Kezdőoldal » Ezotéria » UFO észlelések » Hogyan lehet tudományágnak...

Hogyan lehet tudományágnak tekinteni az ufológiát?

Figyelt kérdés

Tudományág kötelező szempontjai,amelyeket be kell tudnia tartani:


-ellenerőzhetőség,megismételhetőség (térben,időben függetlenül).(pontosítás:ez a kritérium a történelemtudományok esetében változhat,az adatokat súlyozhatják)

-előrejelzéseket lehet vele tenni,előfeltevéseit lehet bizonyítani

-és ez nem is tudományos metódus követelmény,hanem inkább a tudományágak közös ismertetőjegye:a téma képviselői közt ha nem is teljes,de alapszintű egyetértés van,vannak mindenki számára elismert,és az első kettő pont álltal hitelesített tények.


Ezen kívül még vannak árnyalatnyival még pontosabb jellemzői is a tudományos diszciplínáknak.


Az az egy baj hogy az ezósok körében elterjedt nézet,miszerint az ufológia egy tudományág,ezeknek a pontoknak egyikét sem tartja be.


És itt mondjuk megismételhetőség alatt ne azt értsd,amnit a bunkó szkeptikusok (vagy inkább csak kötekedők) szoktak kérni,hogy hozz elém egy csészealjat.Nem.Ennél sokkal kifinomultabb megismételhetőségre irányuló kérdések vannak.

Például ha vesszük azt az állítást hogy x személy látott egy durván 3 mp alatt a Föld légköréből távozó szerkezetet akkor ott a megismételhetőség azt jelenti hogy papíron,de le tudják vezetni a látottakkor fellépő külső tényezőket.Például:a légkör befolyásolása.

De ha csak egy elbeszéléssel van dolgunk akkor ez ismét aláássa a tudományosságát az egésznek.

Persze itt nekem is mindig a szememet böki a történelemtudományok kérdése,de ott van egy alapvető különbség.

A feljegyzésekben említettek sok esetben megtalálhatóak máshol is,mint szórványok (pl:a magyar szavak már a magyarok letelepedése előtt is szórványosan de szerepeltek más népek irataiban).Illetve a tárgyi bizonyítékokkal is egybe tudnak csengeni az elbeszélések(pl:a Titanic túlélői által elbeszéltek egybecsengnek a Titanic megtalált roncsával)



2014. jan. 18. 16:56
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Egyrészt egyet értek veled, hogy az ufológia nem lehet tudomány. Ennek ellenére felvetném, hogy a tudomány is ismer olyat, hogy "anekdotikus bizonyíték". Amit persze szigorúan a helyén kezel. (Ha valaki érvelést alapoz rá, úgy néznek rá, mintha épp összefosta volna magát egy öltönyben. Mindenki igyekszik letagadni, hogy ismerik.)


Másrészt nem szeretem, amikor a gyakorikérdéseket valaki nem kérdésre használja, hanem tájékoztatásra. Ez nem egy kérdés volt, hanem egy kinyilatkoztatás. Örülök, hogy tudod, mi az a tudományfilozófia, bejártál elsőben a bevezetéssel kezdődő nevű tárgyakra, gratulálok. Azt hiszed, hogy a világ egy szebb hely lesz, ha ezt megmutatod mindenkinek?

2014. jan. 18. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Érdekelne hogy mégis milyen konkrétumot tudnak felhozni.

Kissé emlékeztet az ufósok hozzáállása a horoszkóposok hozzáállására.Mindketten nagyban hangoztatják hogy a médiában róluk hallottak csak lebutított hülyeségek,és hogy a nemes szakterületüket mennyien szétökörködik,és persze mindketten mondják hogy a valós ufológia/horoszkóp teljesen más,telesen hiteles,és tudományos.

2014. jan. 18. 17:43
 3/16 anonim ***** válasza:

ne keverd a horoszkópokkal...

Bár szerintem se érett meg még rá az emberiség, hogy az ufokkal foglalkozzon, de az biztos, hogy léteznek, csak mivel nem vagyunk olyan fejlettek, hogy megismerjük őket, ezért még nem lényeges tudományág.

2014. jan. 18. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 nemelfogult ***** válasza:

"Kissé emlékeztet az ufósok hozzáállása a horoszkóposok hozzáállására.Mindketten nagyban hangoztatják hogy a médiában róluk hallottak csak lebutított hülyeségek,és hogy a nemes szakterületüket mennyien szétökörködik,és persze mindketten mondják hogy a valós ufológia/horoszkóp teljesen más,telesen hiteles,és tudományos."


Az ufológia nem tudomány, inkább valami gyűjtőfogalom amit sokan sokféleképpen értelmeznek. És, ha tudományról van szó, akkor több tudományág összefogóan kellene foglalkozzon vele.

A médiában lebutított hülyeségek miatt jogos a felháborodás szerintem.

De ebben a témában is vannak szerzők akik, ha különbözőképp is, vagy egzakt vagy humán tudományos oldalról próbálják megközelíteni, de jelentős mondanivalójuk van.

Ilyenek számomra pl. A.Hynek, J.Vallee, R.Dolan, J.Mack és sokan mások. Ilyesmit olvasgatva azért messze elkerül a dolog a bulvártól.

2014. jan. 18. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 Prűd Annácska válasza:
40%
Az ufológia egy áltudomány, amely az ufonológia eredményeit magyarázza félre.
2014. jan. 19. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Hát ÌGY!
2014. jan. 19. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Ha áltudomány, akkor mért nem rántod le a leplet?

Mert kevés ahoz a tudásod, s sok ezer szkeptikusnak is

összefoglalva... A nem, a hülyeség, a természeti jelenség,

s biztos valami elmebaj, magyarázat humorosan kevés.

2014. jan. 20. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
90%

Előrebocsátom, hogy szkeptikus vagyok, DE:

A tudomány mibenlétéről nem feltétlenül helyesek az ismereteid, illetve nem fogalmaztál elég pontosan.


A megismerésre irányuló tevékenységnek kell megismételhetőnek lennie bárki által, és annak kell bárki által azonos eredményre kell vezetnie.

Tehát a történelem az igenis tudomány, hiszen a megismerési tevékenység - pl. egy régi irat elolvasása, vagy leletek vizsgálata, vagy szemtanúk beszámolójának végighallgatása - bárki által megismételhető.


Ezen a vonalon továbbhaladva természetesen az UFO jelenségeket is lehet tudományos módszerekkel vizsgálni, hiszen egy UFO-ról készült kép vagy hangfelvételt bárki megnézhet, és abból következtetéseket vonhat le.

Igy aztán az ufológia is tekinthető tudománynak.


A problémát az ufológiával, mint tudománnyal kapcsolatban a definiciónk második felében van, miszerint a megfigyelési tevékenység az azt elvégző személytől függetlenül azonos eredményre kell vezessen. Ezt nevezik tudományos eredménynek. És az ufológia ezen bukik el, hiszen a természeténél fogva olyan, hogy nem teljesiti ezt a kritériumot,

persze ettől még tekinthetjük tudománynak, csak épp egy olyan tudomány, ami nem képes semmilyen tudományos eredményt felmutatni, igy aztán végső soron haszontalan.

2014. jan. 20. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

"Prűd Annácska nevű felhasználó válasza:"


Hoppá, csak nem egy titkos rajongó ? :-))

2014. jan. 20. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
0%

Hülyeség lenne valamit áltudománynak nevezni, csak mert a mai

tudatunk kórlátaiból született thecnológia kevés egy magasabb intelligencia létének (kézzel) fogható bízonyítékát felmutatni.

2014. jan. 20. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!