Amennyiben még nem vagy 18 éves, a böngésződ Vissza gombja segítségével hagyd el az oldalt.
Kiknek van a legtöbb joguk? A férfiaknak vagy a nőknek?
Ezt tudósok is elemezték:
Szexpiac, ahol a férfi a vevő
A szex gazdaságtanával korábban is foglalkoztak már, egy 2004-ben publikált elmélet például a következőket feltételezi: a szex olyan áru, melyet a férfiak akarnak megszerezni a nőktől, vagyis szakszóval szűkös jószág, melynek piacán a nők alkotják a kínálati, a férfiak pedig a keresleti oldalt. Az elmélet a társadalmi csereelméletbe (social exchange theory) ágyazódik, mely szerint a társas kapcsolatok azért jönnek létre, mert ezekből az összes érdekelt fél hasznot húz. Ez a haszon nem feltétlenül pénz vagy konkrét áru, szolgáltatás: lehet figyelem, törődés, státusz, vagy akár információ is. A férfiak tehát sokféle módon fizethetnek a szexért: udvarlással, gyertyafényes vacsorákkal, együtt töltött idővel éppúgy, mint ingyen koncertjeggyel és szép ígéretekkel.
Joggal akadhatnak fenn olvasóink már az alapfeltevésen is, hiszen feltűnően nem politikailag korrekt, sőt, egyes mindennapi tapasztalatoknak is ellentmond. Az elemzést viszont, mint látni fogjuk, nagyban megkönnyíti, és mivel a közgazdaságtan úgyis lehangoló tudomány (dismal science), fogyasztását inkább erős idegzetűeknek ajánljuk. A szerzők a női erőforrás-elmélet mellett szóló legfőbb érveit keretes írásunkban soroljuk fel, miközben bátorítjuk önöket: érdeklődve, de kritikusan olvassák az ismertetett teóriákat.
Miért női erőforrás a szex? A tanulmány főbb érvei:
a szexuális erőszaktevők és a prostituáltak klienseinek döntő többsége férfi
antropológusok beszámolóiból tudhatjuk, hogy gigantikus interkulturális bunkóság a férj által felkínált eszkimó asszonyt visszautasítani (mint más, értékes ajándékot is)
felmérések szerint a férfiak akarnak előbb lefeküdni a párkapcsolatokban, de végül a nők döntik el, ők mikor hajlandók
kutatók szerint a szado-mazo szexuális kultúrában a domináns férfiak általában közösülnek a szubmisszív nőkkel, ez fordított szerepek estén szinte sosem történik meg
az emberi párválasztás asszortatív, tehát általában hasonló a pár két tagja, de a férfiak mégis gyakran egy kicsit magasabb státuszúak, „mintha ezzel kárpótolnák a nőt a szexért”
szinte csak a férfisportolók és -rocksztárok szoktak sportot űzni abból, hogy lefekszenek a rajongóikkal, nők ritkán. Szepesi Niki is más sportolókra szakosodott, Anna Kurnyikova bon mot-ja pedig így szólt: „Olyan vagyok, mint egy drága étlap: bárki megnézhet, de nem akárki engedhet meg magának.”
a házasságon belüli erőszakot felmérések szerint csak a nők tudják szexszel kiváltani, a férfiak nem (a szerzők egyben elismerik, hogy jóval több nő, mint férfi esik áldozatul)
antropológusok szerint egyes gangek beavatási szertartásain a férfiakat megverik, ehelyett a nők választhatják azt is, hogy mindenkivel lefekszenek, hogy, hogy nem, a férfiaknak ezt általában nem ajánlják fel
A női erőforrás-elmélet alapvetése, hogy a szex piacán ugyanúgy érvényesek a közgazdaságtan összefüggései, mint más piacokon: az adott közösségben uralkodó szexuális normák nagyjából jelzik az ott érvényes piaci árat, melytől persze az egyes tranzakciók bármely irányba eltérhetnek. Mindkét fél jó vásárt akar csinálni: a férfiak sok és jó szexet akarnak kapni, lehetőleg nem túl drágán, a nők pedig minél magasabb árat szeretnének kisajtolni portékájukért.
Az árat a kereslet és a kínálat határozzák meg, vagyis a szex ára a kisebbségben levő nem javára mozdul el. A szerzők szerint tehát a Vadnyugat azért volt prűd, mert viszonylag kevés volt a nő, így ők nagy árat kérhettek magukért, ahol azonban kevés a férfi, például egy világháború után, az ő oldalukra billen el a mérleg nyelve, és akár egy nagyobb szexuális forradalomba is belefuthat a fél világ. A hatvanas években bekövetkezett szexuális forradalom tehát ez alapján olyan korrekció volt, melyhez az vezetett, hogy a nők jogi, anyagi és egyéb lehetőségei lehetővé tették, hogy csökkentsék a szexért kért árat (hiszen saját jogon is elérhettek sok mindent az életben, amit korábban csak egy férfi oldalán).
De igazából nemtudom, min vitázunk. Most komolyan.
A férfi ha sok nővel fekszik le, az királyság, Ha egy nő az riba*cság.
most mi is a vita tárgya? Ez így van. Ennyi.
"Öregebb lehetek nálad és nincs ilyen gondom. Nem a pénzes pasikról volt szó, ők lehetnek csúnyák. :D"
Lehet, öregebb vagy, mint én, de az olvasással még nehézségeid adódnak, úgy látom. :) Nem véletlenül írtam oda, hogy az illető úriember szegény volt. Munkanélküli, segélyből élő.
No, mindegy. :)
35/N
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!