Miért kell folyton csesztetni azt, aki valamilyen speciális étrendet követ?
Mindegy, hogy valaki orvosi okokból -- pl. ételérzékenység --, a fogyása vagy csak saját jó közérzete érdekében követ valamilyen, a hétköznapitól eltérő étrendet, és az is mindegy, hogy milyet, a környezete rögtön elkezdi b****gatni. Én legalábbis ezt tapasztalom. Rögtön jönnek a beszólások, hogy "egy kis csirkemelltől nem lesz semmi bajod" (egy vegetáriánusnak), vagy nagymama teletömi a lisztérzékeny gyereket házi kenyérrel, mert az az igazi, nem a bolti, és "nem tudja, mi a jó"; vagy ha valaki egy diétát követ, akkor rögtön fölényesen letámadják, hogy miért nem a másikat, XY-nak is az sokkal jobban bevált (nem mintha nem lenne teljesen egyedi, hogy kinek mi válik be a legjobban); és sokszor még a tényleg orvos által előírt diétákat is hisztinek, finnyázásnak meg úri hóbortnak minősítik. És rögtön elkezdenek "aggódni" a diétázó egészsége miatt, holott amíg az illető addig esetleg valóban egészségtelenül táplálkozott, addig nem aggódtak érte.
És az ilyenekre semmivel, írd és mondd, semmivel nem lehet hatni. Semmilyen értelmes érvvel. Ha orvosi utasítás a diéta, akkor "ugyan már, az orvosok se tudnak mindent, annyiszor tévednek", meg "ennyitől nem lesz bajod", "néha azért kicsit bűnözhetsz" (aztán ezeknek lehet mondani, hogy ez nem így működik, meg igenis egy kevéstől is bajom lesz). De ha szimplán csak jobban érzem magam tőle, netán fogytam is, na, az pláne nem érv.
Megjegyzem, az ilyen emberek jellemzően elhízottak, cukrosak, magas vérnyomás, koleszterin, cigi stb., mozgás meg ugye nem; és hiába szenvednek a következményektől, ezt ugyanígy nem fogják fel.
Természetesen azért írtam ki a kérdést, mert engem is érint, de nagyon azt látom, hogy szinte minden diétázónak hasonlóan erős ellenszélben kell küzdenie ezzel. Legalábbis akiket személyesen ismerek, azok között nagyon kevés kivétel van, ahol elfogadja a családjuk a helyzetet, sőt még segítik is őt ebben, de elég egy pillantást vetni a diétás blogokra is, ahol a posztok egy igen jó része szól még mindig a magyarázásról, magyarázkodásról, meg a -- nincs rá jobb szó -- hülye kérdések megválaszolásáról.
És az a legrosszabb, hogy mondott rokonaimmal, ismerőseimmel már rég nincs is más téma, én pedig már halálosan unom, néha szeretnék másról is beszélgetni, de nem tudok. Ha próbálok témát váltani, csak visszakanyarodunk mindig ide, és érzem, hogy valami óriási feszültség van bennük.
De miért van ez?
Mert hülyékkel vagy körülvéve. Keress normális barátokat.
Persze ha ekkora zsenikkel vagy együtt akkor kíváncsi lennék rád is. Egyébként meg mért kell mindenkinek tudnia arról hogy ilyen-olyan diétán vagy. Légy egy kicsit rejtélyesebb és fogd be a szádat ha megkérdezik miért nem eszel valami olyasmit amit felajánlanak. Nem eszel olyat és kész vita lezárva...
A paleóval pont sincs semmi baj, kizár egy csomó nem előnyös dolgot és a maradék mindent lefed, amire szüksége van a testnek, úgyhogy nem értem, azt pont miért támadják, de nekem aztán nem fáj :D Mivel nagyjából paleo vega ketogén vonalon mozgok (ebből csak a ketogént igyekszem követni, a másik kettő inkább csak következménye a ketogénnek és egyéni ízlésemnek, véleményemnek, aktuális tudásomnak, testem jelzéseinek), a neten tipikusan hülyének néznek :D Ez roppant szórakoztató tud lenni, ha az ember megfelelő típus hozzá. Vitázni is szeretek, de az emberek többségének nincsenek megfelelő érvei, tudása, intelligenciája és toleranciája hozzá, csak szajkózza a magáét, s ha megindokolja, az tévhiten alapul :( Pedig az intellektuális viták előreviszik az embert s a lexikális tudása is nőhet általa.
