A vallási életnek mióta nem része a jóslás, a mágia, a varázslás, az asztrológia, az álomfejtés, illetve a hasonló ezotéria?
Ha visszamegyünk egy kicsit a történelembe, akkor láthatjuk, hogy régen a valláshoz abszolút, teljes mértékben hozzátartozott az ezotéria, annak is a felsorolt ágai, amelyeket manapság abszolút nem a szervezett vallásosság, illetve hit keretein belül gyakorolnak, hanem attól teljes mértékben különállóan, függetlenül, sőt, ma már főként ellentétesen. Legutóbbi állításom arra értettem, hogy ma már a legtöbb vallás elítélően viszonyul a felsoroltakhoz, vagy ha nem is tiltja le teljesen, illetve nem is nevezi bűnnek, kuruzslásnak, hiábavalóságnak általában szinte általánosan bélyegzik.
Anno a templomok, szentélyek, hasonló vallási építmények az ima, meditáció, áldozat, istentisztelet stb. mellett (tehát a manapság is viszonylag általános, elfogadott dolgokon kívül) aktívan a jóslás, mágia, álomfejtés, asztrológia stb. fő központi közösségi terei voltak, de ezeken kívül még voltak kimondottan jósdák is.
Ez gyakorlatilag kultúrától és vallástól függetlenül így volt, szinte már az őskor óta. Szóval a régi korok vallásgyakorlata teljesen más volt, mint ahogy arra manapság asszociálunk.
Csak néhány példa: óegyiptomi vallás, ógörög vallás (rengeteg filozófiai áramlatával együtt, beleértve mondjuk a püthagoreánusokat, orfikusokat, de általánosságban az alapvető főhiten belül is jelen volt, lásd: delphoi jósda), ókori római vallás, kelta vallás, mezopotámiai vallás, inka vallás, azték vallás, maja vallás stb. De hogy menjek tovább a keleti vallások nagy része is rettenetesen ezoterikus volt mai szemmel. Ne feledkezzünk az az ősi indiai, kínai stb. varázskönyvekről! Sőt, az ábrahámi vallások is eredetileg ilyenek voltak. Ne feledkezzünk meg Salamon templomáról, a frigyládáról, Mózes pálcájáról, József álomfejtéséről stb. A Salamon templomában, valamint még a második templomi korszak alatt is tevékenykedő próféták tevékenysége annyiban különbözött a "pogány" jósokétól, hogy ők JHVH segítségével tették, amit tettek, az ő közbenjárásában, gondviselésében bíztak, és nyilván hozzá hűen éltek. Létezett álomfejtés, meg jövőbe látás is, nem beszélve a frigyládáról, aminél szertartásokat végeztek, és kvázi telefon volt Istenhez. A zoroasztrianizmusban is létezett mágia elég erőteljesen, azonban ma már ennek hűlt helye, a "mágus" gyakorlatilag lelkészi és papi szerepet tölt csak be. A másik két ábrahámi vallás sem teljesen úgy nézett ki útjára indulásakor, amint az manapság, bár azért olyan haláli nagy különbségek itt már azért nincsenek. Voltak kimondottan misztériumszentélyek is szinte mindenütt.
Azonban érdekes megfigyelni, hogy szép lassan, fokozatosan az egykor "szent" dolgok, később "semleges", majd végül "bűnös, üldözendő, eretnek, sarlatán, hiábavaló" dologgá váltak a világ szemében. Ami egykor vallási színezetet is kapott, az később pont hogy vallási szempontból üldözendővé vált. (Persze ez csak a hivatalos dolog, az emberek a népi hitében tovább élt.)
Az ókor vége felé azért már jócskán elhalványultak az ilyen dolgok. A pogány vallásokban is szinte teljesen háttérbe szorult, és megmaradt az imádat, az áldozat, és a többi "hétköznapibb" szertartás. Ez az összes többi valláscsoportra igaz volt. Ez a folyamat mindenhol máshol is végbement nagyjából. A középkorban pedig az akkor uralkodó vallási nézeteknek már nem is képezte részét (sem Európában, sem Ázsiában, sem máshol), a középkor közepére pedig a különböző vallási irányzatok meg már el kezdték a hittel ellentétes, bűnös, rossz dolognak tekinteni, de még a keleti vallások nem dogmatikus irányzatai is sarlatánságnak, feleslegesnek tekintették. Ma meg már szinte összeegyeztethetetlen, teljesen elkülönült fogalmak. Ha valakinek azt mondom, hogy keresztény templom, buddhista/taoista templom, zsinagóga, hindu templom stb., illetve azt mondom valakinek, hogy jós, jósnő, mágus, mestermágus, varázskönyv, mágia stb., akkor szinte mindent fog gondolni, csak azt nem, hogy egy kicsit is összefüggnének.
