Ha mindennap csak reggelizem kivéve egy napot egy héten mikor eszem rendesen. Pl péntekenként, akkor fogyok? Sportot ne mondjátok. Tudom, h kell mellé és fogok is keresni valamit.
8+1 meggyőző érv, hogy miért tartsd távol magad a „fogyókúráktól”?
Az alacsony kalória bevitelen alapuló fogyókúrák lassítják az anyagcserédet
Akár 20-50%-kal is. A szervezeted így védekezik az „éhezés” ellen. A lassú anyagcserénél pedig már az alacsony kalória is sok lehet. Ezért van az, hogy a fogyni vágyó hamar eléri azt az állapotot, amikor már alig eszik, és mégsem tud fogyni. És ezért olyan piszok nehéz lefogyni az utolsó 5-10 kilót is.
A kalória fogyókúrák az izmaidat emésztik fel legelőször
Mivel az izomnak önmagában magas az energiaszükséglete (14-18 kcal / kg izom naponta), vagyis puszta létével növeli az anyagcseréd sebességét, a szervezeted első számú fegyvere az éhezés elleni harcban, az izmok felzabálása. Egyrészről ezzel tehát csökkenti az alapanyagcserét, másrészről viszont energiát nyer belőlük (glükogenezissel glükózzá alakítva azokat).
Sajnos ez a folyamat nem korlátozódik a vázizomzatra, a belső, szervi izmokat sem kíméli, tehát gyengül a szíved és renyhül a bélműködés. Ezért szoktak fogyókúra után kellemetlen hasi panaszok jelentkezni. A leadott kilók kb. 40-60%-a izom, és még 20-30%-nyi hasznos anyag (víz, glükogén, stb.), vagyis csak 10-30%-a zsír. A fogyókúra jellegéből adódóan ezen az arányon csak megfelelően intenzív súlyzós edzéssel lehet valamit segíteni.
A kalória fogyókúrák elősegítik a zsírfelhalmozást és gátolják a zsírégetést
A tested a zsírfelhalmozást elősegítendő őrült módjára kezdi termelni a lipoprotein lipáz (LPL) enzimet, amely „segít” neked mindenhová szép kocsonyás kis zsírpárnácskákat építeni (ideértve a belső szerveidet is!). Mindeközben satuféket nyom a „zsírégető” enzimek (pl. lipoláz) termelésénél. Gondolhatod, hogy ez a kettő hatás nem kicsit akadályozza a fogyásra tett kísérleteidet.
Csökkentik a pajzsmirigy működését
Így kevesebb tiroxin hormont termel. Mivel a tiroxin gyorsítja az anyagcserét, a tiroxin-termelés csökkenésével még tovább lassul az anyagcseréd és még kevesebb kalóriára lesz szükséged.
Hihetetlen erejű vágyakozást és éhségérzetet gerjesztenek
Először a gyors eredmények illúziója újabb motivációt ad a fogyókúra folytatásához. De aztán egyre lassul a fogyás, majd végképp megáll, mindeközben egyre nagyobb erővel tör az éhség a fogyókúrázóra. Mígnem a további fogyás hiányából eredő frusztráció és az éhségérzet, az egyre erősebb, szinte előtörő vágy bizonyos ételek után felőrli az akaraterejét.
Rettentően kevés embernek van akkora akaratereje, hogy ellen tudjon állni akkor is, amikor már végképp csak a kajára tud gondolni. Sőt, talán senkinek sincs.
Elősegítik a jojó effektust
A fogyókúra után az előző pontok miatt a szervezeted nagyon könnyen, és szinte pillanatok alatt visszaszedi a leadott kilókat, hiszen az alacsonyabb kalóriaszükséglet mellett a „normális” szint is magas kalória bevitelt jelent.
Fáradttá, letargikussá és gyengévé tesznek
A diétás fogyókúrák miatt előbb utóbb semmihez sem lesz kedved. Egyre lustábbnak fogod érezni magad és ez az életed minden területére kiterjedhet. Márpedig a tartós fogyáshoz mindenképpen szükséges a testedzés is, amit kétséges, hogy meg tudsz csinálni, ha kedvetlenül ülsz egész nap.
