Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Ha két nárcisztikus tulajdonságokkal bíró ember kerül össze egy kapcsolatban, akkor van-e valami, ami jellemzően utal rá vagy eldönti, hogy az egyik ténylegesen az-e?
Aki klinikai eset az abban nyilvánul meg, hogy ha akarna sem tudna megváltozni az egész szemelyiségszerkezete arra van felépülve, hogy mások elnyomásával szerez csak önbizalmat, mert amugy meg nincs neki.
Lételeme a másik beszabalyozása vagy elnyomása, hatalmaskodás felette, esetleg a másik terrorban tartása is. Enélkul kicsúszik a lába alól a talaj elveszettnek érezné magát, ha nem irányít.
Belátásuk nincs a terrort vagy egyebeket teljesen jogosnak tartják,(mint a szülők az atyai pofont is jogosnak tartják), bocsánatot maximum is csak látszólag kérnek, de folyamatosan az áldozathibaztatás megy. Szerintuk az áldozat nem viselkedik, ő provokálja ki, az áldozat a rossz a gonosz a hibás, az inkorrekt, MEGÉRDEMLI a büntetést "nevelést".
Általában eléggé bosszúállók is VÉLT sérelmek miatt is amiket kreálnak magukban. Hajlamosak kicsavarni a másik szavait is hogy hibaztatható legyen.
Nem élnek a reálban sajnos. Soha nem is fognak ebben az életükben. Van egy sajátos igazságérzetük és azt követik csak.
Ezzep szemben a nem klinikai esetekben van önvád meg akarnak változni esetleg kezelésre járnak stb.
Ez azért is ritka mert egy az egyben önellentmondás.
Valaki vagy (lelki vagy fizikai)elnyomó nárci bántalmazó, vagy nem.
Olyan, hogy haragszom de én nem akarok haragudni, azaz bántok valakit mert MEGERDEMLI mert szemet aljas gyökér, DE nem akarom bántani és ezért kezelésre járok, hát ez ritka. A saját igazságérzetével szembe menni. Vagy alapvetoen nem nárci az ilyen, csak nem tud viselkedni.
Az ilyenek nem klinikai esetek.
Szerintem klinikai esetben egyáltalán nincs önreflexió. Nem képes észrevenni hogy viselkedik, hogy mi célja van vele stb. Ha ilyennel próbálkozol, akkor védekező mechanizmusok hada zúdul rád.
Egy példa:
Míg ha vkinek mondod, hogy figyu, nem lehet, hogy most egy kicsit önző voltál, kicsit magába néz, elgondolkodik rajta, es ha nem is rögtön, de valamennyi idő elteltével képes beismerni, hogy na jó talán egy kicsit...
Klinikai esetben meg se vizsgálja, hogy önző volt-e, el se gondolkodik ezen, mert alap, hogy ő nem lehet önző. De ha esetleg az is, az neki "jár", hogy az lehessen.
Valami ilyesmit gondolok, de ez egy skála nem igazán lehet hatart húzni. Plusz, szakember tudja megállapítani...
Az "önjelöltek" véleménye legalább olyan fontos lehet, mert hallhattak erről, vagy megtapasztalhatták.
Két kérdés:
1) Lehetnek ezek a jellemzők "beszabályozás, elnyomás, hatalmaskodás" szülőktől átvett rossz párkapcsolati minták is, vagy tutira személyiségdefekt akkor is, ha a változtatás igénye megvan?
2) Az létezhet-e, hogy ez a fajta személyiségzavar nincs jelen a kezdetektől, később alakul ki a rossz minőségű párkapcsolat hatására? Úgy értve, hogy ha mindketten hordoznak ilyen tulajdonságokat, idővel kiválthatják-e egymásból a súlyos formáját a nárcizmusnak? Vagy ez nem ilyen jellegű dolog és valaki vagy az, vagy nem az?
A valtoztatás igénye is a a klinikai narciknál kizárólag csak manipulácio. (Az áldozat elhallgattása megnyugtatása kapcsolathosszabbítás)Ha pszichologushoz is járna még az ő szavait is önigazolásra használná fel, kicsavarná további áldozathibáztatáshoz. Ők mást máshogyan másképpem hallanak látnak mint a nem nárcik. Egy pszichologus szavait is átkonvertálják a saját gondolkodásukra.
A felépült szem.szerkezetet meg nem is lehet lebontani javarészt tünetileg kezelhetők csak, pl bírja ki azt, hogy nem ver meg.önkontroll tanulás miegyebek.
(Nezz egy normalis embert. Még ő sem értené meg azt hogy ha őt verik át csalják meg miert neki kéne kezelésre járnia? A nárci onbi.hiánybol gyakorta feltételezi a párjárol azt hogy őt csalják. Az áldozat a sunyi inkorrekt minden ami csak lehet. Akkor miert neki kéne változnia?)
Azaz eleve azt is tudni kéne ha vki változni akar manipulácio e vagy tényleg van benne vmi önvád is.
