Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Hova lehet fordulni segítségért?
Bántalmazás és fenyegetettség van egy családban. Nem mer az anyuka albérletbe vagy a családjához menni, mert attól fél utánuk megy a férj, és nehogy tragédia történjen. Kihez fordulhatnának segítségért? Az anyuka Családvédelmihez fél menni, mert attól tart, hogy a gyermekét elvennék tőle, tekintettel arra, hogy milyenek a családi körülmények.
Nem éheznek, amire szükségük van (a szereteten kívül) megvan. Az apuka azt mondta, hogy nem mehetnek el abból a házból, vagy a gyereket nem viheti el, de Ő egyértelműen nem tudná gondját viselni gyermekének.
Hogyan tudnék segíteni nekik?
Csak úgy, hogy az beszélsz az anyukával, hogy lépjen le, bár elég reménytelen a helyzet, ha így gondolkozik, és hagyja, hogy fenyegessék.
Én az nem az apuka szót használnám, hanem az egresszív barom kifejezést.
Szerintem sem a a családvédelemhez menjen, hanem a gyámügyre és ott eligazítják. Ott azért jogászok ülnek és jogi segítséget kaphat, hogy mit lehet tenni ebben az esetben.
Személy szerint nagyon rossz tapasztalatom van a családsegítővel, az abban az esetben lehet segítség ha pontosan tudja, hogy jogilag mik a lehetőségek.
Hm. Ne felejtsd el, az anyuka helyett te nem fogsz tudni elköltözni, azt mindenképpen neki kell megtennie.
Egyszer én is akartam segíteni ilyen helyzetben, még segítettem is anyukának összecsomagolni, amikor elköltözött, na a vége az lett, hogy ma is együtt élnek, (egy hét múlva hazament) és én lettem a rossz, aki el akarta őket választani, sőt, anyuka(!) megfenyegetett, hogy ha nem hagyom békén, feljelent.
(ugyanis rájött, hogy ha külön él, el kell mennie dolgozni, addig meg a férje vitte a pénzt)
Nem azért írtam le, hogy a kérdésben szereplő is ilyen lenne, de azért vigyázz, mennyire folysz bele egy-egy hasonló dologba.
Kérdező, te ki vagy a történetben? Sokat segítene...
Egyébként pedig a tanácsom a következő:
1. legközelebbi bántalmazás, verés után AZONNAL, akár az éjszaka közepén is bemenni a rendőrségre és segítséget kérni. haza fogják az anyukát és a gyereket kísérni a rendőrök és kérje az IDEIGLENES 72 órás távoltartást az apától (akkor is, ha közös a tulajdon, amiben élnek, akkor is, ha házasok).
2. a 72 órás távoltartásról a rendőrség HIVATALBÓL tájékoztatja a gyámhivatalt, amennyiben kiskorú is érintett (magyarul van gyerek a történetben), illetve köteles a bíróságot is. A bíróság a 72 óra leteltével soron kívül meghallgatást tart, oda muszáj elmennie a bántalmazott anyának. Az elmondottak, látlelet, rendőrségi feljelentés, esetleges tanuk stb. alapján a bíróság dönthet a 30 napos ún. megelőző távoltartásról. Ebben az esetben ha az agresszor a 30 nap alatt bármikor hazamenne, verné az ajtót, de akár csak állandó kopogással, becsöngetéssel zaklatná a családot, akkor anyuka felemeli a telefont és ráhívja a rendőröket, akik szó nélkül elviszik (a távoltartási végzés legyen mindig anyukánál lemásolva, de a rendőrség is tudni fog róla a bíróságtól uyancsak hivatalból)
3. a gyámhivatal is soron kívül be fogja meghallgatásra idézni az anyukát és amennyiben a gyermek kora indokolja, őt is. Ott is el lehet mondani a családon belüli erőszakot, a történteket stb.
4. célszerű a verések után látleletet vetetni, a rendőrségen is elmondják, hogyan, hová kell menni az adott településen
5. ugyancsak a rendőségen adnak bővebb infót az ún. áldozatsegítő szolgálatról, ami az Igazságügyi Minisztérium egy szerve, itt jogászok dolgoznak. Van ügyfélfogadási idejük, a rendőrség által adott igazolás alapján (van egy jogszabály, hogy ki minősül áldozatnak) ingyen foglalkoznak a család (anya, gyerekek) ügyével, legyen ez válás, vagy bármi jogi segítség. Az ott dolgozók mérleglése alapján ilyen esetekben még a tárgyalásokhoz szükséges beadványok elkészítéséhez, peres ügyben való jopgi képviselethez is adhatnak támogatást, van egy listájuk olyan ügyvédekről, akiket a lakóhely közelében meg lehet keresni és vállalják a szolgálat által meghatározott időkeretben a jogi segítségnyújtást (pl. keresetlevél írása 4 óra, vagy tárgyaláson jogi képviselet 10 óra stb.)
Részben jövedelemfüggő is a szolgálatatás (vagyis az általánosan szokásos egy főre jutó jövedelmet nézik, de én magam is megjártam ezt az utat nagyon jó keresettel- ezesetben nekem az állam előírt valamennyi térítési díjat, de az első tanácsadások ingyenesek voltak és nagy segítség volt ez is).
6. ha megvolt a távoltartás, leletek, áldozatsegítők, akkor már egyenes az út a válás kimondásához szükséges keresetlevél beadásához- ilyen agresszortól el kell válni, nincs mire várni.
7. Ugyancsak az áldozatsegítők tudnak segíteni abban is, hogy ha indokolt, akkor anyaotthonokban, a férj/apa által ismeretlen helyre meneküljön el a család legalább ideiglenesen, illetve a helyzet súlyosságától függően segítenek kezdeményezni a férj/apa ellen büntetőeljárást is.
Nem kell, nem szabad úgy élni, hogy bántalmaznak valakit. Nehéz, de meg kell lépni, rendőri, gyámhivatali és jogi segítséget is kell és lehet kérni.
Ha az anyának a házból való kijutása is akadályozott, akkor hívjon rendőrt olyan esetben, amikor az agresszor nem tud támadni (mert nincs otthon, mert alszik részegen stb.).
Okosan és titokban igyekezzen úgy összepakolni a minimálisan szükséges holmikat, pénzt, iratokat, hogy ha lehetőség nyílik menekülésre, akkor azt 5 percen belül meg tudja tenni. A rendőrök ebben segítenek, főleg akkor, ha az anya határozottan hivatkozik arra, hogy az ő egészsége és testi épsége van veszélyben, illetve kiskorú élete is.
Ezeket mondd el neki kérdező.
(... és készülj fel arra is, hogy nagyon sok bántalmazott nem mer vagy egyszerűen csak nem akar lépni...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!