Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Az igaz, hogy a kiszervezett esküvők (amik nem hivatalban vannak) azok csak "kamu esküvők"?
Létezik "kamuesküvő", mikor a szertartásvezető (aki nem egyenlő az anyakönyvvezetővel és nem hivatalos személy) vezetésével tulajdonképpen eljátsszák az esküvőt. Ezt általában olyankor szokták megejteni, hogyha valami miatt (gyerek, hitel, akármi) fontos a párnak, hogy meglegyen a papír, emiatt bemennek ketten és összeházasodnak két tanúval - később viszont mégis szeretnének "igazi" esküvőt meg lagzit, hogy ünnepelhessen a család. Nyilván másodjára nem házasodhatnak, erre jó az általad leírt "kamuesküvő". Ugyanez az eljárás akkor is, ha az 5-10-50 éves évfordulón újra esküt szeretnének tenni.
Persze, ahogy valaki már fentebb írta, ezt megtehetik úgy is, hogy templomi esküvőt tartanak a lagzi mellé, de ha valaki nem vallásos, nem akar templomit vagy bármi egyéb, akkor ez egy létező alternatíva.
A rokonodnak valószínűleg olyan oka volt a korábbi házasságra, amit cikinek érzett, és ez a "kis" hazugság segített megkerülni a kéretlen kérdéseket.
(Egyébként nem minden anyakönyvvezető vállalja a kihelyezett esketést, leterheltségtől függ.)
De hazudott! Ez egyértelmű...
Szép is lenne, ha kizárólag a hivatalban lehetne házasodni.
"De hazudott! Ez egyértelmű...
Szép is lenne, ha kizárólag a hivatalban lehetne házasodni."
Pedig nincs rá garancia, hogy bárhol lehet házasodni.
"A házasságkötés nyilvánosan, két tanú jelenlétében történik, az önkormányzat hivatalos helyiségében, hivatali időben. A házasulandók kérelmére azonban más helyszínen és hivatali időn kívül is megtartható az esküvő, erről a házasságkötés helye szerinti jegyző, a szándék bejelentésétől számított 8 napon belül hoz döntést. Ebben a esetben a házasulandóknak kell gondoskodniuk a házasságkötés méltó keretéről, az anyakönyvvezetőnek a házasságkötés helyszínére és a hivatali helységbe való utaztatásáról, a tanúk, szükség esetén tolmács jelenlétéről, valamint a hivatali helyiségen kívüli helyszínen történő lebonyolítást lehetetlenné tevő körülmények bekövetkezte esetére a házasságkötésre alkalmas helyiséget is meg kell jelölniük. (Pl. ha a házasságkötést szabad ég alatt kívánják lebonyolítani, de az időjárás ezt megakadályozza.)"
Magyarán jogodban áll kérvényezni, a jegyzőnek meg jogában a kérelmedet elutasítani.
Egyházit (katolikusat) meg érvényesen nem is lehet külső helyszínen megtartani, szintén elsősorban az anyakönyvezési probléma miatt.
én sem gondolom, nem lenne semmi értelme ilyesmiről hazudni.
lehet valami ilyesmi volt itt is, de tényleg már vagy 10-12 éve lehetett, simán megeshetett, hogy félreértettem valamit :)
A helyzet a következő:
1., a polgári szertartást megtarthatják külső helyszínen, az anyakönyvvezető jelenlétében, de csak azon anyakönyvvezető előtt, akinek az anyakönyvi hivatalához az adott külső helyszín illetékességi területként tartozik. (Illetékességi területen kívül nem vállalhat ilyet anyakönyvvezető, mert az a házasságkötés érvénytelen. Ha előtte bementek a házasulók és tanúik, egybehangzóan kinyilvánították házasulási szándékukat és mindannyian alá is írták a házassági lapot, akkor a második alkalommal már nem házasságot kötöttek anyakönyvvezető előtt, hanem házasságmegerősítő szertartást tartottak szertartásvezető előtt, aki történetesen talán ugyanaz a személy, mint aki más illetékességi területen anyakönyvvezetőként ezt hivatalosan is levezette. - Nagyon sok anyakönyvvezető az országban egyben szertartásvezető is egyéni vállalkozóként.)
2., valóban nincs kivitt "anyakönyv", mert 2014. július 1-től már elektronikusan vezetik az anyakönyvi nyilvántartást (EAK rendszer a születések, házasságkötések és halálozások nyilvántartására), így amikor külső helyszínen tartják meg az anyakönyvvezető előtt a házasságkötést, olyankor nem anyakönyvet írnak alá öten (házaspár, tanúk és anyakönyvvezető), hanem az úgynevezett házassági lapot, ami az EAK rendszerből került előzetesen kinyomtatásra...
