Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Házasságkötés megismétlése szertartásvezetővel lehetséges?
Gyors ügyintézések miatt nemrégiben házasságot kötöttünk két tanúval egy hétköznapi napon. Viszont szeretnénk rokonokkal, barátokkal is megünnepelni majd jövőre a házasságkötésünket, de az, hogy csak szervezünk egy bulit vacsorával, azt úgy snassznak tartjuk. Előtte legyen valami kis "egybekeléses meghitt ceremónia". Mivel templomi esküvőnk nem lehet, így szertartásvezetőre gondoltunk.
Meg lehet oldani szertartásvezetővel azt, hogy olyan legyen akár szabadtéren az esküvő, mintha igazi lenne? Gyűrűhúzással, mindennel? Szóval nem ilyen fogadalom megújításra gondolok, hanem rendesen a szertartás "újrajátszása"?
Volt már valaki ilyen esküvőn? Csinált már valaki ilyet? Előre is köszönöm a választ!
Attól lesz igazi egy egyházi, hogy az egyház szabályai szerint történik, és arra jogosult lelkész/pap/diakónus kéri Isten áldását a párra, vagy áldja meg őket. Az egyház tekinti igazinak.
A szertartásvezetőt pedig senki.
"Továbbra is nagyon érdekelne, hogy el tudod-e magyarázni, hogy mitől lesz igazi egy egyházi keretek között kötött házasság és mitől cirkusz és bohóckodás egy szertartásvezető előtt kötött megerősítőeskü?"
Azért van pár különbség.
Egyrészt az egyházi házasságkötésnek a szertartása úgy több száz éve óta ugyanaz, nem lehet megrendelni bármit, amit a szertartásveetővel igen.
Másrészt az egyházi házasságot az egyházi jog szabályozza, ami mellesleg szintén régebbi, mint a polgárjog. Emiatt nem köthet bárki egyházi házasságot. Lásd a kérdező is azt írja, hogy nem. Míg szertartásvezetőt bárki rendelhet.
Harmadrészt: ez a magyar jog sajátja, hogy nem fogadja el hivatalosnak az egyházit. Más országokban az állam a polgárival egyenértékűnek fogadja el az egyházi házasságkötést is. Olyan "elmaradott" országokra gondolok, mint az Egyesült Királyság, Olaszország, USA, de Szlovákia is.
#21: Semmit sem számító kamuszertartásnál én azt hittem az egyháziról beszélsz. Bocs! Szép dolog hinni valamiben, de jogilag pont ugyanannyira érvényes, vagy számít a szertartásvezető előtt tett megerősítőeskü, mint amennyire a templomban kötött. Ha az érv, hogy az egyház igazinak tekinti, akkor érv az is, hogy a szertartásvezető annak tekinti. Vicces egyébként látni, hogy egyházi alatt csak a katolikust értitek, pedig egyáltalán nem biztos, hogy valaki aki egyházi házasságot köt, azt katolikus felekezet hite és szabályai szerint teszi, sőt vannak vallások amiknek amúgy nincs egyháza kis hazánkban, mégis tudsz a megfelelő személy előtt házasságot kötni a hited szerint.
#23: Kezdj el utánanézni az egyházjogban, hogy hányszor és hogyan változtak az egyház házasságkötésekkel és úgy általában véve a házassággal kapcsolatos szabályai az évek alatt, meg fogsz lepődni. Az olyan elmaradott országokban mint az USA, egyébként kb. bárki eskethet, egy gyors online tanfolyamot követően (bár ez szerintem ott államfüggő), szóval ott pont, hogy nem csak elfogadott a szertartásvezetők létezése, de jogilag is támogatott. Mesélsz még? :)
Teljesen ateista vagyok, de aki nem látja a különbséget az egyházi meg a szertartásvezetős kamu esküvő között, az vak. Az egyházi spirituális jelentőséggel bír, sokan még fonotsabbnak tartják mint a polgárit. Isten előtt kelnek egybe a párok. Aki hisz valamilyen istenben, annak ez nyilván hatalmas dolog, élete egy nagy pillanata.
A második esküvő meg igazából egy színjáték. Lehet meghitt, lehet szép, de mindenki tudja, hogy azért ez nem az igazi.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!