Miért érdemes edzeni?
A sport az általános egészséged miatt rendkívül fontos. Nagy klisé, de nagyon igaz, hogy ezt fiatal korodban még nem érzed, de később nagyon durván visszaüt a mozgásszegény életmód, és 40-50 éves kor felett kicsit már késő erre rájönni (bár még mindig jobb később mint soha). Előbb-utóbb muszáj lesz valamilyen mozgásformát beépítened az életedbe, és jobb ezt előbb megtenni, hogy szokássá váljon, ne idősebb korodban kelljen még jobban szenvedni, amikor már adott esetben olyan egészségügyi problémákkal is küzdesz, amit a sporttal eleve megelőzhettél volna.
Plusz minden egyéb, amit előttem is elmondtak.
Javul az:
Egészség
Állóképesség (pl. kevésbé fulladsz lépcsőzésnél)
Erőszint (könnyebben hazacipeled a boltból a dolgokat)
Testtartás
Izmok vérellátottsága
Közérzet
Magabiztosság
Kitartás
Csökken:
Megbetegedés esélye
Sérülés esélye
Testzsír%
Többet ehetsz, ha több kalóriát égetsz el
Tónusosabb, feszesebb leszel, nem fog lógni a bőröd (nyilván genetikától függ, de kihozhatod belőle a maximumot)
Ha csak diétával fogysz, "plötyi" leszel
A pozitív élettani hatás nem klisé, hanem tény. Ezenkívül nem a csinosságról van szó, mert az másodlagos (tudom, a te korodban ez a fontos, majd később megérted - ezt most nem kioktatóan akarom mondani -, és remélhetőleg nem megbánva érted meg).
Édesanyám gimiben tornász volt, aztán 17 évesen abbahagyta, a 20-as évei közepétől kezdve pedig csak minimálisat mozgott (munka és napi rengeteg lóti-futin kívül, tehát nem edzett külön).
60 éves korára kiderült, hogy mindkét térdét és a csípőjét ki kell cserélni, mert használhatatlanok (nyilván genetika is).
Elkezdett gyógytornára járni, de mondták neki, hogy azonnal jelentkezzen a várólistára, mert 2-3 év múlva már nem fog tudni járni. Egyéb betegsége miatt azonban a műtétet nem akarta megkockáztatni.
Minden nap szorgalmasan csinálta otthon a gyógytornát, betartott minden tanácsot, amit adtak neki. Most 66 éves és nemhogy romlott, de javult az állapota. A doki kérdezte a vizsgálaton 2 éve, hogy milyen gyakran csinálja a gyógytornát otthon, és anyukám mondta, hogy legalább 6 napot egy héten. A doki hümmögött, nem hitte el (mert meglepő módon nagyon kevesen csinálják, ugyanis "nem érnek rá"), aztán megvizsgálta anyukámat és azt mondta: most már látom, hogy tényleg csinálja a gyakorlatokat, Önnek sokkal rosszabb állapotban kellene lennie.
Szóval még ilyen későn is valahogy tudott javítani a helyzetén, nyilván sajnos csak lelassította a folyamatot (bár ki tudja, én reménykedem), de rendszeres mozgással és odafigyeléssel valószínűleg megelőzhette volna ezt a súlyos állapotot.
Tudom, hogy ez csak egy eset, meg egy ember, nem mindenki lesz ilyen állapotban még mozgás nélkül sem (de tuti, hogy a korához képest optimális állapotban sem) és tizen-huszonéves embereket nehéz meggyőzni arról, hogy ez lehet a valóság sok év múlva, de érdemes tanulni mások hibájából és igyekezni elkerülni azokat.
Ne az esztétikát tartsd szem előtt, hanem az egészséget. (Amúgy ami esztétikus, nem feltétlenül egészséges, pl. a kockahasú férfiak nagyobb része nagyon nehezen tartja fenn ezt az állapotot, mert túl alacsony a testzsír-százalékuk, de csak így látszik a kockahasuk - de ez már más téma.)
Kitűzheted célul pl. azt, hogy szeretnél erős lenni, uralni a testedet, jó testtartással rendelkezni. Ez mind jobb cél, mint egy szám a mérleged vagy a karcsú derék.
Nagyon sok ok van, amiért érdemes. Ha az egészség önmagában nem győz meg, akkor maradjunk a külsőségeknél, illetve a fogyásnál.
Több területmiatt is javítja a fogyást. Egyrészt, az izomépítés energiát igényel, tehát azzal, hogy izmosodsz magán a mozgás időtartamán kívül is több energiát használsz fel, ami deficit esetén zsírégetés lesz. Másrészt a mozgás növeli az energia igényedet. Ha csak 100-200 kcal-nyi plusz mozgást csinálsz, az egy hét alatt 1-2 deka mínusz önmagában, a diétán felül. Ami nem elhanyagolható mennyiség, ha azt nézzük, hogy a heti egészséges fogyás üteme 5-10 deka (vagyis fél-egy kg). Harmadrészt az alapanyagcseréd is nő, ha izmosodsz. Az izom szövet a top energia felhasználó szövetek között van. Tehát pusztán ülve, vagy akár fekve is több energiát éget az, aki izmosabb, mint aki nem, ugyanakkora tömeg, magasság, kor... Stb mellett. Emiatt viszont, ha nem használod rendszeresen az izmaidat (heti 3-4 alkalommal), akkor a szervezet elkezdi leépíteni. Ezért fontos a rendszeresség.
Külső szempontjából formásabb leszel. Nem lapos, plöttyedt feneked lesz, hanem kerek, feszes, ugyanez igaz hasra, meg kb mindenhova. A fokozott vérkeringés miatt a bőr is jobban regenerálódik, könnyebben marad feszes. A tartást is írták sokan, ami szintén nem felesleges akkor sem, ha csak a külsőt nézzük. Hiába vékony valaki, ha görnyedt, banya púpja van. Egy hátul dekoltált ruha sokkal szebb egy jó tartású, enyhén izmos hátú nőn, mint egy pusztán vékonyon, akinek a gerince is kilátszik. A puffadást is mérsékli, hiszen a hasizom tartja bent a belső szerveidet. Ha ez izmos, akkor laposabb lesz egész nap.
Egyszerű oknál fogva kellene edzened. Lefogyhatsz koplalással, akár még meg is tarthatod a súlyod, de nem mindegy, hogy vékony és plötyi vagy vékony és feszes leszel.
Mondom ezt úgy, hogy én is csak egy éve kezdtem bármiféle mozgásba.
Lehet az eleje nehéz, de ha látod az eredményt nem fogod megbánni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!