Most akkor mi a helyes?
A kérdezőnek gőze sincs sem a fogyásról, sem az egészseges étkezésről. Szerintem a fél soros 'egyél kevesebbet', az egy szavas 'kaloriadeficit'és az egy soros 'már annyiszor leírtuk, nem fogjuk mégegyszer' válazsoknál hasznosabb. Midnen fontos dokog benne van kaloria, egeszség, sport és lelki oldalról is. És a kérdező még nem unja hisz fogalma sincs az egészről. Márpedig a cél az, hogy a kérdező kérdését megválaszoljuk és nem az hogy olyan válaszokat adjunk, amivel a tóbbi válaszadót szorakoztatjuk.
Ráadásul elég sok tudás van benne szóval idiótának nem mondanám magam. Es a copy paste sem igaz, hisz az elején külön kitértem arra a speciális kérdésre, amire a kérdező kíváncsi volt.
Szóval szerintem ahelyett hogy a rengeteg helyes információt tartalmazó válaszomat haszontalannak jelölnétek, segítsetek a kérdezőnek hasznosan és ne csak a fenti kommentek egyikével.
A copy paste idióta
Az a helyes ami az adott egyénnek jó.
Én dietetikus tanácsa alapján nem számolgattam a kalóriákat, inkább azt nézem mit eszem. Úgy fogytam le, hogy szénhidrátszegényen eszem, mellé sok fehérjét, és sok zsírt is. Az étrendem legnagyobb része Rengeteg zöldségből, húsokból, tojásból, tejtermékekből, olajos magvakból áll. Mellette rendszeresen mozgok.
Évek óta így élek, lefogytam, súlyt tartok, és nem is tervezek ezen változtatni, szóval életmódot váltottam. Nem "divatfogyókúra". Mint ahogy sokan szeretik itt hirdetni , hogy a lowcarb csak egy divatdiéta. Egyáltalán Nem az.
Sokmindent kipróbáltam már. Nekem csak ez vált be minden szempontból, így érzem jól magam és hosszútávon számomra ez az étrend élhető és tartható. Számolgatnom sem kell. Nyilván az első pár hétben nézegettem, miben mennyi ch van, mennyi cht viszek be egy nap, de nem görcsösen, és anélkül is ment a dolog.
Számomra könnyebb a szénhidrátot mellőzni mint a másik két tápanyagot. Ráadásul így kevésbé vagyok éhes, ha kevés cht fogyasztok, szóval számomra ez a legelőnyösebb étrend ilyen szempontból is.
Abba is bele lehet bolondulni egyébként, ha valaki rögeszmésen betegesen számolgat, és állandóan csak az van a fejében, hogy ebben vagy abban mennyi kalória van. Az sem egészséges!!! Ráadásul időigényes és felesleges is, úgysem lehet pontosan kiszámítani a test energiafelhasználását, meg a bevitelt sem nagyon.
Szerintem valamilyen szinten tisztában kell lennie azzal, hogy még is milyen ételben mennyi kalória van. Én például kalóriaszámolás nélkül nem tudtam volna lefogyni. Ismerem magam. Nem féltem sosem "csalni", szóval sosem vertem a fejemet a falba, ha esetleg egy nap többet ettem, mint kellett volna. Viszont tudom, hogy sokak akik kalóriát számolnak, szinte már betegesen fogják fel az egészet. Szóval ha például tudják, hogy aznap 500 kalóriával többet ettek meg, akkor órákat edzenek, hogy az 500 kalóriát elégessék. Ez nyilván egy nem jó hozzáállás, simán átmehet étkezési zavarba.
Viszont ha valaki nem is akar mindig kalóriát számolni, akkor is szerintem érdemes így egy körülbelüli képet kapni, hogy miben mennyi a kalória. Pl. magvakban 100 gramm/600 kalória simán meg van, szóval hiába tűnnek a magvak olyan kis ártalmatlannak, olyan kis kevéskének, de nagyon sok bennük a kalória, szóval azért azokkal vigyázni kell, mert kevésben is sok a kalória. De akkor például az olyasmi gyümölcsökben, mint alma, barack, málna, eper, stb., kb. 100 grammban/30-60 kalória van. Akkor pl. sült csirkemellben átlagosan 100 grammban/150-200 kalória. Szóval szerintem ha az ember nem is számol annyira kalóriát, akkor is azért ha egy minimálisan tisztában van, hogy miben mennyi van kb, az sosem baj, mert például aki nem annyira tudja a kalóriákat, az nem feltétlen tudja, hogy a magvakban milyen sok kalória van, szóval könnyen félrelehet ilyeneken menni ha az ember fogyni akar kalóriaszámolás nélkül. Vagy pl. 1 sor Milka csokiban kb. 130 kalória van, egy csomag kinder buenos csokiban 250. Konkrét péksüteménytől függetlenül 1 darabban kb. 350 kalória van. Szóval szerintem ha az ember sikeresen fogyni akar, akkor mégis azért valamilyen szinten tudnia kell, hogy melyek azok az ételek, amikben rengeteg a kalória, és melyek azok, amikben viszonylag kevés.
Alapvetően lehet fogyni, pontosabban egészséges súlyban lenni kalória számolás nélkül is. Ha egészséges szokásokat alakítasz ki az étkezésedben (amibe beletartozik a normál mennyiség is, hogy ne edd túl magad), és összességében az életedben, mint a rendszeres mozgás, akkor nem leszel elhízott. Nyilván fitness model alakod sem lesz, hacsak genetikailag nem vagy mázlista, de ahhoz számolni kell, meg kicsit többet tenni az egyszerű mozgásnál a legtöbbeknek. És sok esetben nem is lesz egészséges.
Visszatérve, abban egyetértek, hogy nem lehet életed végéig számolni. Az ember elmegy nyaralni, új környezetbe kerül, stresszesebb, zsúfoltabb időszaka lesz, meg egyszerűen csak elege lesz, és nem akar mindenhova mérleggel, vagy kiporciózott étellel menni. Viszont hasznos, ha egy ideig számoltál, mert akkor kb szemre is sok mindent be tudsz lőni, plusz ennek a mankónak a segítségével már valószínűleg kialakítottál egészséges szokásokat.
Én pl már számolás nélkül alakítom magam. Ősszel-télen kicsit többet eszek, több súlyzós, kevesebb kardio edzést csinálok, tavasszal-nyáron kevesebbet eszek, többet kardiózok, kevesebb súlyzós edzést csinálok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!