Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Sokan tanácsolták, hogy akinek komoly társkeresési/párkapcsolati gondjai vannak az menjen pszichológushoz. De az ilyen pszichológusok ingyenesek?
Nekem pl komoly társkeresési problémáim vannak. Sokan tanácsolták, hogy forduljak pszichológushoz.
De sajnos nem igazán van sok pénzem.
Az ilyen pszichológusok ingyenesek vagy kell fizetni értük?
Hát figyi 8-as, én a 9-es vagyok. Lehet, hogy tud neki segíteni pszichológus. vagy nem. lehet, csak a pénzét dobja ki, elmegy 50ezer forintja néhány alkalomra és nem jutnak előbbre. gondolom, te nem szívesen dobálsz ki az ablakon 50ezer forintokat vagy mégtöbbet csak úgy, csak mert a másik hú de sokat költött erre-arra, és neki az kell.
De az is lehet, segíteni fog neki a pszcihológus pont. Nem tudni előre. Ez zsákbamacska. Csak ezt előre nem szeretik elmondani.
Ez arról szól, hogy kiadsz tízezreket, százezreket, és cserébe vagy kapsz valamit, vagy nem.
Nagyon túl van értékelve a pszichológus, de ő sem varázsló. Más is képes objektíven látni téged és így tanácsokat adni, mit kellene csinálnod. Sőt te is megtanulhatod felülvizsgálni magad. Ha valami olyan akadály van, amit nem tudsz legyőzni, hogy tovább lépj, arra lenne a pszichológus. De ebben általáan nem tudnak segíteni. Objektíven megnézik és kiértékelik a helyzeted, és olykor hasznos, valamikor nem mond újat. Igazán kérdéses, ezen kívül tudnak-e valami pluszt hozzáadni, főleg aki kognitív módszerrel dolgozik.
#11: Látom, halvány gőzöd nincs a pszichoterápiáról. A pszichológus szinte soha nem ad tanácsokat, nem ez a dolga. A pszichológus (ha jó szakember) egészen különleges szerepet játszik a kliens életében, amit más ember szinte biztos, hogy nem tud és nem is kész eljátszani:
1. A pszichológus segíti a klienst, hogy veszélyérzet nélkül őszintébb lehessen hozzá, mint bárki máshoz, sőt még annál is jobban, mint önmagához. Az emberek általában még a legközelebbi barátjukhoz is félnek őszintének lenni, vagy legalábbis megszűrik a mondanivalót, mert félnek a negatív megítéléstől, a kinevetéstől, az elutasítástól. Ha belegondolsz, nem hinném, hogy a legtitkosabb vágyaidat, gondolataidat mind el mernéd mondani egy barátodnak. A pszichológus akkor sem fordul el a pácienstől, ha abszurd, irracionális vagy rémisztő gondolatokat, érzéseket árul el. Ilyet egyetlen baráti kapcsolat sem tud garantálni. (Tőlem is fordult már el barátom, mert túl őszinte voltam hozzá.)
2. A pszichológus végtelenül türelmes. Ha huszonnegyedszerre mondod el ugyanazt más szavakkal,akkor is végighallgat. Nem fog sürgetni, leállítani, türelmetlenül a szavadba vágni, mint egy barát.
3. A pszichológus az adott idő alatt száz százalékban a kliensre koncentrál. Nem szólal meg a telefon, nincsenek elterelő ingerek, s nem kell arra sem gondolnod, hogy terhére lehetsz, mint egy barát esetében.
4. A barát, rokon vagy ismerős sok lelki problémában legalább közvetve maga is érintett, így szó sem lehet részükről objektivitásról a felvázolt helyzetekben.
5. A pszichológus (nem mellesleg) a fejében számos elmélettel rendelkezik a lélek működésének mechanizmusairól. Ezek, és a gyakorlata révén felhalmozott intuíciója és empátiája révén jóval nagyobb eséllyel látja át a problémák lehetséges gyökereit, mint egy közember.
Egyszóval aki azt állítja, hogy a pszichológust mással (baráttal, könyvekkel) pótolni lehet, súlyosan téved.
Természetesen mint minden szakmában, itt is vannak tehetségtelen szakemberek. De az is igaz, hogy vannak lelkibetegségek, problémák, amelyek terápiával 80%-os eséllyel meggyógyíthatók, helyrehozhatók. Vannak, amelyek csak 50%-os eséllyel, vannak pedig, amelyeknél a teljes gyógyulás szinte reménytelen. De igazából hasonló a helyzet a hétköznapi orvostudományban is: az orvosok sem tudnak minden beteget teljesen meggyógyítani, sokszor legfeljebb az életminőség javulása érhető el, mondjuk egy stroke után. A rákos betegeknek is nagyjából csak a felét tudják meggyógyítani, s vannak olyan típusú rákos daganatok, amelyeknél az 1 éven túli túlélés esélye 2%. Miért várnánk tehát el, hogy a lelki problémák kivétel nélkül helyrehozhatók, gyógyíthatók legyenek? S akkor arról még nem is beszéltünk, hogy néha az orvosok is tévednek.
Egyébként az, hogy valaki 5-10 alkalommal, azaz 50-100 ezer forinttal megússza a pszichoterápiát, inkább ritka. Inkább fél év az átlagos terápia-hossz. Ha komoly vagy nehezen kezelhető a probléma, akár 1-4 évig, vagy még tovább is húzódhat egy terápia. Hetekénti találkozással évenként félmillióval kell számolni, így gyakran 1 millió forint fölé rúg egy-egy terápia összköltsége.
Azt erősen vitatnám, hogy 10 ezer forint irreális egy óráért. A múltkor voltam magánorvosi rendelésen, s egy 10 perces vizsgálatért elkértek 5000 forintot, s ez még olcsónak számított. Időarányosan ez háromszoros ár egy pszichológuséhoz képest. Persze igaz, hogy a pszichológusnak nincs asszisztense, meg nem kell műszerekre és más eszközökre költenie, így költségei kisebbek, de nem óránként 20 ezerrel, az biztos. Alapvetően a piac alakítja ki az árakat: ha nem volna a pszichológusoknak óránként 10 ezerért is betöltve a magánpraxis-naptárjuk, biztos lejjebb vinnék az árakat, hiszen a terembérletet akkor is meg kell fizetni, ha nincs páciens. Az igazság az, hogy van elegendő kereslet ennyiért is erre a szolgáltatásra, emiatt kerül ennyibe. Pontosan ugyanúgy működik ez, mint bármely szolgáltatásnál: a vízvezetékszerelők, szobafestők, asztalosok árait is elsősorban a fizetőképes kereslet határozza meg.
#16: Sajnos ez a jelenlegi társadalmi berendezkedésünk része (sokak szemében igazságtalansága), hogy akinek több pénze van, az több életminőség-javító szolgáltatáshoz juthat. Nemcsak pszichológushoz járhat, hanem elmehet hosszú, pihentető nyaralásokra, eljárhat masszőrhöz, egészségesebb ételeket ehet, többet járhat színházba, egészségesebb és kényelmesebb ruhákat viselhet, stb.
De a pszichológus az életminőség-javításon felül anyagi befektetésnek is felfogható: ha lelkileg erősödsz, akkor a munkádban is sikeresebb lehetsz, ennek pedig idővel anyagi hozadéka is lehet, például azáltal, hogy magasabb pozícióba kerülsz. Ha valaki mondjuk kifizet egymilliót egy terápiára, s ennek áttételes következményeként két évvel hamarabb jut egy havi 50 ezer forinttal többet fizető pozícióba, már visszajött a pénz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!