3., az anyakönyvvezető csak saját illetékességi területen intézkedik, csak a jegyző engedélyével lehet munkaidőn kívül, vagy külső helyszínen házasságot kötni anyakönyvvezető előtt. Nem történhet ez szilveszterkor vagy újévkor, nemzeti/állami ünnepek napján, vagy köztisztviselők napján, illetve a jegyzők saját területükön eldönthetik, hogy hova lehet kimenni külső helyszínre, és hová nem, s ennek mik a feltételei.
4., az anyakönyvvezetők nem mindegyike retorikai tehetség, és még ha az is, nem tud napi féltucatnyi-tucatnyi esketést úgy megtartani, hogy az személyre szóló legyen, ne hemzsegjen közhelyektől és érzelgős szófordulatoktól. Nem azért, mert nem tudna ezeken túllépni, hanem mert ennyi ideje az adminisztrációs munka és a sok rá háruló esketés miatt.
5., azért, hogy a házasulók ott és akkor mondhassák ki szeretteik előtt az igent, ahol és amikor szeretnék, és úgy, ahogyan szeretnék, gyakran veszik igénybe szertartásvezetők szolgáltatását: előtte valamikor bemennek az általuk választott anyakönyvi hivatalba, bejelentik a szándékukat, majd legalább harminc nappal később tanúikkal visszamennek és kinyilatkoztatják a szándékukat, tanúikkal együtt aláírják a házassági lapot. Ekkor már házastársak, de a családtagok és barátok előtt később, egy szertartásvezető előtt mondják ki az igent. (Ez nem "kamu" esküvő, hanem a házasságkötésnek a szeretteik és meghívottaik előtti megerősítése.) Dönthetnek úgy, hogy klasszikus polgári szertartást kérnek, hogy a meghívottak ne tudják, hogy nem itt történik a házasságkötés, ilyenkor a szertartás menete majdnem olyan, mintha anyakönyvvezető előtt történne. De dönthetnek úgy is, hogy valami sajátos, egyéni esküvőt szeretnének a barátokkal, és különböző tematika szerint játszódhat le - ezt szeretik könyv-, vagy filmfanok, larposok, cosplayesek, hagyományörzők, vagy "fantáziadús civilek"...
Szertartásvezetővel egyéni, személyre szabott lesz a beszéd, megbeszélés szerint tudják kiválasztani a szertartást színesítő elemeket (homoköntés, bor ceremónia, lakat ceremónia, stb.), maguk választják a szertartás alatt megszólaló zenéket, döntik el a bevonulás rendjétől a pezsgős koccintás mikéntjéig a teljes ceremónia rendjét... ...és tarthatják ott és akkor, amikor kívánják.
6., egyházi (katolikus) házasságkötés is történhet külső helyszínen, csak a kihirdetésnek kell szabályosan megtörténnie, és nem lehet titkos a helyszín (mint pl. ahogyan a templom ajtaja sem lehet kulcsrazárva a szertartás alatt...)
A válaszom tehát, hogy az ismerős nem hazudott szerintem, csak tévesen általánosított.
Anyakönyvvezető tarthat ceremóniát a házasságkötő teremben munkaidőben, vagy munkaidőn kívül jegyzői engedéllyel (ennek általában külön díja van), vagy külső helyszínen jegyzői engedéllyel (ennek általában külön magasabb díja van), de csak illetékességi területén.
Amennyiben olyan helyszínen tartanák meg, ami nem tartozik valamely anyakönyvi hivatal illetékességi területéhez, vagy a jegyző nem engedélyez külső helyszíni esküvőt, vagy olyan napon tartanák, amikor ez tilalom alá esik, vagy a házasulók garanciát szeretnének arra, hogy profi levezetése lesz a ceremóniának, akkor bemehetnek a hivatalba, megköthetik ingyenesen az ún. "kéttanús" házasságot, majd szertartásvezetőt felkérve (külön díjazással) igénybe veszik annak szolgálatait, de ismétlem: ez sem "kamu" esküvő, hanem a fogadalomnak a saját igényeikhez igazított formában, a maguk által választott időben és helyszínen, meghívottaik jelenlétében való megerősítése.
Remélem, sikerült összefoglalnom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!