Miert kell egeszseges eteleket enni ha fogyni akarunk? Egyaltalan mi szamit egeszsegesnek es mi egeszsegtelennek? Ha deficitbe vagy es edzel tenyleg rendesen akkor miert szamit, hogy mit eszel vagy mit nem?
szoval ez annyira erdekes, mert ha valaki tenyleg rengeteget sportol es deficitbe van akkor nem lesz csunya a bore stb hiaba nem tojason meg halon meg ilyesmiken el. Nem?
Meg ez a besorolas hogy mi egeszseges es mi nem ,ez is ahany ember annyi fele gondolkodas. Valaki mindent leszol es semmi se egeszseges csak a zoldseg. Van ,akinek a mittudomen sajtos pogacsa se szamit egeszsegtelennek mert van benne ugyanugy tapanyag.
Amugy se szeretem mikor azt mondjak valami etelre hogy “ ures kaloria” minden etelben van tapanyag.
Ismerek olyat, aki egyaltalan nem figyel erre hogy hogy etkezik, nyilvan nem is eszik ketpofara ossze vissza mindent, de nem tart semmilyen meghatarozott etrendet, nem szoritja keretek koze magat, eszik mindent, (ha ugy van akkor vacsira egy adag sutoben sult sultkrumplit majonezzel) es megis edz, es teljesen jo formaban van, nem, nincs narancsbore se semmi ilyesmi.
Tehat ha deficitbe vagy es edzel tenyleg rendesen akkor miert szamit,hogy mit eszel vagy mit nem? neha ugy erzem jobban felvan fujjva ez a dolog mint kellene. Vagy nem tudom, ezert erdekelne a gondolatotok ezekrol a dolgokrol. :)
Ha nem számít, mit eszel, akkor ha lesarkítjuk az sem számít, hogy nem eszel fogyókúra alatt. Hiszen nem eszel semmit, és íme, fogysz is!
Nyilván ez nem így van, tehát valamit enni kell. Mik azok a makrók, amiket eszel, és azok mire jók? 3 fontos makró van: zsír, fehérje, szénhidrát.
Zsírok: nélkülözhetetlen szerepet töltenek be a szervezet működésében, részt vesznek a sejtmembránok felépítésében, szükségesek az idegrendszer működéséhez, biztosítják a megfelelő hormonális működést, illetve fontosak a zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) felszívódásához is.
Fehérjék: szervezet építőköveinek is nevezzük, mivel biztosítják a test építéséhez szükséges anyagokat, emellett szerepet játszanak a szervezet működésének szabályozásában, az elpusztult hámsejtek pótlásában. Emellett nélkülözhetetlenek egyes enzimek, antitestek, hormonok előállításához is. Létfontosságúak a megfelelő izomzat kialakításához.
Szénhidrátok: nélkülözhetetlen szerepet játszanak az izomműködés, az agyi működések, a memória, a tanulási folyamatok, a koncentrációs képesség, a vegetatív idegrendszer, a veseműködés, a sebgyógyulás, illetve a hormonális működés területén. Fontos tápanyagai a vörösvérsejteknek, egyes fehérvérsejteknek, a csontvelő sejtjeinek és az agysejteknek.
Tehát egy egészséges szervezetnek mindhárom makró tápanyagra szüksége van. Ha az egyes tápanyagok bevitele tartósan rossz arányban történik, annak következményei vannak. Első körben nyilván az elhízás, de következmény lehet még a vesekárosodás (főleg a fehérjék terhelik meg), hormonális problémák (bár ez általában visszavezet az első pontra).
És ezek csak a makrók, de nagyon fontos a szervezet számára az ásványi anyagok, nyomelemek, vitaminok. Ha valamiből tartósan hiányt szenved a szervezet, az hiánybetegségeket okoz. Ennek a skálája már annyira széles, hogy had ne kezdjem el összeollózni. A hormonális problémáktól kezdve, látásromláson, bőrhibákon, tartós fejfájáson, depresszión, véralvadási zavarokon át a hirtelen szívleállásig tényleg mindent okozhatnak. Fontos kiemelni, hogy ez TARTÓS hiány, nem pár napig, hétig, illetve tartományról beszélünk, nem egy pontosan meghatározott számról, ami ráadásul életkortól, nemtől, aktivitástól. Sok esetben pedig a túlfogyasztás épp úgy veszélyes, mint az alul fogyasztás.
Mi történik, ha nem jól választod ki az étrendedet? Minimális hiba esetén, csak minimális következményei lesznek, ilyenek a bőrhibák egy bizonyos része, és az elhízás. Ezt pedig az, akinek kiemelkedően gyors az anyagcseréje, simán nem veszi észre. Talán majd csak egy bizonyos kor felett. Viszont konstans, súlyos hiba esetén hosszútávon beteg lesz az illető.
Üres kalória = olyan étel, amiben elhanyagolható mennyiségű vitamin, ásványi anyag, fehérje van, ellenben jelentős mennyiségű zsírt és/vagy szénhidrátot tartalmaz. Az utóbbi kettőből legalább az egyiket szinte minden étel tartalmazza, csak mellé mást is. Szóval itt igazából az arányokról van szó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!