Miért imádkozik, fohászkodik a Görög mágikus papirusz az ábrahámi Istenhez, valamint miért kéri az arkangyalok és az ősatyák segítségét, ha ez tilos?
Miért fohászkodott a szerző Izráél Istenéhez, miért kérte a segítségét, miért imádta?
Miért kért segítséget az amúgy nem is isten arkangyaloktól, meg a tekintélye zsidó ősatyáktól (úgymint Ábrahám, Izsák, Jákob és Mózes)? Miért kérte a közbenjárásukat Izráél Istenénél?
Miért imádták a pogányok a zsidók és az ábrahámi vallások Istenét? Miért imádja egy pogány, egy mágus az ábrahámi vallások Istenét? Miért imádkozik hozzá, miért tiszteli?
Izráél Istene, így az ábrahámi vallások Istene féltékenyen szerető Isten, nem engedi meg, hogy bárki mást is imádjanak mellette a követői. Ezen az alapon tilos a pogánysággal való szinkretizmus, nem imádhatják őt a pogányok. Tiltja a bálványimádást, és minden más istenség imádatát, vagy akár tiszteletét. Ezenkívül tiltja a mágiát is, ezért nem imádhatja őt egy mágus.
Milyen alapon kéri mégis a segítségét ez a szöveg? Isten saját maga nyilatkoztatta ki a Tórában, hogy tiltja a pogányságot, tiltja a mágiát stb. Isten úgy tekintett választott népével a frigyre (frigyláda), mint egy házasságra: aki mást is imád, mágiát végez, az hűtlen.
A környező népek ismerték: Egyiptom (mondjuk ők pont nem szemiták), Moáb, Edom, Ammon, Arámi Királyság.
Az El Eljon Isten másik neve ilyen kapcsolatban, pont hatalmas istenségként, pont ugyanilyen jelentésben (bár lehetséges, hogy Il, meg Elioun létezett külön istenségeként, külön szerepekkel Föníciában is, azonban ott mindkettő férfi istenség volt, ráadásul egymás leszármazottai voltak, míg az arámiaknál egy szerződési sztélén látható, ahogy istenséget és feleségét sorolják fel, majd végül nagy kihagyás, és 'l wa Eljon neve, elkülönítve a többitől), szintén egyébként az arámi nomádoknál is létezett Szíria és Mezopotámia területén, ebből adódóan valószínűsíthető, hogy ez a bizonyos El Shaddai is onnan jöhet, és még a zsidók őseivel, a habirukkal jöhetett. Ezt egészen biztosan tudjuk, mivel amorita-akkád agyagtáblákon látjuk, hogy az Amurru Királyságban volt egy bizonyos "Mezopotámiából alászálló és megérkező" Bél Sade nevű istenség. Az előtag jelentése itt nem bizonyos: egyrészt lehet az el, vagyis isten megfelelője más nyelven, másrészt lehet a baál, vagyis úr megfelelője más nyelven.
Seth valóban romboló, káoszisten. Sivatag, vihar, aszály, mindenféle kártevők(sáska, dögevők, békék, vérszívók), és betegségek tartoznak a szférájába. Emellett majdnem minden más isten ellensége. Ezek mind igazak Yahwéra is. Ő is ezeket a csapásokat használja rendszeresen, valamint tüzet, és háborút. És ő is minden más istennel szemben ellenséges. Nem csak az idegen istenekkel, hanem a sémi népek isteneivel is, amelyik hitkőrből származik. Amit említettél, a legyőzött isten szerepkör magyarázná, hogy miért ellenséges más istenekkel, és népekkel szemben.
Szerintem a Bél Sade névben a Bél a Baál(Ba'al) egyik formája. Nehéz a csak a mássalhangzókból megmondani az eredeti kiejtést, de valószínűbb, hogy a magánhangzók váltztak(ha változtak), mint hogy mássalhangzókiesés történjen egy alapvetően mássalhangzó alapú írás esetén.
#12.
Mondjuk akkor már valószínűbb, hogy az azonos akkád-sumer-amorita-arámi kifejezéshez van köze, ami urat és mestert jelölt: [link]
Ez nem egy konkrét istenség volt, hanem egy jelző, amit a főistenekre (úgymint Enil, An, Enki, és különösen Marduk) megnevezésére használtak.
A mezopotámiai népeknél is jelen volt egy időben, hogy elismerve az istenség tekintélyét más jelzőkkel is illették a nevén kívül.
Igen, ez is egy nagyon esélyes lehetőség. Sade Ura. Ahol Sade lehet hely, vagy az isten fő ismérve, vagy tiszteletbeli jelző. (pl sokszor nevezik Yahwét a seregek urának). Egy témával foglalkozó nyelvész biztos tudna közelítő választ adni.
Az arámi, és föníciai pantheonban El külön istenség. Persze ők is használják pl nevekben. De ott is mint erre az istenre való hivatkozás. Baal apja, Baal kultusza El kultuszának csökkenése után erősödött.
Nem véletlen, hogy Yahwénak 72 szent neve van. Szerintem az egyes tulajdonságait, rangját, vagy éppen az emberek tiszteletét, félelmét fejezték ki a több megnevezéssel. Bár a 72 név esetén sok név más istenek beolvasztott neve, vagy jelzője. De a többség egyedi Yahweh megnevezés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!