Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Polgári házasságkötést lehet érvényteleníttetni pár napon belül vagy csak a válás lehetséges?
1-4:6. § [Házasság létezésének vagy nem létezésének megállapítása]
(1) Ha a házasság létezése vagy nemlétezése közigazgatási hatósági eljárásban nem tisztázható, a házasság létezésének vagy nemlétezésének megállapítása iránt bármelyik házastárs, az ügyész vagy az jogosult pert indítani, akinek a megállapításhoz jogi érdeke fűződik.
(2) A pert a házastársnak a másik házastárs ellen, az ügyésznek vagy a per megindítására jogosult más személynek mindkét házastárs ellen kell indítania. Ha az a fél, aki ellen a pert meg kellene indítani, már nem él, a keresetet a bíróság által kirendelt ügygondnok ellen kell indítani.
(3) A házasság létezését vagy nemlétezését megállapító ítélet mindenkivel szemben hatályos.
4:7. § [A házasságkötést megelőző eljárás]
(1) A házasságkötést megelőzően a házasulóknak az anyakönyvvezető előtt ki kell jelenteniük, hogy házasságuknak nincs jogi akadálya, és igazolniuk kell, hogy házasságkötésük jogi feltételei fennállnak.
(2) A házasságkötést az anyakönyvvezető csak a házasságkötési szándék bejelentését követő harminc nap utáni időpontra tűzheti ki. A jegyző e határidő alól indokolt esetben felmentést adhat.
(3) A házasulók valamelyikének közeli halállal fenyegető egészségi állapota esetén a házasulók nyilatkozata a házasságkötés összes jogi feltételének igazolását pótolja, és a házasságot a bejelentés után nyomban meg lehet kötni.
4:8. § [A házasságkötés alaki szabályai]
(1) A házasságkötés két tanú jelenlétében nyilvánosan, az önkormányzat hivatali helyiségében történik.
(2) A házasulók kérelmére a házasság a nyilvánosság mellőzésével, illetve – a jegyző engedélye alapján – a hivatalos helyiségen kívül más, erre megfelelő helyen is megköthet
2-II. CÍM
A HÁZASSÁG ÉRVÉNYTELENSÉGE
I. Fejezet
A házasság érvénytelenségének okai
4:9. § [A házasságkötési korhatár]
(1) Érvénytelen a kiskorú házassága, ha azt a gyámhatóság előzetes engedélye nélkül kötötte.
(2) A gyámhatóság a tizenhatodik életévét betöltött korlátozottan cselekvőképes kiskorúnak a házasságkötésre jogszabályban meghatározott esetben engedélyt adhat.
a többit eldönti a bíróság
Kissé értelmetlen a kérdés_ kötött-e egyáltalán érvényesen házasságot? ha igen azt utólag , mint minden szerződést meg lehet támadni, de nem biztos, hogy bontóper nélkül véghez lehetne vinni
egy biztos csak azt lehet megtámadni, ami érvényes - az érvénytelen dolgok eleve -ab ovo- semmisek.az lényegtelen hogy egyházi esküvő volt e vagy sem az egyházi esküvőt a polgári (anyakönyvvezető és tanúk előtt tett eskünek kell megelőzze) különben az egész értelmetlen, érvénytelen.Ha a pogárit akarja érvényteleníteni ezzel az anyakönyvvezető hivatalát hatóságát is megsértheti jogtalan vádaskodás miatt m ég önök is bajba keveredhetnek ha az anyakönyvi hivatal perli Önöket, hiszen védenie kell neki is a hivatala , személye becsületét. simább ügy a bontóper, így nem árt senkinek sem főkét az anyakönyvi hivatalt nem áztatja el. Egyébként azt csinál amit akar. - csak nem biztos, hogy megéri "érvényteleníttetni ", hiszen van más jogintézmény is: (bíróság, válókereset)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!