Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
A történetem a következő :13 év után elment a feleségem a 3 gyerekemmel egy másik hapsihoz, most válunk. Mit várhatok vagyon (ház, autók), gyerektartás, gyerekelhelyezés terén? Számít az hogy Ö hagyott el?
" A minimum alap jelenleg egy gyerekre 15 ezer/hó, ezen felül számít a férfi keresete"
Ez természetesen egyáltalán nem így van.
A gyermek tartásdíjáat az 1952. évi IV. törvény (lánykori nevén CSJT) szabályozza az alábbiakban:
69/A. §102 (1) A szülő a saját szükséges tartásának rovására is köteles megosztani kiskorú gyermekével azt, ami közös eltartásukra rendelkezésre áll. Ez a szabály nem irányadó, ha a gyermek tartása vagyonának jövedelméből kitelik, vagy a gyermeknek tartásra kötelezhető más egyenesági rokona van.
(2) A gyermeket gondozó szülő a tartást természetben, a különélő szülő elsősorban pénzben szolgáltatja (gyermektartásdíj).
69/B. §103 A gyermektartásdíjról a szülők megegyezésének hiányában a bíróság dönt.
69/C. §104 (1) A tartásdíj összegét gyermekenként általában a kötelezett átlagos jövedelmének 15-25%-ában kell megállapítani. A gyermektartásdíj meghatározásánál figyelemmel kell lenni:
a) a gyermek tényleges szükségleteire,
b) mindkét szülő jövedelmi és vagyoni viszonyaira,
c) a szülők háztartásában eltartott más - saját, illetőleg mostoha - gyermekekre,
d) a gyermek saját jövedelmére is.
(2) A kötelezettel szemben érvényesíthető összes tartási igény a jövedelme 50%-át nem haladhatja meg. Ha a szülők két vagy több gyermek tartására kötelesek, a tartásdíjat úgy kell megállapítani, hogy egyik gyermek se kerüljön a másiknál kedvezőtlenebb helyzetbe, különösen akkor, ha nem egy háztartásban nevelkednek.
(3) A tartásdíjat
a) százalékos arányban, vagy
b) határozott összegben, vagy
c) határozott összegben és bizonyos jövedelmek százalékában
kell meghatározni.
(4) A tartásdíj százalékos megállapítása esetében meg kell jelölni a tartásdíj alapösszegét is.
69/D. §105 (1) A tartásra kötelezett személy akkor is kötelezhető gyermektartásdíj fizetésére, ha a gyermek az ő háztartásában él ugyan, de tartásáról nem gondoskodik.
(2) Ha a gyermek szülei nem élnek együtt, az apa - amennyiben azt a társadalombiztosítás nem fedezi - köteles megtéríteni az anyának a szüléssel járó költségeket, valamint a külön jogszabályban meghatározott időre szükséges tartást. E követelések az anyát - amennyiben azt a társadalombiztosítás is megtérítené - akkor is megilletik, ha a gyermek halva született.
69/E. §106
Válásnál pedig a KÖZÖSEN szerzett javak (ház, autó, pénz, ingó és ingatlan vagyok) feleződnek, a különvagyon (öröklés, ajándékozás, házasság előtti vagyon) pedig marad.
Nem vitatkozásból, de én az indokolt szükségletről beszélek, amit ha törik ha szakad, mindenképp fizetni kell. A tartásdíjat pedig visszamenőleg 6 hónapra lehet igényelni.
A gyermektartásdíj összegének meghatározása történhet
- százalékos arányban vagy (a fent idézett törvény erre vonatkozik)
- határozott összegben vagy
- határozott összegben és bizonyos jövedelmek százalékában.
Ezen felül meg még ott van az indokolt költség (tartásdíjon felül, pl: tanulás, betegség, stb.). A tárgyalás ideje alatt pedig hoznak ideiglenes határozatot, ami szerint a végleges határozatig is fizetned kell az alapszükségletet.
Kedves Pasik!
én a másik oldalon állok, én harcolok a gyerektartásér... már évek óta, de nem sok sikerrel... hiába a jogban megfogalmazott kötelességek.. van akikre nem vonatkozik.
de nálunk apuka nem foglalkozik a gyerekkel.
csak ritkán olvasni olyat, hogy az apuka harcol a gyermekeiért. GRATULA! nektek
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!