Hizlalnak
Vegyük Jojó Gizi óvodai felügyelő közalkalmazottat, aki 20 kiló felesleggel 70 kilós és kicsit nagy a feneke, a combja és a hasija. A testzsírszázaléka 35%. (Igen, ez egyben azt is jelenti, hogy valamennyi zsír kötelező! Hogy neked mennyi az elfogadott SZÜKSÉGES mennyiség, azt a következő Edzésmester részekből megtudhatod). Két hónap alatt lead 20 kilót. Ebből kb. 4 kiló lesz valóban zsír, kb. 10 kiló izom, a többi víz és egyebek.
Már lefogyott, de még nem lesz szép kerek feneke, feszes combja és a hasa sem olyan lapos, amilyennek elképzelte a fogyókúra elején. Nincs is teljesen megelégedve az eredménnyel, egyre kívánósabb lesz az ételeket illetően, és nem is fogy többet, pedig látszatra még volna mit.
Végül amikor feladja, és először csak „csipegetni” kezd, a következő 1-2 hónapban vissza is szedi azt a 20 kilót, csak ekkor annak a többsége már zsír. Vagyis ugyanúgy 70 kilós lesz, csak mondjuk 7 kiló izmot lecserélt 7 kiló zsírra, így 45%-os lett a testzsír aránya! Lassabb anyagcseréje lesz, ami még annyira sem engedi a normális kalória bevitelt, így jó eséllyel 77-82 kilós lesz mire beáll.
A következő fogyókúránál pedig rettenetesen nehéz dolga lesz, mert már 7 kilóval kevesebb izma van, tehát alacsonyabb az energiaszükséglete, mint az első fogyókúra folyamán. Ez egy ördögi kör, nem igaz?
A fogyókúrák mind fiziológiailag mind pedig pszichológiailag ártalmasak
Nem kiegyensúlyozott, hosszútávon egészségkárosító hatásúak, és szinte SOHA nem vezetnek tartós fogyáshoz. Viszont rengeteg frusztrációt és kudarcélményt okoznak a „fitt” életmóddal kapcsolatosan.
Hidd el, ez minden kúraszerű fogyásra igaz. A sokak által egekbe magasztalt Atkins-diéta (ha nem tudod mi az, annál jobb neked) során például vitamin és ásványanyag hiány lép fel, a magas fehérjebevitel megterheli a vesét, ezen felül vesekőképződést, és a arányaiban megnövekedett zsírbevitel magas koleszterinszintet okoz.
Sorolhatnám, de felesleges. A fogyásban, amennyiben a zsírcsökkenés és nem a súlycsökkenés a cél, nincsenek titkos „rövidebb utak”. Minél hamarabb fogadod ezt el, annál hamarabb kezdhetsz el tartósan zsírt veszteni.
Jól gondolkozol,minél kevesebbet eszel egy egy nap, annál hamarabb le fogsz fogyni.
Az meg ,hogy majd úgyis visszahízod ,nahát ez butaság,ha fogyózás után sem torkoskodsz akkor semmit nem hízol vissza.
én anno főleg idegi alapon nem ettem...szinte egész nap semmit...volt h 10 órán keresztül egy falat nem került a szervezetembe...le is fogytam...bár nem volt miből így se...50 kilo voltam a 167 cm-hez és én 50 kilósan nagyon megcsúnyultam...arcom nem volt...mellem semmi...stbstb (csak a lábaim voltak jók)...aztán jött a boldogság és a normális evés...mai napig nem eszem sokat...mégis hiztam...minimálisat de hiztam...és most azon vagyok, hogy ehessek azért bármit de ne hizzak...azelött bármennyit ettem bármiből semmit nem hiztam...aztán tönkre vágtam akaratlanul az anyagcserém és ez lett...nem ajánlom a koplalást...szörnyű lesz a hosszútávú következménye....tapasztalat...
22L
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!