4-nek.
Nem tudom pontosan, olvass utána. GONDOLOM az intervallum edzés után hasonló folyamatok zajlanak a szervezetben a kardiovaszkuláris rendszerrel, mint súlyzós edzés után az izomzattal, ez utóbbi pedig a következő (nagyon leegszerűsítve konyhanyelven):
Súlyzós edzéskor 2 fontos "dolog" történik:
1. az izmokban ún. mikrosérülések keletkeznek,
2. kiürülnek a glikogén raktárak.
Miután a vége az edzésnek (a "sokk"-nak), a szervezet elkezdi "rendbe rakni" az izmokat, "kijavítja" a mikrosérüléseket, visszatölti a glikogén raktárakat.
Igen ám, de ezt túlkompenzálva teszi meg, hogy legközelebb hasonló esetben (edzéskor) "jobban bírja a gyűrődést".
Ezért úgy javítja ki a hibákat, hogy egyben megerősíti azokat a részeket, ill. a raktárakat is "jobban" feltölti.
Ez a magyarázata az izom látható fejlődésének és ez a magyarázata annak, hogy ha folyamatosan nincs emelve az edzés intenzitása és a használt súlyok, akkor előbb-utóbb megáll a fejlődés (sőt, vissza is fordulhat - de ez már egy másik történet).
Ehhez a folyamathoz megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjére és rengeteg energiára (szénhidrátra) van szüksége a szervezetnek, ill. pihenésre, ugyanis ez a folyamat csak akkor zajlik, ha épp pihenünk vagy alszunk és ehhez pár napra szükség van. (Versenyzői szinten ez a regenerációs időszak 1 hétig is eltarthat.)
Nos, ez a magyarázata annak, hogy súlyzós edzés után napokkal is magasabb az alapanyagcserénk (=több energiát használunk fel nyugalmi állapotban), mintha nem végeztünk volna edzést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!