Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Én fizessem a láthatásra a másik fél, gyerekek utazási költségeit? Nagy távolságról beszélek.180-200 és több kilométerre költözött a gyerekekkel, egyes esetekben megbeszélés engedélyem beleegyezésem nélkül.
Ez vagy hasonló a kérdés már többször felkerült ide. Alapból igen a kapcsolat tartó költsége.
De mondjuk 200 km ?
Van itt valaki olyan akinek a házastársa elköltözött a gyerekekkel és az utazás költségeit az elköltözött fél fizeti,vagy minimum felezik ? Hogy milyen úton érte el ? Írja már le! Mert itt mindenki okos de tények kellenének. Mit hol intézett stb én Nejem is elköltözött 200 km Tehát mélyen érintett vagyok.
Index cikk: „Már nem a különélő szülőnek, jellemzően az apának kell fizetnie egyedül a kapcsolattartással járó útiköltséget. A gyerek elvitelével összefüggő költségeket eddig csak a kapcsolattartásra jogosult, különélő szülő volt köteles viselni. Ez sokszor méltánytalanságot eredményezett reá nézve. Ha a válás után a gyereket nevelő szülő az ország másik végébe, vagy netán egy másik országba költözött, akkor a kapcsolattartásra jogosult szülő olyan helyzetbe kerülhetett, hogy önhibáján kívül, esetleg anyagiak hiányában nem tudott elmenni a gyerekért. Olyan is előfordul, hogy a gyereket nevelő szülő szándékosan költözik pl. a negyedik megyébe, hogy meghiúsítsa vagy korlátozza a kapcsolattartást. A bíróság most már dönthet úgy, hogy megosztja a szülők között a gyerek elvitelével kapcsolatos költségeket. Ez történhet úgy, és talán ez a legpraktikusabb, hogy a különélő szülő elmegy a gyerekért a gyereket nevelő szülőhöz, a gyereket nevelő szülő pedig hazaviszi a gyereket a kapcsolattartás végeztével. Ezáltal megoszlanak közöttük a költségek.”
4:180. § (3) A gyermek elvitelével felmerülő kiadások – ha a bíróság vagy a gyámhatóság eltérően nem rendelkezik – a kapcsolattartásra jogosultat terhelik.
A gyermek elvitelével felmerülő kiadások
Rögzíti az új szabályozás, hogy a gyermek elvitelével felmerülő kiadások a kapcsolattartásra jogosultat terhelik – ezt tartalmazta a Gyer. 27. § (7) bekezdése is -, azonban a bíróság vagy a gyámhatóság számára felhatalmazást ad arra, hogy ettől eltérően is rendelkezhet. Ezzel lehetőséget teremt arra, hogy a kapcsolattartásra jogosult szülő kérelmezhesse a kapcsolattartásról döntést hozó bíróság vagy gyámhatóság mérlegelését a gyermek elvitelével kapcsolatos kiadások megosztására vonatkozóan. A mérlegelés szempontja lehet a kapcsolattartásra jogosult és kötelezett szülő eltérő jövedelmi helyzete és az a körülmény, ha a gyermeket nevelő szülő nagyobb távolságra költözött korábbi lakóhelyüktől, lényegesen nehezebb helyzetbe hozva a kapcsolattartásra jogosult szülőt.
„E bekezdés a gyermek elvitelével kapcsolatos kiadások viselését – főszabály szerint – a kapcsolattartásra jogosult kötelezettségévé teszi, de ettől a bíróság, illetve a gyámhatóság a felek anyagi helyzetére, a lakóhelyük közötti távolságra és egyéb körülményekre tekintettel, a kapcsolattartást szabályozó határozatában eltérhet. Azokat a kiadások azonban, amelyeket a gyermeket gondozó szülő felróható magatartásával (a kapcsolattartás akadályozásával, meghiúsításával) okoz (például felesleges utazás költségei), ez a szülő a 4:183. §-a alapján köteles viselni, illetve megtéríteni.” (2009-es Ptk. indokolás)
„A 180.§ (3) bekezdése értelmében a gyermek elvitelével felmerülő kiadások – ha a bíróság, vagy a gyámhatóság eltérően nem rendelkezik – a kapcsolattartásra jogosultat terhelik. E bekezdés a Gyer. azon szabályát, mely szerint a gyermek elvitelével felmerülő költségek a kapcsolattartásra jogosultat terhelik, differenciált tartalommal veszi át. A kormányrendelet kogens szabályával szemben a CSJK. lehetőséget biztosít a bíróságnak és a gyámhatóságnak is, hogy indokolt esetben a szülői felügyeleti jogot gyakorló szülőt kötelezze a gyermek elvitelével, utazásával kapcsolatos költségek viselésére, vagy a kiadásokat megoszthassa a szülők között. Ezt indokolttá teszi, ha a kapcsolattartásra feljogosított szülő az ország másik részén munkanélküli, míg a gondozó szülő kiemelkedően jó anyagi körülmények között, esetleg külföldön él. Ugyanis alapvető gyermeki érdek, hogy a kapcsolattartás megvalósulhasson, ezért kivételes esetekben a gondozó szülő is köteles ehhez ilyen módon hozzájárulni.” [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!