A diéták valóban azért nem működnek hosszú távon (kivéve az első alkalommal) mert a testünk éhinségként érzékeli a csökkentett kalóriabevitelt és azért sem csökkenti a zsírréteget?
Nem. Az alapanyagcsere alatti kalória mennyiséget érzékeli éhezésnek. A deficitet, amit az enyhén kevesebb evés, és az aktív életmód együtt eredményez, azt nem. Nem is beszélve arról, hogy az izmok mennyiségének növelése az alapanyagcserédet is növeli, tehát többet ehetsz bűntetlenül. Ezért van itt is kihangsúlyozva, hogy a mozgás alap, ha fogyni szeretnél, és tilos éhezni. Az egyensúly a lényeg.
Illetve bizonyos szint alatt az éhezés is fogyaszt, mert nem lehet a fizika törvényeinek ellent mondani, ha tartósan éhezel, fogysglz. Csak a mai modern társadalomban hamarabb fog éhségroham rádjönni (jó esetben), minthogy ezt elérd. A szervezet nem hülye és nem is ellenség, ezt kéne megtanítani az embereknek.
Azért nem működnek hosszú távon, mert a többség lefogy, majd mikor elérte a kívánt súlyt, visszatér a régi életmódjához - ahhoz, amitől eredetileg elhízott.
Plusz ha rossz módszerrel fogyott le az illető, akkor izmot is sokat vesztett, ami valóban lecsökkenti a szervezet energiaigényét. Úgy már könnyebb hízni.
"Az alapanyagcsere alatti kalória mennyiséget érzékeli éhezésnek. A deficitet, amit az enyhén kevesebb evés, és az aktív életmód együtt eredményez, azt nem. "
Mi a különbség a kettő között?
A szervezetnek van egy alapanyagcseréje. Ez az az energiamennyiség, ami egy nap alatt kell ahhoz, hogy a szíved dobogjon, fenntartsd a testhőmérsékletedet, működjön az emésztésed, veséd stb. Ez egy átlagos felnőttnél 1200 kcal körül van. Ennyit akkor is elhasznál a szervezet, ha egész nap fekszel az ágyban.
Ha már fölkelsz, mászkálsz, netán sétálni, biciklizni vagy úszni mész, akkor ennél jóval több energia kell egy nap. Mondjuk 1800 kcal, vagy 2000 kcal.
Így ha 1600 kcal-t eszel, de közben 2000 kcal-nyit használsz el, fogyni fogsz, de nem kerül a beviteled az alapanyagcsere szintje alá.
Az attól függ, mit számolsz bele. Az alapanyagcsere, tehát a szívverés, emésztés, testhőmérséklet fenntartása az 1200 kcal körül van.
Szoktak még beszélni "alapjárati kalóriaégetésről", ami az alapanyagcsere és a normál napi tevékenység együtt. Ez mondjuk egy ülőmunkánál kijöhet 1600-1800 kcal-ra.
A 2000-2200 kcal egy olyan ember kalóriafelhasználása, aki egy kicsit még sportol is, vagy könnyű fizikai munkát végez.
Sajnos a köznyelvben az alapanyagcsere, alap kcal igény stb. fogalmakat összevissza használják és hol ezt, hogy azt értenek rajta. De szerintem mikor azt mondják, hogy fogyásnál nem szabad az alapanyagcsere alá menni, akkor tényleg a sima alapanyagcserét értik rajta, amit az első bekezdésben írtam. És akkor az egy átlagos embernél tényleg 1200 kcal körül van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!