Sok ember beszólogatós. Egyszerűen ilyen vagy muszáj a felelősséget elhárítani magáról, hogy ugyan ő miért nem vált valami jobb diétára... Vannak lehetőségek. Én is sok ilyen esetet olvasok, de személyesen nem tapasztalok ilyesmit, pedig én aztán bármikor bárkinek szívesen ecsetelem étrendem érdekesebb pontjait. 1-2 idegen és egyes rokonok nem bírták a vegaságomat, fogalmam sincs, miért, majdnem úgy ettem, mint előtte, csak kihagytam a heti 1-2 húsos ételt. Mindenevő maradtam, rengeteg komplett állati fehérjével, hogy köt így bele akár egy tudatlan laikus is, nem teljesen világos. Tudom, az emberek egy részének komoly fixációja van a hússal. Én is nagyon szeretem a jófélét, de azért nélküle is lehet élni.
Bár gondolom, a kritikusok nem is gondolnak bele a dolgokba, csak irritálja őket a másság.
S ahogy írod, kérdező, sok ilyen ember elhízott, cukros, de nem érdekli őket az egészségük. Sajnos ez is sok emberre jellemző. Ezt már nem tudom megérteni, mivel én igencsak egészségtudatos vagyok, pedig némi túlsúlyon kívül más bajom nincs (illetve a fogaim is romlékonyak, így direkt jó a cukor minimalizálása). De ezt szeretném is megőrizni még sok évtizedig, nem szeretnék már 100 évesen üldögélni :D
Sokszor ez van. Ignorálni kell őket. Családtagokkal persze ez sokszor nem megvalósítható teljes mértékben... De senkivel nem kötelező beszélgetned, hagyd ott őket, semmi értelme ezen pörögni velük, ha egyszer nem viszi előre a megértésüket.
Én úgy tűnik szerencsés vagyok, mert ételallergia miatt sok mindent nem eszek, de soha senki nem piszkált emiatt. Egyszer kaptam egy beszólást egy munkatársamtól ebédnél, de azt is inkább vicceskedve, hogy "ahaa, szóval ezt eszik a csontkollekciók.." Nem sértődtem meg és nem veszem magamra. Tudom, hogy nem bántani akart. Szerintem az ilyen emberek egyszerűen nem értik meg a helyzetet, számukra ez érthetetlen és ez főleg igaz pl az öreg nagymamákra. Az ő idejükben nem volt ennyi ételallergia vagy, ha volt is nem tudtak róla így csak egy új "divatnak" tartják, nem értik meg. Persze meg kell próbálni megértetni velük, de azért ezt támadásnak vagy rossz szándéknak feltüntetni szerintem erős.
"ugyan már, az orvosok se tudnak mindent, annyiszor tévednek" Ilyet az én ismerőseim nem mondanak. Sok orvos van a családunkban is.
A kérdésed lényege, hogy nem érted a "MÁSOK" kritikus véleményét.
Igazad van. Amit most mondok, csak "gondolkodásnak" szánom, nem kritikának.
Kb 300 ezer éve a szerves élőlény az ember megteremtésekor VEGYES étrend fogyasztásra lett "létrehozva". Ma is mind a 7 milliárdan ÍGY SZÜLETTÜNK. Amint említetted, a szükségszerü másságod kéyszerít a viselkedésedre és a többi hozzád hasonlót is. A kérdés csak az, ezzel teljesítitek e a létrehozó utasítását, ami a 100 milliárd sejtetekben DNS (dezoxi ribo nuklein sav) utasításként OTT VAN, ÉS ÚGY MŰKÖDIK.
Ennek kellene utána nézni és életvitelt meghatározni, magarul JÓ IRÁNYBA TERELNI!
Sejtjeink fő alapanyaga a FEHÉRJE. Az emberi (saját) fehérjéket szervezetünk SAJÁT MAGA ÁLLÍTJA ELŐ. Miből? Az aminósavakból, amikhez az étkezésünk során bevitt fehérjék lebontásával jut hozzá szervezetünk. A 150 már ismert aminósavból 22 (csak HUSZON KETTŐ)-ből építheti az emberi fehérjéket fel e csodálatos emberi test.
HA HIÁNYZIK VALAMELYIK a 22 ből, a DNS utasításának végrehajtása nem lehetséges. Az egyik fehérje hiánya évek, vagy évtizedek alatt valamelyik szervezetünk betegségét okozza, mert az a hiányos sejtcsoport fent áll!
Ilyenkor áll az orvos tudomány olyan betegségekkel szemben, hogy csak pislog!! Tehetetlen!
Ezzel a véleményemmel nem kívánom, hogy változtass a beállított életviteleden, de érdemes lenne tudásodat és ismereteidet kibővíteni a KELETI GYÓGYÁSZAT területérről.
