Kezdőoldal » Ezotéria » Természetfeletti lények » Miért imádkozik, fohászkodik...

Miért imádkozik, fohászkodik a Görög mágikus papirusz az ábrahámi Istenhez, valamint miért kéri az arkangyalok és az ősatyák segítségét, ha ez tilos?

Figyelt kérdés

Miért fohászkodott a szerző Izráél Istenéhez, miért kérte a segítségét, miért imádta?


Miért kért segítséget az amúgy nem is isten arkangyaloktól, meg a tekintélye zsidó ősatyáktól (úgymint Ábrahám, Izsák, Jákob és Mózes)? Miért kérte a közbenjárásukat Izráél Istenénél?


Miért imádták a pogányok a zsidók és az ábrahámi vallások Istenét? Miért imádja egy pogány, egy mágus az ábrahámi vallások Istenét? Miért imádkozik hozzá, miért tiszteli?


Izráél Istene, így az ábrahámi vallások Istene féltékenyen szerető Isten, nem engedi meg, hogy bárki mást is imádjanak mellette a követői. Ezen az alapon tilos a pogánysággal való szinkretizmus, nem imádhatják őt a pogányok. Tiltja a bálványimádást, és minden más istenség imádatát, vagy akár tiszteletét. Ezenkívül tiltja a mágiát is, ezért nem imádhatja őt egy mágus.


Milyen alapon kéri mégis a segítségét ez a szöveg? Isten saját maga nyilatkoztatta ki a Tórában, hogy tiltja a pogányságot, tiltja a mágiát stb. Isten úgy tekintett választott népével a frigyre (frigyláda), mint egy házasságra: aki mást is imád, mágiát végez, az hűtlen.



2022. dec. 12. 19:46
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
53%
A pogány mágusoktól nem számított szokatlannak, hogy a helyi panteon istenein kívül tekintélyes külföldi istenségek közbenjárásáért fohászkodtak. Tehát egy a Ptolemaida-Egyiptomban élő pogány mágus simán úgy tekinthetett Izrael Istenére, mint egy tekintélyes idegen Istenre. A zsidók hiába mondták volna neki, hogy az ő Istenük nem tűri meg más istenenek imádatát, egy pogány ezt aligha értette meg.
2022. dec. 12. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 Grimfox ***** válasza:
80%

Pál sokat járt Görögországban, és sok térítő munkát végzett ott. A korai kereszténységnek az egyik legnagyobb közössége élt görög földön. Akkoriban még nem voltak lefektetve az egyházi dogmák, rengeteg kisebb gyülekezet, gnosztikus csoport, idegen földön élő, de megtért zsidó közösség létezett. A görög, zsidó misztikus, és fiatal keresztény tanok keveredése sok hasonló irathoz vezetett. Elég csak elolvasni pár apokrifet a korszakból.

Igaz, hogy a tóra tiltja a mágiát, a zsidók legmélyebb tanításai mégis mágikusak. A kabbala isten nevének, és az angyalok által képviselt isteni erényeknek a vizsgálata, és ezen erények hatóerőként való felhasználása földi célok elérésére. Mivel mindez Yahwétől ered, kizárólag az ő imádatán alapul, és az ő megértését célozza, ezért noha mágikus tan, mégsem üldözik, mint a pogány, és isten nélkül végzett varázslást.

2022. dec. 12. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:

#1.

Viszont nem feltétlenül teljesíti a kérést. Bizonyos, hogy az izraeliták hitének alapja, hogy nem imádhatnak más istent. A Tóra szövege még eléggé monolátrikus, mivel nem tagadja kifejezetten más istenségek létezését, azonban tiltja a velük való bármilyen kapcsolatba lépést, imádatot, tiszteletet, akármit. Ezt gyakorlati monoteizmusnak is nevezik a teológia, illetve a vallástudomány témakörében. A zsidó vallás kezdeteinek alapja az volt, hogy egy bizonyos istenség szövetséget kötött Ábrahámmal, Izsákkal és Jákobban, majd Mózessel megerősítette azt a Sínai-hegyen. Tehát a zsidóknak egyedül őt szabad imádni, ahogy egy házasságban is csak a házastársat szabad szeretni. Ugyanakkor egyre szigorúbb lett a monoteizmus és pár évre rá, már a puszta létét, vagy démoni valóját is tagadták más istenségeknek.


#2.

Ezek a szövegek még a Kr. e. 1. századtól kezdve keletkeztek, tehát több szöveg még kereszténység előtti.

2022. dec. 12. 22:10
 4/18 anonim ***** válasza:
3. az 1-re reagálva miért a zsidók szemszögéből nézed a dolgot, mikor a kérdésed a pogány mágus szemszögéből van feltéve?
2022. dec. 12. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 Grimfox ***** válasza:
59%

Nem is az összes szöveg hívja Yahwét segítségül. Egyes részek görög, mások egyiptomi rítusokkal foglalkoznak. Ez nem egy egységes szertartásrend, hanem mágikus iratok gyűjteménye.

