Az ember magától fejlődik, vagy valami segítséggel? Miért van az, hogy az evolúcióban sokkal gyorsabban haladunk, mint az állatok, akik pár száz, ezer év alatt (szinte) semmit sem változnak?
#20: "Amióta világ a világ, mindig is voltak ragadozók és prédák. Miért nem evolválódott semmilyen más préda ettől intelligenssé még csak egy kicsit sem, akár csak negyed annyira, mint mi, soha az évmilliárdok folyamán?"
Gyakorlatilag minden szempontból hibásnak látom az álláspontodat.
1.
Először is az első agyféleségnek nevezhető szervezet 520 millió évvel ezelőtt jelent meg, míg az első életformák olyan 3,7 milliárd évvel ezelőtt, vagyis az első élőnek nevezhető egysejtű és az első primitív agy között több mint 3 milliárd év telt el. Magyarán, piszok nagy túlzás és totálisan elhibázott állítás az a részedről, hogy évmilliárdok álltak volna rendelkezésre az agyfejlődésre.
2.
Az első többsejtes életformák 1,56 milliárd évvel ezelőtt jelentek meg (korábban úgy vélték, hogy csak kb. 600 millió éve). Tehát az élet elvegetált egysejtes életformában olyan 2 milliárd éven át, de a többsejtes forma is elvolt agy nélkül több mint 1,5 milliárd évig. Ehhez képest, az utóbbi 520 millió évben rakétasebességű agyfejlődés történt, amiben az emberé csak egy parányi részt képvisel.
#20: "Miért nem evolválódott semmilyen más préda ettől intelligenssé még csak egy kicsit sem"
Az agyfejlődésnek a predációhoz túl sok köze nem volt, mert ilyen alapon a vadászó lények sokának nem lenne fejlettebb agya számos prédaállatnál, márpedig de. Másrészt az 520 millió év minden 50 milliomodik évében az éppen akkor élt legokosabb állat, mindig sokkal intelligensebb volt az elődeinél. Mostanra a csimpánzok hihetetlenül intelligens állatokká váltak, és képesek jelbeszéddel szót érteni az emberrel, magas fokon oldanak meg logikai feladatokat, és tudatos szerszámkészítők, stbstb. Eléggé furcsa, amikor leírjátok, hogy a csimpánz már egy 4-5 éves gyerek szintjén áll, majd közlitek, hogy az kevés! Mi lenne neked az elég? Mellesleg sok téren a csimpánzok intelligenciája alaposan meghaladja a 4-5 éves gyerekekét. Sőt! A tiédet is, mert pl. 10-ig a számokat gyorsabban rakja sorrendbe, mint te, és az összekevert állapotuk eredeti pozíciójára sokkal jobban emlékszik még az embernél is... és még lehetne... Kimutatható náluk művészi érzék... stbstb.
#20: " és elkezdtünk primitív technológiákat alkalmazni"
Ezt már csinálják a csimpánzok is régóta. Akár három szerszámot használnak egyszerre az őserdőben, ha a szükség úgy hozza, és a szerszámot maguk készítik. A Fongoli folyó szavannai csimpánzai pl. már fegyvert, dárdát is készítenek teljesen maguktól vadászathoz...stbstb.
3.
Amikor a szavannára a mai csimpánzhoz hasonló lények kikerültek 7-10 millió éve, akkor előtte soha, de soha nem voltak a világban olyan okos lények, mint ők. Az emberi agy átfogó értelemben szinte semmiben se különbözik a csimpánzétól. Még soha azelőtt ilyen fejlett kétlábas járással és ilyen fejlett kézzel együtt nem vette fel senki a harcot a szavannásodással szemben. Rosszul hiszed, nagyon rosszul, hogy korábban is ilyennek már elő kellett volna fordulni.
4.
Miért várod el, hogy a parányi 520 millió évben kellett volna már kialakulni emberi agyszerűségnek??? Ez az utóbbi 520 millió éves evolúciós fejlődés eszeveszett iramot diktált a korábbi 3,2 milliárd évhez képest, ráadásul ez az iram így is végig egyre fokozódott, tehát semmi különös nincs az emberi agy megjelenésében.
