Ariadné sajnálhatta a testvérét, a Minótauroszt?
És szerintetek tényleg beleszeretett Thészeuszba és azért segített neki kijutni a labirintusból?
Az ilyen történetekben a nők mindig csak azért segítenek a hősnek, mert szerelmesek. De nem lehetett más indítéka? Pl. segíteni a testvérének, pl. megszüntetni a szenvedését, mert bezárva kell élnie?
Szerintem ha tényleg szerette volna Thészeuszt, akkor nem váltak volna el. Tudom ezt is úgy magyarázzák, hogy szándékosan hagyja el Náxoszon, de az is lehet, hogy végig ez volt a terv és pl. szomorú volt Minótaurosz miatt.
"Szerintem ha tényleg szerette volna Thészeuszt, akkor nem váltak volna el."
Ariadné szerette, de Thészeusz nem. És Thészeusz lelépett, elhagyta Ariadnét
Még a történet szerint sem, mert az istenek beavatkozására tette.
Mindegy, engem nem győztél meg.
Ez szerintem csak a mai modern felfogás, amikor minden ókori férfit negatív, antagonista szerepben kell láttatni és klasszik sztori elemei ehhez lehetőséget adnak. A nők pedig minden esetben csak áldozatok lehetnek, akiket felhasznál a gonosz férfi.
Én úgy gondolom teljesen más indítékaik voltak. Ariadnénak egyértelmű, hogy nem tetszett a krétai életstílus, ahogyan az emberekkel bántak, az emberáldozat, stb. és szimplán szövetséget kötött Thészeusszal, de nem szeretett bele. Egyszerűen csak ki akart jutni Krétáról és máshol új életet kezdeni, ahogy egyébként meg is történik Náxoszon.
Szerintem a görög drámaírók azért csináltak tragédiát Ariadné történetéből, mert lényegében áruló, elárulja a saját kultúráját és segít egy idegennek/ellenségnek. Ezért a jussa az, hogy őt is elárulják. A történettel rá akartak ijeszteni azokra, akik kritikus szemmel nézik a saját városuk/törzsük/szigetük szokásait. Nehogy kritizálni merd azt, ahogyan a hadifoglyokkal bánunk, mert úgy jársz majd mint Ariadné. Vagy ilyesmi.
Illetve gondolom tragédiával könnyebb díjakat nyerni, mint egy szimpla happy end befejezéssel, ahol mindenki megkapja, amit akar.
Illetve még van egy olyan elgondolásom is, mivel Thészeusz Athénból származik, ezért ő az athéni civilizációt/életstílust jelképezi. Ariadné pedig az életstílusba szeret bele, ahogyan ma is emberek szinte látatlanul is beleszeretnek egy másik kultúrába és ott akarnak élni.
Viszont rájön, hogy ez nem neki való, ahogyan a krétai sem, ezért inkább elvonulva él egy nyugisabb helyen és nem egy ilyen nagyvárosban.
Szerintem ez a tragikus szerelmes sztori elég erőltetett és eléggé hihetetlen, hogy minden motiváció, baj, átok, konfliktus okozója a szerelem lenne. Egy ember, egy karakter ettől összetettebb lény.
Ha a mítoszok egyenesek, akkor miért van mindegyiknek több verziója? (Pl. ennek is.)
Nem inkább az elmesélőtől függ?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!