Emellett a héber diaszpóra már i.e. 2-300 évvel is jelentős volt a Földközi tenger környékén. Arra is nagy esély van a Yahwét hívó szertartás esetén, amit az 1. mondott, hogy valaki szinkretukus gondolkodás által csak az egyik istenként tekintett Yahwéra a sok isten közül. Ahogy eredetileg a zsidók is tették, mielőtt az izraelita vallási dogma megszilárdult volna.

2022. dec. 12. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

#5.

Az izraeliták számára ő volt a védelmező istenségük. Nemzeti istenség. Nem véletlenül vitték a frigyládát a csatákban a papok feltétlenül a katonákkal. Egyiptomi iratok alapján már egész korán imádták őt, és valószínűleg csak a zsidók tisztelték őt: egy bizonyos saszu (szó szerint: nomád, a keleti eredetű népekre használták, egyes feltételezések szerint azok közül is a Midiántól kb. a mai Izrael feléig élőkre használták csak) népről tesznek említést, aki Jahu tulajdona volt. Mivel erről az istenségről semelyik másik nép nem tesz bizonyságot a hébereken, izraelitákon, zsidókon kívül, ezért régészeti szempontból szinte bizonyos, hogy az izraeliták egyik alkotó néprétege lehetett. Az izraeliták alapvető tantétele mindig is az volt, hogy atyáik szövetséget kötöttek ezzel a bizonyos istenséggel, akit számtalan jelzővel, névvel illetnek. "Atyáid Istene", ahogy szoktak rá hivatkozni. Az izraeliták számára soha nem csak egy volt a sok közül, mindig kiváltságos kapcsolatuk, frigyük, szövetségük volt vele. Nem véletlenül volt monolátrikus a vallásgyakorlatuk: minden más istenség imádata "atyáink Istenének" a megcsalása. A Tóra alapján már Ábrahám óta, akinek a története az izraelitákat alkotó másik népréteg, a habiruk időszakát idézi szövetségre léptek ezzel a bizonyos El Shaddai nevezetű istenséggel. Az El Istent jelent, a Shaddai pedig egy jelző, aminek csak sejtjük a jelentését (amúgy az amoritáknál és az akkádoknál is feltűnt): hegy, vadon/pusztaság, pusztító, mindenható.

2022. dec. 12. 23:04
 7/18 Grimfox ***** válasza:
Az El atyát, isten-atyát jelent eredetileg, az egyik sémi főisten neve is ez, ha a shaddai előtt használják, akkor a shaddainak valamilyen jelzőnek kell lennie. De az igaz, hogy a legtöbb héber szó, főleg nevek, amik -el-re végződnek isten nevét hordozzák. Pl Samael-isten mérge. Az el szóval is nagy eséllyel az történt, mint sok más isten nevével. Beépítették a Yahweh kultuszba. A Baal jelentése úr, de van egy ilyen nevű isten is. Sok esetben azonban Yahwét is Baal néven szólítják meg, mert őt is igen gyakran csak úrként emlegetik, vagy valaminek az uraként(ilyenkor kap egy másik jelzőt is). Én sem hallottam még, hogy más népeknél különösebb jelentősége lenne Yahwénak, de valamilyen szinten a többi sémi nép is ismerte. A vallástörténészek olyasmit is feltételeznek, hogy Yahweh alakja keveredett Seth, az egyiptomi isten alakjával, vagy teljesen felcserélődött vele. Sok közös tulajdonságuk van.
2022. dec. 13. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:

#7.

Nem. El eredetileg istent jelent. Ismerem, és beszélem ennyire a hébert. Ráadásul nem is csak isten, hanem erőt, megingathatalant és bálványt is. Csak háberül el, ókánaánita/fönicíciai nyelven il. Amúgy van női rangos alakja (rag nélküli formában semleges nemű és hímnemű alakot vehet fel), sőt többesszáma is. Eredetileg megnevezésként használták amblock isteni státuszú vallási szereplőkre.


A szemita nyelvű népeknek szokása volt különösen a köznevek, melléknevek, igenevek tulajdonnevesítése. A kovácsisten neve például ugariti feliratokban Kotha-wa-khasis, magyarul: ügyes és okos. A Baál férjet, utat, uralkodót jelent. Az Astarte, ha jól tudom hölgyet.


Az izraeliták éppen a különbség miatt használták az adon és az adonai szavakat tulajdonnevesítve.


A vallástörténészek szerint egyértelmű, hogy máshol nem imádták. Azonban elismerték. A moabiták pl. Kamósz által megalázott, vesztes istenként hivatkoznak rá.

2022. dec. 13. 12:41
 9/18 A kérdező kommentje:
Széth káoszisten volt.
2022. dec. 13. 12:42
 10/18 A kérdező kommentje:
Szó szerint, valami hasonlót jelenthet: "Hegy Istene", "Vadon/pusztaság Istene", "Pusztító Isten", "Mindenható Isten".
2022. dec. 13. 15:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!