biztos van, a neten is nagy a sötétség. A szénhidrát nem esszenciális tápanyag, az egészséghez nem kell, hogy együnk szénhidrátot. Ez az igazság. Elhiszem, hogy neked meglepő, nekem is érdekes volt elsőre, de ez a helyzet :) Tudom, hogy a testi sejtek mivel működnek, sőt mondok jobbat, az agy egy része képtelen glükóz nélkül meglenni :) De ez még nem teszi esszenciális tápanyaggá a szénhidrátot ;) Jól is néznénk ki, ha folyamatos cukorfolyamra lenne szükségünk és 1 nap böjt után leállna az agyunk. Márpedig a szénhidrátot nem tárolja a test akkora mennyiségben, hogy ekkor is legyen még belőle (max. a nem nagyon használt izmokban, de az nem jut el máshova, az a sajátja)...
Fehérjét muszáj enni, zsírt is, szénhidrátot elvileg nem, de nem lehet elkerülni, mert szinte mindenben van. De nem baj, ha kevés van belőle, amennyiben az adott embernek ez nem okoz gondot. Sokaknak nem okoz, ami az ember testműködése alapján nem meglepő.
#5: Ez nálam is így szokott lenni, bár nálam már orosz rulett, egy normál zsíradaptált embernél pedig főleg gond. Nagyon-nagyon rosszul lehet lenni egy hirtelen szénhidrátlöketnél, ha az ember már rég a fiziológiai inzulinrezisztencia állapotában van... A testi sejtek nem veszik fel a glükózt, mert megtanulták, hogy az nem az övék.
Zsíradaptáció nélkül persze OK, bár ez is emberfüggő, engem kicsit mindig lenyomott a ch, évtizedeken át, csak nem tudtam, hogy van jobb.
Krisznek még valami. A ketózis pont hogy védi az izmokat, hacsak nem rossz, fehérjehiányos a táplálkozás, de ez nem ketózisnál is így van. Ketózisban fogyáskor nem kell emelt fehérjebevitel, sőt, az ellenjavallt. Azt pedig ne hidd, hogy a test elbontja az izmokat merő energiának, elég hamar elsorvadnának a ketózók, pedig nem teszik és simán izmot építenek, ha akarnak. A testi sejtek ketonokkal működnek, nem szénhidráttal. A fehérje (rossz étrendnél az izom) glükózzá alakítása az agy szükséglete miatt kell ketózisban, nem ketózisos szénhidráthiánynál jelentős csak ez, de az nem tart sokáig, mert a test hamar ketózisba kerül, megoldja a problémát. De emiatt ajánlják, hogy a ketogén diéta elején jóval több fehérjét vigyünk be, hogy a még nem átállt sejtek glükózigényét is fedezhesse a test.
Bár ezt már biztos leírtam egy korábbi esetben, amikor ütköztek a nézeteink. Az enyémeknek mondjuk elég könnyű utánanézni s a sok szinte semmi szénhidráton évtizeden túl is jól elélő ember sem arra utal, hogy sok szénhidrát nélkül hamar szétesnénk... A tapasztalatok igen fontosak, mert én mint laikus nem tudhatom, hogy amit a tudósok mondanak, az igaz, de ha valaki valami nélkül egészségesen elvan akár egy életen át, az azért sejteti, hogy az a dolog nem feltétlenül szükséges ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!