5. Az első aggyal rendelkező lény kozmikus léptékben bonyolultabb és összetettebb, mint az első egysejtű. Te nem tartod sokkal, de sokkal nagyobb csodának az első egyejtű és az első agy közötti intelligenciakülönbséget, mint ehhez képest a nagyon-nagyon-nagyon szerény intelligenciakülönbséget a csimpánz és ember között? Furcsa, hogy ezen nem hüledezel sokkal jobban... :D
Ráadásul szerintem a legértelmesebb bonobó és a mai legbutább majomfaj intelligenciája között kb. ugyanakkora szakadék tátong, mint az emberé és a csimpánzé között.
6.
Írod(#20): "A ragadozók általi természetes szelekció nyomására két lábra álltunk"
Nem sok köze volt a kétlábra állásnak a ragadozókhoz, ráadásul a kétlábra állás már eleve jellemző volt a szavannára kikerülő őseink részéről (ezt már számos fosszília támasztja alá), újabb ráadásul eleve hatékonyan és bátran tudja elzavarni egy szavannai csimpánzhorda is a ragadozókat (fegyvert is használva közben - kődobálás, erős ágak használata, és csoportmunka), így ritkán eshettek csak áldozatul az őseink az ilyen támadásoknak. Egészen más miatt történt meg a kétlábra állás, és jóval korábban, már az erdőkben.
#20: " felszabadultak a kezeink"
A csimpánzok és számos más majomféle is remekül tudja használni a kezét. Pl. csimpánzok simán tudnak a kezeikkel pattintani követ és kőszerszámot készíteni.
#20: "5 millió évvel ezelőtt az agy-térfogatunk rohamos növekedésbe kezdett"
Előtte is ugyanúgy rohamos volt az agynövekedés. 20-30 millió évvel azelőtt a vérvonalunkban szereplő ősi majmoknak alig volt nagyobb agya, mint egy pingpong labda. Vagyis abból lett a hatalmas 5 millió évvel ezelőtti 400cm^3-es agy. Ez neked nem ugyanúgy rohamos fejlődés? A fejlődés 5, de inkább 4 millió évvel ezelőtt nem beindult - ahogy te azt nagyon-nagyon-nagyon hibásan írod -, hanem csak kissé felgyorsult. Semmi különös nem történt tehát. Ilyen gyors evolúciós változást a delfinagy is produkált, nem is egyszer (sőt, volt, hogy lehagyta az emberi vérvonalat), csak ő előbb leállt, mint az ember:
7.
#20: " Miért nem evolválódott semmilyen más préda ettől intelligenssé még csak egy kicsit sem"
Eléggé furcsa, hogy te semmibe veszed a nagyon intelligens csimpánz és bonobó agyat, holott semmilyen más lény rajtuk kívül még csak megközelítőleg se annyira szerszámhasználó, mint ezek, továbbá azt is rosszul tudod, hogy ne lett volna sok emberhez hasonló más vérvonal, amelyik kezdte elérni az emberi intelligencia fokát. De! Egy csomó volt, csak ezek az ember mellett kihaltak, nem lehetetlen, hogy közvetetten, vagy akár közvetlenül is az ember miatt.
Vagyis olyan 7-10 millió évvel ezelőtt nagyon sok emberhez hasonló evolúciós oldalágban kezdtek el növekedni az agyak, és az emberéhez hasonló iramban, csak ezek az oldalágak mind kihaltak mára.
És tessék megnézni, hogy az agyban hozzánk hasonló utolsó képviselők is kezdenek eltűnni a Föld színéről, mert az ember még a csimpánzoknak, gorilláknak, bonobóknak sem kegyelmez. Már azokból is egyre kevesebb lesz. Majd ha ezek mind kihaltak, akkor aztán pláne hírdetheted azt a totálisan rossz és hamis álláspontodat, hogy az emberen kívül más nem okosodott az evolúció során.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!