Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Kirakhat az élettársam semmi nélkül az utcára?
Ahogy az első írja.
mit vártál?h majd tied a ház, mert pár évet lehúztatok?
Sőt! Amit számlával tudsz bizonyítani, de közös kasszán voltatok, tehát a közös keresetben vettétek, akkor annak csak a fele illet meg, a másik fele a párodé.
Ha pedig a párod bizonyítja, hogy neked az idő alatt nem volt munkahelyed, nem volt jövedelmed, hiába szól a számla esetleg a te nevedre, akkor abból neked nem jár semmi, mivel a vásárlásához nem járulták hozzá semmivel.
Mi a vagyonjogi következménye az élettársi kapcsolatnak?
Sokan vannak abban a hiszemben, hogy az élettársi kapcsolat azért jó, mert szemben a házassággal, itt a közös élet miatt tulajdoni igénye nem lehet a másik félnek, tehát nyugodtan vásárolják a nagy értékű gépjárműveket, műszaki berendezési cikkeket. Rengetegen közös építkezésbe, lakás vagy családi ház vásárlásba is fognak azzal a feltevéssel, hogy ha az ingatlan csak az egyik fél nevén van, akkor a másiknak a kapcsolat megszakadásakor már nincs semmi keresnivalója.
Holott ez nem igaz. A Polgári törvénykönyv szerint ugyanis az élettársak együttélésük alatt a szerzésben való közreműködésük arányában szereznek közös tulajdont. Vagyis látható, hogy hiába nincs a felek között hatóság által elismert családi kötelék, a vagyoni következmények hasonlóak, ezért az életközösség megszűnése után még bonyolultabb vagyonmegosztási viták keletkeznek, mint a házasság előtt.
Ennek az az oka, hogy a feleknek bizonyítani kell azt, hogy ki mekkora jövedelemmel járult hozzá a közös élethez, valamint a közös beruházásokhoz, majd a bíróság ennek figyelembevételével állapítja meg, hogy kit mekkora rész illet a megmaradt vagyonból.
A következőket kell tehát bizonyítani egy élettársi vagyon megosztásakor: az élettársi kapcsolat fennállását (ezt a kapcsolat megromlása után általában tagadja a másik fél), a kapcsolat előtt külön-külön fennálló, és annak megszakadásakor meglevő közös vagyont, valamint azt, hogy melyik fél mivel járult hozzá a szerzéshez (mennyit keresett, milyen korábbi vagyonát használta fel). Ez a felek tipikusan nagyon rossz viszonya miatt különösen nehéz.
A törvény annyi segítséget nyújt a bizonyítási nehézségek leküzdésére, hogy ha a közreműködés aránya nem állapítható meg, azt azonos mértékűnek kell tekinteni, tehát ha végképp nem tudja egyik fél sem igazolni, hogy mennyit keresett, akkor azt vélelmezi a bíróság, hogy mindkét fél ugyanannyit.
Szerző: dr. Szőke Zsuzsanna
Van hova menned? (Szülőkhöz vissza?)
Van munkahelyed?
Ha van jövedelmed, és a szülőkhöz nem tudsz, nem akarsz visszamenni, akkor először (de nagyon gyorsan) keress egy elfogadható albit, és költözz el, ne várd meg, míg ténylegesen kirak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!