Miért következett be szinte minden helyen, kultúrában, vallásban, hogy ezek ennyire elkülönüljenek? Ma már ezek miért nem képzik részét a vallási életnek?
A katolikusok mondjuk egy egész birodalmat építettek Rómában a lehúzott hívekből, a népektől kizsarolt, erőszakkal elvett vértől csöpögő aranyakból, sőt, még pár éve is azzal buktak le, hogy a péterfillérekből -amit a legszegényebbeknek gyűjtenek- több millió eurós római ingatlanokat vetek a Vatikán környékén. (ők azok akik a bűnbocsánati cédulát is árulták korábban, most pedig pár euróért "pápai áldást" lehet venni a neten, lásd Semjén Zsolti pápai áldása, de nyugodtan lehet Kaleta Gábornak is, ha van rá 18 Eur-ja)
Nem ítélkezni akarok ezzel, csak jelzem hogy nem csak a szekták húzzák le a híveiket.
A monoteizmus előtti világ arról szólt, hogy a természeti jelenségek különállóak, ill. hogy létezik a jelenségek között rejtett, analógián alapuló kauzalitás (mágia).
A monoteizmus ezzel szemben arról szól, hogy a különálló jelenségek egyetlen egy létezéstől származnak, Istentől. (vö. 2Móz, 3, 14)
Amióta elszakadt az ember a természettől és mások kezébe helyezte a sorsát.
Belül mindenki képes a varázslatra, csak már sikeresen elfeledtették az emberekkel, hogy kik ők valójában és egy szűk elit megtartotta magának az ősi tudást, amivel hatalmat szerezvén rabságba hajtotta az emberiséget.
Jópofa, hogy miközben a vallás és a megmásított Biblia az okkultizmus ellen prédikál, addig minden mise tulajdonképp egy kis okkultista szertartás és a híveknek erről fogalmuk sincs valamint meg sem fordul a fejükben az, hogy Jézus is tett csodákat avagy "varázsolt".... :)
Kérdező, az ábrahámi vallásokban Mózes törvényei nyíltan kimondják, hogy minden ilyesmi tilos. Ami mégis megmaradt mágikus rituálé, az az istennek bemutatott áldozat valamilyen formája. Amióta a zsidóknak nincs temploma, azóta nem áldozhatnak, de a kabbala még mindig létezik, és a zsidó misztikusok még mindig űzik. A kereszténységben a szentmise, a keresztelés, utolsó kenet, és minden más szertartás mágia, csak az Yahweh, vagy Jézus nevét hívják segítségül, nem más istenekét, vagy szellemekét. Ezt pedig ugye szabad, de ha mágiának nevezed, eléggé nagy felháborodás van belőle. Igazábl a legnagyobb mágikus szertartás az úrvacsora, a bor, és a kenyér átlényegítése Krisztus testévé, és vérévé. Amikor ezt a jelképes áldozatot a pap elfogyasztja, Jézust veszi a testébe. Ez bizony gazdag szimbolikával bíró rituális mágia. Ahogy az exorcizmus is. Prófétálás már nincs, a keresztényeknek Jézus óta nincs prófétájuk. A zsidóknak szerintem azóta, hogy elvesztették a templomot, és a szövetség ládáját. A muszlimoknak pedig Mohamed óta.
Salamon idegen isteneket imádott, és eltanulta a mágikus praktikákat, amiket az idegen feleségei hoztak. Amit csinált, csak azért nem járt halálos büntetéssel, mert ő volt a király.
Nem meglepő, ha egy buddhista kikel a new age ellen. A new age gyakorlatilag tönkretette, nevetség tárgyává korcsosította a régi, működő hagyományokat, és módszereket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!