14: Nem értem, miért a paleo kritikusainak az érvei alapulnak tévhiteken, amikor független, peer-review szaklapokban ezerszer be lett bizonyítva, hogy a paleonak az ég világon semmiféle haszna nincsen, hacsak nem az általa kizárt valamilyen táplálékra vagy konkrétan allergiás, viszont egy halom hiánybetegséget felhalmoz. Ráadásul az evolúciós "érvek" amit mellette szoktak felhozni, semmilyen formában nem állják meg a helyüket, színtiszta áltudományos, laikus baromság az összes.
Ezeket olvasd el:
Turner BL, Thompson AL (2013). "Beyond the Paleolithic prescription: incorporating diversity and flexibility in the study of human diet evolution". Nutr. Rev. (Review) 71
Jabr, Ferris (3 June 2013). "How to Really Eat Like a Hunter-Gatherer: Why the Paleo Diet Is Half-Baked". Scientific American. Retrieved 20 January 2016.
Zuk M (2013). Paleofantasy: What Evolution Really Tells Us about Sex, Diet, and How We Live. W.W. Norton & Co
Nestle, Marion (March 2000). "Paleolithic diets: a sceptical view". Nutrition Bulletin 25 (1): 43–7
Milton, Katharine (2002). "Hunter-gatherer diets: wild foods signal relief from diseases of affluence (PDF)" (PDF). In Ungar, Peter S. & Teaford, Mark F. Human Diet: Its Origins and Evolution. Westport, CT: Bergin and Garvey. pp. 111–22.
Revedin, A.; Aranguren, B.; Becattini, R.; Longo, L.; Marconi, E.; Lippi, M. M.; Skakun, N.; Sinitsyn, A.; Spiridonova, E.; Svoboda, J. (2 November 2010). "Thirty thousand-year-old evidence of plant food processing". Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America 107
Hardy, Karen; Brand-Miller, Jennie; Brown, Katherine D.; Thomas, Mark G.; Copeland, Les (September 2015). "The Importance of Dietary Carbohydrate in Human Evolution". The Quarterly Review of Biology 90 (3): 251–268.
(Mielőtt valaki hozzám vágja: igen, wikiről másoltam ki a referenciákat, mert nem fogom fejből, Chicago manual vagy APA stílusban legépelni, meg előkotorni mindet)
Továbbra is azt állítom, hogy nem attól lesz valami tudományos, hogy valami laikus nyomorult leírja egy könyvben, és megveszed, hanem attól, hogy megfelelő módszertannal alátámasztott állítások vannak mögötte.
#18: Az evolúcis dolgok nem érdekelnek, viszont az ősemberes baromságtól szerintem a legtöbb paleóst is kirázza a hideg, csak arra jó, hogy az ellenzők belekössenek azon a ponton, ami elég butaság, hisz nyilván a világon semmi közünk nincs az étkezéséhez.
Hiányjelenségeket nem okoz a paleo, mivel rengeteg étel megmarad, amikből még bőven ki lehet zárni ételcsoportokat s még mindig simán be tudunk vinni mindent. Lehet egészségtelenül paleózni, hiszen ez minden étrendre igaz. Az átlagember pocsék étrendjénél azért nehéz rosszabbat kihozni paleóban, akárkinek automatikusan az nem megy.
Igazából boldogabb lennék, ha nem létezne a paleóra név, csak így enne sok ember, mint gondolom évezredek óta tették is itt-ott, akárcsak pl. a vega étrend vagy a zerocarb esetében. Tökmindegy, ki mit nevezett el és írt le könyvben, annak semmi köze az étrendhez és az ember működéséhez, az csak emberek írogatása, ami engem nem érdekel. Én csak úgy akarok enni, ahogy nekem jó, inkább a teljesen jól reagáló testem jelzéseit követem, könyveket nem szoktam.
A cikkekkel sokat nem tudok kezdeni, bármit és annak ellenkezőjét is simán ki lehet mutatni, én pedig laikus vagyok. Mindössze a mindenki által elfogadott, tápanyagokkal, testműködéssel kapcsolatos tényeket nézem, a tömegek tapasztalatait, s persze a sajátjaimat. Egész jó kis étrendet alakítottam ki mára, ez már nem sokat fog változni, azt hiszem, max. az arányok mozdulnak el a kalóriaigény változásával. Sok pontból megnéztem már, nem esélyes, hogy hiányom lenne bármiből is (ha figyelek a magnéziumra, az az egyetlen gyenge pont, az is megoldható, csak nem teljesen automatikus a bevitel, mint a többinél).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!