Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Kötelezheti e a válás után az apa az anyát,hogy abban a városban maradjon lakni,ahol az apa lakik?
Családjogi Törvény (1952. évi IV. törvény)
72/B.§ (1) A különélő szülők a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésekben a gyermek elhelyezését követően - közös szülői felügyelet hiányában is - együttesen gyakorolják jogaikat, kivéve, ha a különélő szülő felügyeleti jogát a bíróság korlátozta, szüneteltette vagy megszüntette.
(2) A gyermek sorsát érintő lényeges kérdés: a kiskorú gyermek nevének meghatározása, illetve nevének megváltoztatása, tartózkodási helyének kijelölése, továbbá iskolájának, valamint életpályájának megválasztása.
149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet
a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról
27. §99 (1) A kapcsolattartás célja, hogy
a) a gyermek és a 28. § (1) bekezdése szerinti kapcsolattartásra jogosult személyek (a továbbiakban: kapcsolattartásra jogosult) közötti családi kapcsolatot fenntartsa.
(7) A gyermek elvitelével felmerülő költségek a kapcsolattartásra jogosultat terhelik.
Nem kötheti ki a bíró, hogy hol élj. De azt kikötheti, hogy osszátok meg az utiköltseget.
Én most ki nem keresem, téged érdekel keresd ki te, vagy az ügyvéded, de az új Ptk rendelkezik erről. Pont azért vették bele, hogy ne az legyen, hogy anya kib_szásból elköltözik az ország másik végébe, apa meg nem tudja így látni a gyerekeit, mert nem tudja fizetni az utiköltseget.
Index cikk: „Már nem a különélő szülőnek, jellemzően az apának kell fizetnie egyedül a kapcsolattartással járó útiköltséget. A gyerek elvitelével összefüggő költségeket eddig csak a kapcsolattartásra jogosult, különélő szülő volt köteles viselni. Ez sokszor méltánytalanságot eredményezett reá nézve. Ha a válás után a gyereket nevelő szülő az ország másik végébe, vagy netán egy másik országba költözött, akkor a kapcsolattartásra jogosult szülő olyan helyzetbe kerülhetett, hogy önhibáján kívül, esetleg anyagiak hiányában nem tudott elmenni a gyerekért. Olyan is előfordul, hogy a gyereket nevelő szülő szándékosan költözik pl. a negyedik megyébe, hogy meghiúsítsa vagy korlátozza a kapcsolattartást. A bíróság most már dönthet úgy, hogy megosztja a szülők között a gyerek elvitelével kapcsolatos költségeket. Ez történhet úgy, és talán ez a legpraktikusabb, hogy a különélő szülő elmegy a gyerekért a gyereket nevelő szülőhöz, a gyereket nevelő szülő pedig hazaviszi a gyereket a kapcsolattartás végeztével. Ezáltal megoszlanak közöttük a költségek.”
4:180. § (3) A gyermek elvitelével felmerülő kiadások – ha a bíróság vagy a gyámhatóság eltérően nem rendelkezik – a kapcsolattartásra jogosultat terhelik.
A gyermek elvitelével felmerülő kiadások
Rögzíti az új szabályozás, hogy a gyermek elvitelével felmerülő kiadások a kapcsolattartásra jogosultat terhelik – ezt tartalmazta a Gyer. 27. § (7) bekezdése is -, azonban a bíróság vagy a gyámhatóság számára felhatalmazást ad arra, hogy ettől eltérően is rendelkezhet. Ezzel lehetőséget teremt arra, hogy a kapcsolattartásra jogosult szülő kérelmezhesse a kapcsolattartásról döntést hozó bíróság vagy gyámhatóság mérlegelését a gyermek elvitelével kapcsolatos kiadások megosztására vonatkozóan. A mérlegelés szempontja lehet a kapcsolattartásra jogosult és kötelezett szülő eltérő jövedelmi helyzete és az a körülmény, ha a gyermeket nevelő szülő nagyobb távolságra költözött korábbi lakóhelyüktől, lényegesen nehezebb helyzetbe hozva a kapcsolattartásra jogosult szülőt.
„E bekezdés a gyermek elvitelével kapcsolatos kiadások viselését – főszabály szerint – a kapcsolattartásra jogosult kötelezettségévé teszi, de ettől a bíróság, illetve a gyámhatóság a felek anyagi helyzetére, a lakóhelyük közötti távolságra és egyéb körülményekre tekintettel, a kapcsolattartást szabályozó határozatában eltérhet. Azokat a kiadások azonban, amelyeket a gyermeket gondozó szülő felróható magatartásával (a kapcsolattartás akadályozásával, meghiúsításával) okoz (például felesleges utazás költségei), ez a szülő a 4:183. §-a alapján köteles viselni, illetve megtéríteni.” (2009-es Ptk. indokolás)
„A 180.§ (3) bekezdése értelmében a gyermek elvitelével felmerülő kiadások – ha a bíróság, vagy a gyámhatóság eltérően nem rendelkezik – a kapcsolattartásra jogosultat terhelik. E bekezdés a Gyer. azon szabályát, mely szerint a gyermek elvitelével felmerülő költségek a kapcsolattartásra jogosultat terhelik, differenciált tartalommal veszi át. A kormányrendelet kogens szabályával szemben a CSJK. lehetőséget biztosít a bíróságnak és a gyámhatóságnak is, hogy indokolt esetben a szülői felügyeleti jogot gyakorló szülőt kötelezze a gyermek elvitelével, utazásával kapcsolatos költségek viselésére, vagy a kiadásokat megoszthassa a szülők között. Ezt indokolttá teszi, ha a kapcsolattartásra feljogosított szülő az ország másik részén munkanélküli, míg a gondozó szülő kiemelkedően jó anyagi körülmények között, esetleg külföldön él. Ugyanis alapvető gyermeki érdek, hogy a kapcsolattartás megvalósulhasson, ezért kivételes esetekben a gondozó szülő is köteles ehhez ilyen módon hozzájárulni.” [link]
Lelepett egy 10 evvel fiatalabb novel? Eltiltanam a gyereket, ilyen apa nem kell.
Remelem kiforgattad mindenebol!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!