Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Templomi esküvőt szeretnénk párommal. Melyik vallási irányzathoz mi szükséges hozzá?
Református esküvőnél elég, ha az egyik fél ref, és KONFIRMÁLT is. A konfirmáció az, ami a katolikusoknál a bérmálkozás. Azonban a másik fél sem lehet felekezeten kívüli. Ebben az esetben az esküvő lehet simán ref. szertartású vagy ökumenikus.
A katolikusok sok helyen szigorúbbak, és sokszor kérik, hogy mindkét fél kat. legyen (keresztelővel, elsőáldozással, bérmálkozással). Ezt felnőttként is el lehet egyébként intézni, csakúgy, mint reformátusoknál a konfirmációt. Ha az egyik fél nem kat. akkor gyakran alá kell írnia, hogy a házasságból született gyermekek viszont tutira katolikusok lesznek.
Egyébként meg az a biztos, ha eldöntitek, hogy kat, ref, vagy ökumenikus esküvőt akartok, és megkeresitek az illetékes lelkészt vagy papot, aki pontosan elmondja, mi a teendőtök. Sokan eltántorodnak az egyházi esküvőtől, amikor megtudják, hogy konfirmálni ill. bérmálkozni kell hozzá, szóval előre döntsétek el, fontos-e nektek ez az áldás, vagy annyira nem, hogy úgymond "áldozatot" hozzatok érte.
Sok boldogságot!
Református esküvőhöz elég, ha meg van mindkét fél kersztelve.
Katolikusnál a szentségek felvétele, vagy jegyesoktatás.
nálunk is ez a felállás volt. azt ajánlanám, hogy ha nem vagytok túlzottan vallásosak (leírásból úgy tűnik), akkor református esküvőtök legyen. Minden szempontból egyszerűbb lesz és számotokra is "befogadhatóbb" lesz a szertartás. a görög katolikusok még a rómaiaknál is szigorúbban vesznek mindent, szinte biztos, hogy kéne elsőáldoznod, nyilatkozni, hogy a gyerekek is görög katolikusnak lesznek keresztelve... stb., stb.
nálunk a lelkész még egy keresztelési emléklapot sem kért, bemondásos alapon ment. de ha épp tőletek másik helyen kérni fognak, a konfirmálás/elsőáldozás már nem lesz követelmény.
nekünk járnunk kellett jegyesoktatásra, ami csak nevében jegyesoktatás. tulajdonképpen beszélgetések voltak a lakésszel: a bibliáról, rólunk. egyáltalán nem olyan volt, mint egy tanórai felelet.
Én római kat. vagyok, elsőáldoztam, de nem tudom bizonyítani, nincs róla papírom, vagyis olyan, mintha meg sem történt volna, és nem bérmálkoztam, a férjem pedig nincs megkeresztelve. Jegyesoktatásra jártunk, és simán összeadtak minket. A pap (aki egyébként nagyon jó fej volt, meg is lepődtem) elmondta, hogy az egyházjog szerint elég, ha az egyik fél meg van keresztelve, az ő jogán a párja is esküdhet. Más kérdés, hogy a papok sokszor túlértékelik a hatákörüket, és feltételeket szabnak.
Azt is elmondta, hogy az egyházjog szerint a tanúknak nem kell keresztlevél, vagyis nem kell megkeresztelve lenniük, elég, ha 18 éven felüli cselekvőképes személyek. Ezzen képest, mikor tanú voltam a húgom esküvőjén, fél évnél nem régebbi keresztlevelet kértek tőlem. A jó fej pap az is mondta, hogy amikor tőle kérnek hasonló célból keresztlevelet, mindig kiadja, és ír hozzá egy levelet az ezt kérő papnak, hogy tájékoztatja, hogy ez nem szükséges a tanúskodáshoz. :)
*A katolikus szentségek: keresztség, bérmálás, oltáriszentség.
Házasság szentsége.
Betegek kenete.
Összesen 7 szentség van. De nem találom a többit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!