Valamint az is problema hogy eleve a viselkedésuket jogosnak tartják. A megvaltozást foleg a párja igényli csak. Azaz a párjáért kéne hogy változtasson, azért aki szerinte őt csalja. Hany ember akarna megvaltozni sunyi átverős kam emberekért??
Plusz empátia. Még normális embereknek is nehéz ha őt teszem azt csalják, a megcsaló felé bárminemű sajnálatot empátiát érezni nemhogy egy nárcinak akiben szinte csak szocializasios eredmény manipuláciohoz az empátia, azaz annak kifejezése emoatia mutatás az tanult felvett felszin álarc csak. Mert bennük alig van Valódi empátia a normálisakhoz képest.
2)
Szerintem fokizatosan épul erre fel a személyiség.
Kezdetben pl bántalmazo szulők vagy nem bántalmazok de volt egy két pofon pl vagy a szeretetért kuzdenie kellett vagy bármi, ebbol mégcsak az a mag alakul csak ki, hogy a szülő erősebb, a szeretetért figyelemért manipulácio küzdes kell.
Fokizatosan tanulják meg azt hogy pl fenyítéssel terrorral elérhető tisztelet megbecsülés.
De folyamatosan bennük van hogy küzdelem manipulacuo nélkul nekik nem is jár a szeretet! De el is utasitják azaz szerelmes maszlagokra szeretetre olelő karotol nem fogják magukat valoban szeretve érezni. De attol ha egy pofon után kitart a nője, vagy egy elnyomott roncsolt ember mellettuk marad, és az be van hódolva akkor érzik magukat csak biztonságban egy kapcsolatban.
A magra épül rá újabb és újább további önigazolások által az egész személyisegszerkezet egész komplexuma.
Az önelfogadás után már önazonosság lép életbe. Ez meg önvédelem. Képtelenség önmagunkkal haragban élni.
Nem a másik nem az áldozat váltja belőle ki.
Hanem én ugy látom a birtoklással kezdodik az elnyomás.
Eleinte udvarlás manipulácio megy. Aztán egy pontom meggyőződik arrol hogy a nő mennyire szerelmes akarna e gyereket tole vagy hozzá menne e, vagy egy két "bekóstolásra" elhagyja e vagy csak veszekszik egyet.(szerelmes nő már nemigen fog lelépni)
Ha biztosnak érzi már a nőt akkor vezeti be fokozatosan az elnyomást, degradálást, bantalmazást hogy irányítás befolyás alatt tarthassa, és ez egyte sűrűsödik azaz a manipuláviós udvarlási kibékítési szakaszai egyre rövidülni fognak és az elnyomás lesz az állandó.
Aki VALÓBAN önvádol kezeltet változni akar, az nagyvalószuleg nem nárci, mert egy nárci nem akar olyanért változni aki őt SZERINTE csalja vagy csalni akarja.(ömbizalomhiany feltekenységbol gyakorta hiszik ezt) És nem önmagát nézi le soha.
Empatiája sincs szinte, maximum megtartás miatt manipuláciobol akarna önkontrollálni vagy hogy ne ültessék le.
De ha még vki talán gyerek tini az a szemelyiség mag még talán talán kezelhető. De az sem könnyű mert az emberi agy alapvetően önigazolásokag gyárt. "Olyan a világ mint anya" ez csecsemő gondolkodás. Ha anya tele van szeretettel szerinte a világ is tele van szeretettel es ő szerethető. Ha ez nincs így anya figyelméért kuzdeni kell akkor a világ figyelméért küzdeni kell.
Ez tudatalatti.
(Bántalmazott gyerekek felnőve sokesetben védik a szüleiket hogy ők jó szülők voltak, megérdemelték a pofont akkor.)
De ne húzzuk rá mindenkire hogy narci aki elnyomó es ebből van csak önbizalma.
Szerintem amugy tesztelhető is lenne mert van kulonbség a narcik es a normálisak gondolkodásában nagyon sok teruleten.
Pl a nárcik hajlamosak azt mondani ha megeroszakolnak egy nőt a nő tehet róla. Ezt soha az életben ki nem lehet verni a fejükböl.
Kész tesztet lehetne csinálni hozzájuk felmérni.
Persze amugy át lehet venni viselkedésmintakat is a szülőktől!
Egy szemelyiseg meghatarozásánál viszont nem egy hanem nagyon sok dolgot össze kéne szedni. Egy egy kiemelt jellemvonással nem sokra megyunk.
7/8" idézlek: Szerintem amugy tesztelhető is lenne mert van kulonbség a narcik es a normálisak gondolkodásában nagyon sok teruleten." Hétköznapi példákkal is tudsz segíteni esetleg?
Kérdésem még, hogy vannak-e olyan jellemző tulajdonságok / jellemvonások, amelyek ha jelen vannak egy emberben, akkor biztosan nem lehet nárcisztikus?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!